Людмила Герус. «Українська народна іграшка», видавництво «Балтія-друк» - Культура - dt.ua

Людмила Герус. «Українська народна іграшка», видавництво «Балтія-друк»

19 жовтня, 2007, 12:43 Роздрукувати Випуск №39, 19 жовтня-26 жовтня

Ви пам’ятаєте свої дитячі іграшки? Звісно, пам’ятаєте. Адже це були не просто предмети з дерева, пластмаси чи плюшу, напханого тирсою...

Ви пам’ятаєте свої дитячі іграшки? Звісно, пам’ятаєте. Адже це були не просто предмети з дерева, пластмаси чи плюшу, напханого тирсою. Іг­рашки були друзями, співрозмовниками, навіть захисниками — адже зовсім не страшно в темній кімнаті, коли поруч ведмедик, сильний і добрий, мов справжній. Із моїх давніх приятелів зберігся, здається, лише блазень у зелено-оранжевому вбранні. Це не дивно, бо більшість забавок, які я робив власноруч або з батьковою допомогою, були з матеріа­лів нетривких: цурпалки, пластилін, картон, «золота» фольга з цукеркових обгорток. «Жаль, кудись зник і мій perpetuum mobile — вічний двигун, якого я майстрував із магнітів та пружин і намагався за допомогою гравітації підштовхнути до безпосереднього руху...

Хоч як дивно, іграшка, супутник дитинства дуже беззахисна перед часом, більшість цих предметів сприймалися занадто утилітарно, щоб передавати їх у спадок чи вносити до музейних колекцій.

Особливо цінними є не конвеєрні індустріальні вироби, а створені народними умільцями, зазвичай не тиражовані великими партіями, розраховані на локальне внутрішньосімейне використання, а не на продаж.

Нова книжка видавництва «Балтія-друк», традиційно полігра­фіч­но і інформаційно якісна, має назву «Українсь­ка народна іграшка». Ство­рена вона Людми­лою Герус і на основі експонатів колек­ції іграшок Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН Ук­раїни (м.Львів), Історико-меморіального музею Михайла Грушев­ського (м.Ки­їв), матеріалів приватних збірок та авторських тво­рів знайомить з розмаїттям українських забавок для дітей. Сім розділів книжки розповідають та ілюструють різні напрями розвитку мистецт­ва народної іграшки: ляльки, фігурки тварин, музичні інструменти, меблі, посуд, начиння, знаряддя праці, господарський інвентар, транспортні засоби. Мені особливо ліг до душі розділ про абстрактні іграшки — навіть назви цих простих та водночас хитрих виробів інтригують: тарадайка, фуркальце, морока. Книжка, без сумніву, унікальна і варта уваги кожної людини, адже ми всі були дітьми, хоча не кожен мав щастя гратися фуркальцем.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №27, 13 липня-19 липня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво