Картина — олією. Українські художники знайшли мікстуру від грипу - Культура - dt.ua

Картина — олією. Українські художники знайшли мікстуру від грипу

13 листопада, 2009, 14:07 Роздрукувати Випуск №44, 13 листопада-20 листопада

Вітчизняні художники мобілізувалися швидко. Протягом дня! Саме стільки часу їм знадобилося на підготовку до проведення в Українському домі екстреної акції «Актуальне мистецтво кидає виклик свинячому грипу»...

Вітчизняні художники мобілізувалися швидко. Протягом дня! Саме стільки часу їм знадобилося на підготовку до проведення в Українському домі екстреної акції «Актуальне мистецтво кидає виклик свинячому грипу». Цією ініціативою творці намагаються протистояти і хворобі, і паніці шляхом «зміцнення культурного імунітету нації». Учасники — відомі куратори, художники і галеристи Олександр Ройтбурд, Євген Карась, Олександр Соловйов, Віктор Сидоренко, Олеся Авраменко, Віні Реунов, Влада Ралко, Ілля Чичкан, Маша Шубіна, Антон Соломуха, Юрій Соломко, Олександра Жумайлова та інші.

Вони озброїлися пензлями, фарбами, невеличкими полотнами, а ще — «Маніфестом здорових художників», згідно з яким: «З одного боку, сучасне мистецтво може загострити проблеми і погляд на них, а з іншого — навпаки, гармонізувати ситуацію, зняти напруження і соціальний стрес...

Як завжди, в подібних ситуаціях найслабші стають жертвами обману сильних. Повною мірою жертвами істерії, яка нагнітається навколо епідемії свинячого грипу, стали діти, які позбавлені батьківської опіки, мешкають в інтернатах і не можуть сьогодні, в умовах тотального дефіциту, отримати елементарних ліків, вітамінів, фруктів і корисних харчових продуктів...»

Фото: Василь Артюшенко
Фото: Василь Артюшенко
Заради дітей, власне, митці і створювали ці антивірусні полотна протягом кількох годин. Творці впевнені: актуальне мистецтво має виконувати функцію координатора в сучасних реаліях — «де тут шо і шо тут де». А також — «як лимон, цибуля і часник можуть мобілізувати життєвий стан людини за екстрених обставин».

— Діти України не ходять через карантин до школи, — каже директор Українського дому Наталя Заболотна. — Але є діти, котрі залишаються в притулках, і на них просто не звертають уваги. Всі гроші від продажу цих робіт на експрес-аукціоні підуть на ліки, вітаміни, лимони, мандарини, апельсини, часник, цибулю, шипшину й інші актуальні фрукти та овочі. Український дім уже два роки опікується п’ятьма дитячими будинками в трьох областях — Київській, Черкаській і Житомирській. Директори цих дитячих будинків кажуть, що свинячого грипу у них, дякувати Богу, немає. Але діти хворіють на звичайні ГРЗ. І нема в них навіть елементарного — оксолінової мазі, аскорбінки, крапель, вітамінів. Тому ці маленькі роботи від відомих майстрів і покликані допомогти дітям, в яких немає батьків.

***

Виявилося, епідемія грипу сприяє здоровому способу життя. В Українському домі замість звичайних фуршетних закусок — часник, цибуля, лимони, яблука, апельсини, гранати. Мовляв, бацил в Українському домі немає, але імунітет зміцнити не завадить!

Фото: Василь Артюшенко
Фото: Василь Артюшенко
Кілька учасників акції «Актуальне мистецтво кидає виклик свинячому грипу» відповіли на запитання «ДТ»: «Чи часто епідемії ставали джерелом натхнення для митців? Якщо свиня — певний символ міщанської субкультури, то як ви подали б цей образ у своїй роботі? Якщо культурний імунітет нації потрібно підвищувати, то хто його ослабив?».

Юрій СОЛОМКО (у своїй експрес-роботі відобразив карту України: суходіл — обличчя, а Чорне море у вигляді маски. Метафора: чудовий південний регіон із Чорним морем — як очисною маскою від епідемії):

— Епідемії і творчість — це антоніми. Коли чума вперше пройшла по Європі, художники взагалі нічого не малювали. І цей грип не можна асоціювати з конкретним тваринами. Але якщо подивитися на Україну, то її обриси дуже нагадують свиню. Я зобразив би ще на ній вершника, котрий мчить у західному напрямку. Так, ми як художники реалізуємо себе в ірреальному просторі. Хоча в реальності бачимо плоди хвороби... А хвороби політиків стають виразками на тілі суспільства...

Олександра ЖУМАЙЛОВА (за дві години на полотні зобразила людину-робота з майбутнього: якась одноока кумедна біотехнологічна істота, котра зі страхом і цікавістю дивиться в цей світ):

— Не епідемія, але певні катаклізми та стресові ситуації так чи інакше провокують нас на певні вчинки й думки. Це частина нашого життя. І один із принципів актуального сучасного мистецтва — це реакція на повсякденне життя. Наприклад, сьогодні, заходячи в той чи інший торговельний центр, я просто спостерігаю за людьми. А потім приходжу додому і замальовую ці образи. Хтось неквапно, ошатний, іде по продукти, а хтось у паніці і страху все робить наспіх і — швидше додому. Деякі люди зараз схожі на інопланетян, а деякі — на тварин.

Чесно кажучи, нинішнього гасла «зміцнити культурний імунітет нації» я до кінця так і не усвідомила. Адже імунітет — рівень опірності. А що таке культурний імунітет? Це те, як ми культурно опираємося чомусь негативному? Адже так виходить? Гадаю, в даному контексті імунітет можна підвищувати увесь час...

Антон СОЛОМУХА (його робота — метафора, по кутках — «грипозно-політичний блуд», а посередині — чисте небо, хмари, цілющий дощ, словом, усе чудово і прекрасно):

— Гадаю, в Україні ніякої епідемії немає. І взагалі, скільки дозволено мучити і тероризувати людей цими словесами? Адже будь-яку ситуацію можна вирішити спокійно. А от свиню я намалював би в смокінгу з метеликом...

Скажу так: нашу націю дуже ослабили словоблуди. Не сама хвороба, а той блуд, який іде від людей, котрі повинні займатися конкретною справою. Адже страх — найсильніша зброя. І якщо людина чогось боїться, то їй уже нічого не допоможе. Не можна цілими днями займатися словесним терором. Сьогодні дивитися телевізор просто протипоказано! Уява відразу ж малює Армагеддон. Митці не мають доступу до трибуни ВР. А терор іде саме звідти, і людям не дають жити спокійно...

Олександр РОЙТБУРД (його робота за масштабом найбільш вражає: прекрасна жінка топлес у масці, поруч — соковитий лимон):

— Можливо, завдяки нам, хоч хтось щось дітям купить? Я от усерйоз подумую: чи не писати все життя людей у масках, і, дивись, це збагатить світову культуру? У Пушкіна був «бенкет під час чуми». В Україні ж «піар під час чуми». Хто ослабив культурний імунітет нації? Це відбувалося й в останні бездарні 18 років, а до них 70... Історія взагалі насичена і не сприяє культурному імунітету.

Фото Василя АРТЮШЕНКА

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №48, 14 грудня-20 грудня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво