Карлові Вари: на Схід від раю

Поділитися
Карлові Вари: на Схід від раю
У Карлових Варах завершується 49-й міжнародний кінофестиваль. У програмі було представлено 190 фільмів із різних країн. Серед фестивальної кінообойми три картини з України.

У Карлових Варах завершується 49-й міжнародний кінофестиваль. У програмі було представлено 190 фільмів із різних країн. Серед фестивальної кінообойми три картини з України: документальна стрічка "Майдан" Сергія Лозниці, два художні фільми - "Зустріч наосліп" (українсько-грузинська копродукція) і "Плем'я" Мирослава Слабошпицького. Як повідомив DT.UA режисер Слабошпицький, його картину придбала для прокату рекордна кількість країн.

Як завжди, карловарський фестиваль, розміщений "на межі" сходу й заходу, приваблює продюсерів та дистриб'юторів з усієї Європи. А публіка, що стікається на цей фест (багато студентства), справді любить мистецтво кіно. Організатори фестивалю одним із головних своїх досягнень вважають саме глядацький феномен - інтерес до форуму. Глядач платить посильні (навіть для студентської кишені) гроші за можливість переглянути той чи інший фільм. І це надає карловарському форуму шарму "чеського Голлівуду".

Організаційний рівень фестивалю вдосконалюється. Зірки, гості, журналісти мають можливість побачити фільми, які не встигли подивитися на великому екрані, у спеціально обладнаних відеорумах.

Із 1956 р. цей кінофестиваль належить до категорії А.

Карловарський фестиваль тривалий час був побратимом Московського. Але після розвалу СРСР форуми перестали залежати один від одного і почали проходити щороку й автономно. Відтоді чеський фестиваль став головним фестом країн Східної Європи, взявши на себе роль культурного мосту між Заходом і Сходом. Кінопоказ став дуже популярним у молодих любителів кіно, які стікаються в це чеське курортне місто з усієї Європи. Нинішнього року організатори фестивалю подбали про всі вікові категорії гостей.

Почесний гість нинішнього фестивалю - голлівудська зірка Мел Гібсон. За внесок у кінематографію в Карлових Варах його нагородили "Кришталевим глобусом". Світову зірку мало не задушили в обіймах шанувальники. Але актор працює професійно - завжди голлівудська усмішка й невтомність у роздачі автографів.

Журі основного конкурсу очолює іспанський режисер, лауреат "Кришталевого глобуса" Луїс Міньярро. Фільми документального конкурсу оцінює суддівська колегія під егідою ізраїльського продюсера Філіпа Коварскі. А ось головний суддя в програмі "До сходу від заходу" - фестивальний менеджер із Туреччини Ахмет Боясіоглу.

Нинішній фест відкрив американський фільм Майка Кахілла "Витоки", закриється він аргентинською картиною Даміана Шіфрона "Дикі історії".

За головний приз Карловарського кінофестивалю - "Кришталевий глобус" - змагаються 12 художніх фільмів. Серед них 7 світових і 5 міжнародних прем'єр. Самі чехи представлені в конкурсі фільмом Мирослава Кробота "Ніде в Моравії" та спортивною драмою Андреї Седячкової "Гарна гра", дія якої відбувається в Чехословаччині 1980-х років.

Серед основних претендентів на головний приз також франко-казахський фільм Нарімана Туребаєва "Пригода"; бельгійсько-канадський фільм Девіда Ламберта "Весь твій"; "Кукурудзяний острів" Георгія Овашвілі з Грузії; угорський фільм Дьордя Пальфі "Вільне падіння"; джазовий байопік Джеффа Прейсса зі США "У настрої" (Low Down); ісландська картина Хафштейна Гуннара Сігурдссона "Північний Париж"; французька комедія "Сімейний єралаш" Паскаля Рабата; мексиканська "Туристка" Хорхе Переса Солано й латвійська анімація "Каміння в кишені" режисера і сценариста Сігне Баумане.

Повнометражний український фільм "Плем'я" режисера Мирослава Слабошпицького покажуть у позаконкурсній секції "Особливі події". Поряд із ним представляють свої роботи інші почесні гості фестивалю. У цій самій секції заявлено "Апокаліпсис" Мела Гібсона та режисерський дебют Фанні Ардан "Нав'язливі ритми".

Нагадаємо, що картина "Плем'я" вже отримувала головний приз на Канському кінофестивалі в паралельній конкурсній програмі "Тиждень критики". Ця стрічка - абсолютний кінематографічний експеримент. Фільм розповідає драматичну історію, що розгорнулася в інтернаті для глухих. Усі персонажі спілкуються мовою жестів. У центрі - "глухоніма любов": підліток Сергій закохується в дівчину Ганну, що стала "наложницею" бандита з кримінального угруповання "Плем'я" (саме в спецінтернаті це "Плем'я" й орудує).

Напередодні показу в Чехії арт-директор Карловарського форуму сказав, що показ "Племені" стане однією з найцікавіших подій програми, бо це справжній виклик для глядача. Адже любителі кіно не звикли саме так сприймати оповідання - мовою жестів. Мовляв, жорсткий, складний, дуже інноваційний фільм, який не можна пропустити.

Цікаво, що в Каннах на показі "Племені" були присутні представники спільноти глухих Франції. Спеціально для них фільм презентували жестовими українською, французькою та англійською мовами. Можливо, і чехи переймуть цей гуманний досвід? Адже мова глухонімих, як і музика, універсальна, тут не треба витрачатися на озвучку, дубляж.

- Фільм "Плем'я" придбала для прокату рекордна кількість країн, - повідомив DT.UA режисер картини Мирослав Слабошпицький. - 2015 р. картину побачать у кінотеатрах США. У жовтні - в Данії. Вийде цей фільм і на екрани Японії, Гонконгу... Мабуть, уперше український фільм з'явиться і в прокаті Ісландії. Тобто інтерес дуже великий. Щільно розписано й фестивальну карту. З певних причин не можу наперед афішувати фестивальний графік, але зазначу, що в не менш ніж трьох десятках кінофорумів "Плем'я" буде представлене в різних статусах - і в конкурсі, і поза конкурсом. В Україні прем'єру призначено на вересень. На Одеському кінофестивалі фільм не демонструватиметься.

Також у кінопрограмі Карлових Вар - ретроспектива короткометражних робіт Мирослава Слабошпицького, до якої ввійшли стрічки "Глухота", "Ядерні відходи", "Діагноз" та "Інцидент". Свого часу "Глухоту" показали світовій кіноспільноті на Берлінале, і він мав справжній успіх. Режисер неодноразово підкреслював, що саме фестивальний резонанс короткометражних стрічок приніс йому підтримку фондів кіно для зйомок "Племені".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі