Ідіть і живіть у ньому (дні театру 2016)

Поділитися
Ідіть і живіть у ньому (дні театру 2016)
Десять привабливих театральних подій, які відбудуться невдовзі після Міжнародного дня театру (27 березня): прем'єри, фестивалі, бенефіси (найкраще за версією DT.UA). У цьому плані заклик стародавнього критика - "Ідіть і помріть у ньому!" (театрі) - не актуальний. У театрі все-таки краще якнайдовше жити, якщо дозволяє художній клімат.

Десять привабливих театральних подій, які відбудуться невдовзі після Міжнародного дня театру (27 березня): прем'єри, фестивалі, бенефіси (найкраще за версією DT.UA). У цьому плані заклик стародавнього критика - "Ідіть і помріть у ньому!" (театрі) - не актуальний. У театрі все-таки краще якнайдовше жити, якщо дозволяє художній клімат.

Porto franko ГОГОЛЬFEST - від Влада Троїцького

Червень. Цей актуальний проект розгорнеться в Івано-Франківську. За задумом креативної групи (на чолі з Владом Троїцьким), столиця постмодерної української літератури (Івано-Франківськ) повинна продемонструвати акт дружби й рукостискання - з ГОГОЛЬFEST. Який позиціюється як наша головна кузня і платформа під створення творчих (театральних у тому числі) проектів.

Тобто культура Івано-Франківська й естетика В.Троїцького мають осягти одна одну. І спільними зусиллями народити щось нове, актуальне.

Такий фест розглядають як пілотний. Його мета - активізація і популяризація сучасної культури в одному з перспективних регіонів України. Проект передбачає півтора десятка напрямів. Серед яких - театр, візуальне мистецтво, класична академічна музика, альтернативна музика, екологія і туризм, кіно, література, хореографія etc.

Мистецтво актуального театру буде презентоване такими ж актуальними проектами (афіша уточнюється, фінансування визначається).

Головні локації нового фестивалю: палац Потоцьких, завод "Промприлад", дворик медичного університету, навіть анатомічний музей.

Time of the theatre - від Ростислава Держипільського

Травень. Уже другий за ліком фестиваль сценічних мистецтв у тому ж Івано-Франківську під актуальним гаслом - "Час театру".

Торік тематика цього фесту була позначена як "Український контекст": твори провідних українських авторів у різних сценічних інтерпретаціях. Року нинішнього тему сформулювали так - "Сцена людяності". Тобто людяність - як імпульс, стан, духовність і нездоланна потреба нинішнього часу, який кривдить людину - війною, цинізмом, тероризмом. А ще холодом, голодом та іншими напастями.

За задумом автора й ідеолога фестивалю, художнього керівника Івано-Франківського театру Ростислава Держипільського, в афішу увійдуть твори вітчизняних та великих західних авторів. У чиїх історіях - мотив людяності та співчуття. Передбачається, що в цьому ряду п'єси Василя Стефаника, Івана Франка, Мартіна Макдонаха, Еріка-Емманюеля Шмітта й інших авторів. Зокрема, уже заявлено виставу "Каліка з острова Інішмаан" Рівненського театру. Сучасні реалії - у зв'язку з людяністю - мають намір відобразити в "Театрі переселенця" від драматурга Наталії Ворожбит і режисера Георга Жено.

У контексті Timе of the theatre - майстер-класи, творчі лабораторії, дискусії про "театр жорстокості" і "театрі людяності". Тобто той театр, у якому всі ми мимоволі опинилися

"Мельпомена Таврії" - від Олександра Книги

Травень. ХVIII Міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії", який курирує Олександр Книга (керівник Херсонського театру), триватиме з 20 по 28 травня. У попередньому пасьянсі фестивальних подій - гості з Угорщини та Португалії. Театр із Тбілісі (імені О.Грибоєдова) заявлений з "Історією коня" Льва Толстого, а Миколаївський драмтеатр покаже "Пампушку" за мотивами Гі де Мопассана.

У фестивальній афіші одразу дві вистави Київського Молодого театру - "Однорукий" за п'єсою Мартіна Макдонаха і "Це все вона" білоруського драматурга Андрія Іванова. Наразі формується остаточний варіант фестивальної афіші. Але, судячи з усього, вибір буде цікавий.

CLASS ACT - від Наталії Ворожбит

Червень. Гучний соціальний і театральний проект, у який залучені обдаровані діти зі сходу й заходу України. Цей формат пройшов успішну адаптацію у Великій Британії та в інших країнах. Особливість формату в тому, що різні діти складають драматургічні твори (під патронатом дорослих). Потім (із допомогою режисерів-кураторів) з осколків дитячих п'єс-фантазій створюється загальний сценічний колаж, у якому будуть задіяні (у тому числі) й актори-зірки.

Наталія Ворожбит
Наталія Ворожбит

Найближчим часом Наталія Ворожбит та її колеги розпочнуть пошуки обдарованих юних драматургів у регіонах. Щоб потім запросити їх в "епіцентр" українського театрального життя. У Київ. І поруч із парламентом, Кабміном та Маріїнським парком - у ТЮГу на Липках - упродовж тижня створити свій театр. Спочатку з клаптиків окремих міні-п'єс, а потім з'явиться і велика п'єса, і оригінальна вистава. На актуальну ідею відгукнулися в Департаменті культури Києва, у Міністерстві культури. Ініціативу підтримав художній керівник ТЮГу Віктор Гирич.

"Незрівнянна" - від Анатолія Хостікоєва і Наталії Сумської

Травень. П'єса Пітера Куілтера про знамениту американську співачку Флоренс Фостер Дженкінс. Ця виконавиця прославилася абсолютною відсутністю вокальних даних і оглушливою популярністю у широкої публіки.

Критики її знищували. Квитки на її концерти розмітали. А сама вона була переконана, що значно талановитіша й успішніша за всіх своїх конкуренток. Прикидалася чи справді щиро в це вірила?

Саме в цьому й полягає загадка долі і особистості Флоренс. Загадка самої п'єси.

У Театрі імені Івана Франка роль цієї яскравої й парадоксальної "діви" зіграє Наталія Сумська. Постановник вистави - Анатолій Хостікоєв. Художник - Сергій Маслобойщиков.

Наталія Сумська
Наталія Сумська

Передбачається одна з найкасовіших прем'єр цього року - з таким складом! Фокус ще й у тому, що в червні на світові екрани виходить голлівудський фільм, у якому Флоренс зіграє… Меріл Стріп. Тим цікавіше порівняння американської кіноверсії та української сценічної історії, коли в центрі кожної з них - приголомшливі артистки.

"Горе" О.Грибоєдова - від Андрія Білоуса

Травень. Одна з головних п'єс світового театру - "Лихо з розуму" О.Грибоєдова - завжди актуальна й регулярно бажана (акторами). Оскільки текст - ідеальний набір різних амплуа.

Свого часу (1962) Георгій Товстоногов дав своїй постановці в БДТ за цією п'єсою пушкінський епіграф: "Черт догадал меня родиться в России с душою и талантом…"

І тоді такий епіграф звучав як виклик. І в наш час він може звучати хвацько.

Про що може бути прем'єрна київська вистава? Чи буде це ляпас "фамусовській" Москві та сучасній Росії? Чи буде це нещадна комедія характерів (Фамусов, Молчалін, Хлестова), тим більше що яскравих характерів у п'єсі - достатньо

З репетиційного залу долинає: постановка очікується жорстка, місцями навіть брутальна, можливо, - скандальна.

Дар'я Баріхашвілі
Дар'я Баріхашвілі

У ролі Фамусова - Валерій Легін. Чацький - Борис Орлов і Олег Коркушко. Соф'я - Дар'я Баріхашвілі. Молчалін - Марк Дробот і Анатоль Фон-Філандра. Хлестова - Тамара Яценко і Ганна Розстальна.

"Жізель" А.Адана - від Раду Поклітару

Квітень. Як завжди, у Поклітару - свій примхливий погляд на строгі класичні балети. Свого часу його "Лускунчик" багатьох приголомшив. Так і "Жізель" Адольфа Адана - авторське переосмислення відомого твору.

Раду Поклітару
Раду Поклітару

Над новим проектом знаменитий хореограф (віднедавна лауреат Шевченківської премії) працював напружено. У проміжках між зйомками, церемоніями та гастролями в Голландії. Невдовзі 10-ліття його "Київ модерн-балету".

"Сойчине крило" І.Франка - від Віталія Малахова

Квітень. Знамениту новелу українського класика (цього року відзначаємо 160-річчя від дня його народження) репетирує художній керівник київського Театру на Подолі Віталій Малахов. Літературні критики зараховують текст до перлин вітчизняної новелістики. Вперше він з'явився у збірці "На лоні природи" (1905). Головна героїня, Марія, вочевидь вибрала "не того", тому й страждає. А герой - справжній мікс: відсторонення, байдужість, сумнів, естетство.

Цитата: "Без оптимізму, без зайвих надій, бо оптимізм - се признак дитячої наївності, що бачить у житті те, чого нема, і надіється того, чого життя не може дати".

Володимир Кузнєцов
Володимир Кузнєцов

І як жити з таким відчуттям головним героям, яких грають Володимир Кузнєцов та Ірина Грищенко.

"Осінь на Плутоні" - від Сашка Брами

Документальний проект львівського драматурга і режисера. Втім, не тільки документ, але й елементи анімації. В "Осені на Плутоні" буде розкрито історії людей, що живуть у будинках пристарілих. Двічі на тиждень у пошуках матеріалу творці відвідують Львівський пансіонат. Записують історії, як правило - жахливі.

Як повідомляють львівські ЗМІ, мета документального проекту - привернути увагу до немічних і хворих, великим планом показавши старість.

Чому "осінь" - зрозуміло. Осінь життя.

А "Плутон" - як найвіддаленіша планета Сонячної системи.

Над проектом працюють Сашко Брама, Марія Бакало, Тимур Гогітідзе, Мар'яна Клочко, Оксана Россол та інші. Бюджет (близько 70 тис. гривень) становлять добровільні внески.

"Український Гамлет" - від Павла Ар'є

Червень-вересень. У рік пам'яті Шекспіра про самого Шекспіра не забувають. У Львові беруться за реалізацію документально-художнього проекту - "Український Гамлет". Передбачається "роман у романі". Власне, шекспірівська лінія принца Данського. І лінія українського бійця (на ім'я Геник), що повернувся із зони АТО в рідний український "Ельсінор".

Реалізує проект Павло Ар'є - як куратор, режисер і навіть, можна сказати, співавтор Вільяма Шекспіра (що в умовах постдраматичного театру зрозуміло). "Ельсінором" стане старий "замок" у центрі Львова - тамтешній Театр імені Лесі Українки. Звідки 27 березня (у День театру) готуються вигнати потойбічні сили, які регулярно провокують проблеми в цьому будинку.

Ярослав Федорчук
Ярослав Федорчук

У ролі Гамлета - Ярослав Федорчук. У проекті задіяні актори львівських театрів. Знамените - "Бути чи не бути?" - в умовах українського "Гамлета" легко замінюється на "Бити чи не бити?"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі