Фантастичне дитинство

Поділитися
У столичному експоцентрі «Спортивний» завершив свою роботу IV весняний київський книжковий ярмарок «Медвін»...

У столичному експоцентрі «Спортивний» завершив свою роботу IV весняний київський книжковий ярмарок «Медвін». Відкриття виставки (2 квітня) збіглося з Міжнародним днем дитячої книги, тому чимало заходів було присвячено саме дітям. Безпосередньо дитячій книжці «Медвін» присвятив вихідний суботній день 4 квітня.

Цього дня тут відбулося безліч подій — святковий концерт до 75-річчя видавництва «Веселка», презентація нових книжок, конкурс дитячої та молодіжної фантастики «У світі фентезі», організований журналом «Стіна» (діти представили літературні твори і малюнки). У цьому зв’язку стіни другого поверху експоцентру в дні ярмарку прикрашали фантастичні істоти, намальовані дітьми. Тішить, що більшість із них — дуже добрі. Цікаво, що на конкурс «У світі фентезі» приймали роботи навіть від трирічних дітей. 49 робіт надіслали вихованці інтернатів і дитячих будинків. Для кожного таланта в конкурсі була своя категорія. Призи переможцям вручали Катя Chilly, Анжеліка Черняхівська і гурт «Ельф», Юрій Сушко та ін.

— Цей проект ми пробивали кілька років. Але нам доводилося важко, доки на допомогу не прийшли однодумці-патріоти. Катя Chilly перша запропонувала свою допомогу, — розповідає «ДТ» директор проекту «Стіна» Наталя Костилєва. — Тут ніхто не намагається заробити на дітях, а просто щось вкладає в майбутнє. Роботи юних фантастів друкуватимуть у журналі «Стіна». Плануємо також випустити невеличкі збірники.

Творчість дітей із дитячих будинків та інтернатів, на думку журі, виявилася дещо глибшою, ніж їхніх однолітків, котрі живуть у сім’ях. Але організатори постаралися не ділити дітей. Адже кожен малюнок — це окремий світ. Найважливіше, що конкурс дає дітям можливість познайомитися, листуватися і спробувати зберегти цю дружбу на роки.

Діти, позбавлені батьківської опіки, привертають дедалі більше уваги. На нинішньому ярмарку Київський благодійний фонд «Ліга прийомних сімей» презентував новий журнал «Дитяча кімната». Він присвячений проблемам прийомних сімей, усиновлення, дитячих будинків. «Дитяча кімната» існує поки що суто на волонтерських засадах (президент «Ліги прийомних сімей» Володимир Кононенко, головний редактор Ольга Скрипкіна).

Наступний номер «Дитячої кімнати» буде присвячений усиновленню, пов’язаним із цим таємницям і проблемам.

— Ми маємо намір порушувати гострі, незручні, але дуже життєві теми, — каже заступник голов­ного редактора нового видання Марина Михайлова. — Наприклад, що робити батькам усиновленої дитини, коли ті дізналися, що вона серйозно хвора. Взагалі ми радимо майбутнім усиновителям спочатку взяти дитину до себе в сім’ю, а вже потім, якщо відчують себе справжніми батьками, — усиновити. На жаль, часто буває так: усиновляють малюка, потім у нього впродовж року вилізають усі патології. І чи вправі ми засуджувати жінку, котра в результаті відмовляється від такої дитини, аргументуючи тим, що не готова виховувати хвору дитину?

Творці журналу з допомогою рубрик — «Вікно», «Диван», «Двері», «Іграшки», «Письмовий стіл», «Аптечка» — постаралися створити в ньому атмосферу оселі...

Ключове дитяче дійство нинішнього «Медвіна» — святкування 75-річчя видавництва «Веселка». Колектив «Зернятко» присвятив йому неповторний концерт. Історія «Веселки» починається з 1934-го. Вона була непростою. За радянських років видавництво випускало у світ 250 найменувань книжок на рік. Нині, звісно, ця цифра зменшилася. Наприклад торік — до 60. Наклади, які раніше налічували 10—20 тис. примірників, тепер скоротилися до двох-трьох тисяч. Але «Веселка», всупереч кризі, цін на книжки не піднімає.

— А як їх піднімати? — скрушно запитує директор знаменитого видавництва Ярема Гоян. — Адже й так виникають проблеми, оскільки зруйновано цілу індустрію книгорозповсюдження. Раніше йдеш Хрещатиком — скрізь книгарні, те ж саме в районних центрах і селах. Але ми не нарікаємо, намагаємося йти в ногу із часом. Заснували багато нових книжкових серій. Нещодавно вийшло видання «Я приніс вам хліба, Мамо», на яке поклали чимало сил, — своєрідний документ про Голодомор. «Щоденники Олеся Гончара», котрі Олесь Терентійович писав під час війни, будучи в полоні. Звісно, сучасні діти мають у своєму розпорядженні безліч джерел інформації — це і ТБ, і комп’ютер... Але серед цього різноманіття обов’язково має бути книжка. Дітей і раніше доводилося змушувати читати. І саме від нас, дорослих, залежить, чи зуміємо ми прищепити майбутньому поколінню любов до слова, книжки.

Найголовніше на ярмарку, звісно, новинки. «Видавництво Старого Лева» продовжило серію «Українська сила» від письменника Сашка Гавроша — автора книжки «Тричі славний розбійник Пинтя», котра удостоїлася нагороди «Книга року для школярів-2008». Цього разу буквально за місяць Сашко Гаврош написав іще одну пригодницьку книжку — «Неймовірні пригоди Івана Сили». Це реальний персонаж, який жив 50 років тому в Закарпатті. Силач Іван Сила виступав у цирку, об’їхав 64 країни світу, де всіх вражав незвичайними силовими трюками.

— Моя книжка про реальну людину, написана в сучасній манері. У ній мультиплікаційний, динамічний сюжет, — каже Сашко Гаврош. — Наша біда в тім, що ми просто не вміємо розповісти цікаво про наших героїв... Адже для дитячого письменника головне — «не випадати» з дитинства.

На думку автора, якби такий Іван Сила був американцем, то про нього давно вже зняли б і документальні, і художні фільми, і комікси випустили. Адже не одними «Піратами Карибського моря»...

А от іще один популярний майстер дитячого слова Андрій Кокотюха презентував у серії «Дивний детектив» чотири невеличкі барвисті книжки під спільною назвою «Рік пригод» (видавництво «Грані-Т»). Чому «Рік пригод»? Тому що це 12 абсолютно не схожих між собою за сюжетом детективів. Серіал для підлітків без чорнухи — трупів, крові тощо. Причому в Андрієвій творчості також простежується певна «річна» установка — кожну історію автор писав місяць. Він зізнався, що сам дуже критично ставиться до своєї роботи, але його тішить, що під час автограф-сесії до нього підходили підлітки і просили продовжити серію.

Навчальна, пізнавальна і розвиваюча література на «Медвіні» була представлена багатьма видавництвами. Видавничий дім «Фактор» (Харків) випустив у світ книжку «Футбол», яку в очікуванні Євро-2012 із захопленням зустрінуть шанувальники цього виду спорту. Автор «Футболу» — Артем Франков. Тут у легкій і захопливій формі розповідається про історію футболу, наводяться його правила з коментарями і поясненнями. Окремий розділ присвячено нарисам про легендарних футболістів.

Представники тернопільського видавництва «Підручники та посібники» поділилися успіхом: практично всю навчальну літературу вдалося реалізувати під час ярмарку. Секрет простий — видавництво утримує дуже низькі ціни — 5—10 грн. Серед приємних оку новинок — надзвичайно практична книжка про підготовку до незалежного оцінювання з англійської мови.

Багато науково-популярної літератури було і на стенді українсько-німецького видавництва «Євросвіт» (Львів) — «Астрономічний енциклопедичний словник», «Залізо в організмі людини і тварин», «Наукова школа: лідер і учні» та ін. Також видавництво випустило серію для найменших діток «Євросвітик» —українською, англійською та німецькою мовами. А ще — серія «Українські свята і традиції».

— У селах Західної України старше покоління ще пам’ятає обряди та дійства різних українських свят, — каже директор видавництва Галина Шопа. — Ми не намагаємося швидко «зліпити» книжку в гарній обкладинці. Кожна — результат дослідження. Адже одна й та сама колядка на Волині і на Івано-Франківщині звучить по-різному.

У серії зібрано безліч сценаріїв для шкіл, дитсадків — «Святкуймо зелені свята», «Зустрічаймо Великдень», «Колядки та щедрівки», «Пори року. Сценарії».

Четвертий весняний ярмарок завершено. Можна сказати, що «Медвін» росте, розвивається, заохочує вітчизняні видавництва. А тим часом слабка промоція цього ярмарку таки впадає в око. На «Медвіні» відчувався брак цільової аудиторії — учителів, студентів, професури, бібліотекарів. Тих людей, котрі багато в чому визначають коло читання молодого покоління.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі