Джазохід йде в Одесу

Поділитися
Організатори П’ятого міжнародного фестивалю джазової музики «Джаз-карнавал в Одесі-2005», генерал...
Концерти відбувалися і біля пам’ятника Утьосову

Організатори П’ятого міжнародного фестивалю джазової музики «Джаз-карнавал в Одесі-2005», генеральний продюсер Михайло Фрейдлін і арт-директор фестивалю, джазовий піаніст і композитор Юрій Кузнєцов зробили все для того, щоб перший ювілей відсвяткувати по-особливому. Нинішнього року музична програма проходила на кількох майданчиках одночасно. Поряд з основною фестивальною сценою в Одеській філармонії працювала і вулична «мегасцена фестивалю» під відкритим небом на Театральній площі, що стала місцем проведення молодіжної акції DJ-Band і завершального гала-концерту. Ексклюзивну програму міксів джазових мелодій представляли одеські і київські діджеї. Що ж до власне джазових виконавців, то цього року гістьми фестивалю стали близько сорока музикантів із Болгарії, Німеччини, Ірландії, Литви, Молдови, Польщі, Росії, США, України, Франції і Чехії.

За словами Юрія Кузнєцова, деякі колективи, котрих «Джаз-карнавал» з різних причин не зміг прийняти, погрожують оргкомітету судовим розглядом. Але це не зовсім вже й погано, адже Одеса любить скандали, і у випадку звернення самолюбних музикантів із Голландії до суду фестивалю буде зроблено гарну рекламу. Тим часом відбулася справжня навала на Одесу «джазових монстрів», лідерів національних шкіл джазу. Наприклад, вразили своєю майстерністю американський джазовий співак Лі Девідсон і відомий польський саксофоніст Петро Барон. Прославлений російський ударник Володимир Тарасов, колишній учасник легендарного тріо «ГТЧ», ірландський гітарист Марк О’Лірі, саксофоніст Анатолій Вапіров і Юрій Кузнєцов об’єднали свої зусилля у спільному оригінальному проекті. І знову ветерани російського джазу — акордеоніст Володимир Данилін і гітарист Олексій Кузнєцов, котрі підкорили філармонічну публіку ностальгічним мейнстрімом, винятковий у своїй відточеній стилістиці диксиленд «Капелла Дикси» із Москви. Етноджазовий колектив із Молдови (ця країна брала участь у фестивалі вперше) «Тригон», як виявилося, уміє поєднувати жанри тарантели, жока і дойни, «Політ джмеля» Римського-Корсакова з найпопулярнішою скрипковою молдавською п’єсою «Жайворонок», і все це у просторі джазу. Тріо гітариста Фредеріка Бєлінського (Франція), заявлене в програмі, виступить з окремим концертом у жовтні, а поки що «Тригон» уже довів одеській публіці, що на гітарі одночасно можуть грати три музиканти, і притім віртуозно.

Не таке яскраве враження, на жаль, справив київський ансамбль Night Groove, але одеська співачка Тетяна Боєва, котра виконала у його супроводі кілька «вічнозелених» стандартів, дозволила зрозуміти, що в плані виконавства цей склад дуже достойний, слабким місцем є авторські композиції. Загальними улюбленцями стали учасники дуету з Чехії Павло Файт (ударні) та Ондрей Смейкал (диджерриду — австралійський духовий інструмент, що нагадує нашу трембіту, але з дуже низькочастотним тембром).

Серед одеських учасників, крім Боєвої, лідирували біг-бенд Миколи Голощапова і знову Юрій Кузнєцов у складі різних спонтанно створених ансамблів і соло... Ведучим концертів замість звичного Володимира Фейертага був журналіст, музичний критик, заслужений діяч Всеросійського музичного товариства Володимир Каушанський, котрий анітрошки не знизив рівень, заданий своїм попередником.

За кілька днів до офіційного відкриття свята на трамвайні маршрути за традицією вийшов «Джазохід», екскурсійний відкритий трамвай із диксилендом «Прекрасний Розмарин» на борту, кількома днями пізніше відбувся також парад оркестрів і джаз-карнавальна хода на головній вулиці міста Дерибасівській. Також безпосередньо в дні проведення форуму джазової музики на вуличних імпровізованих сценах біля пам’ятника Утьосову на Дерибасівській, у Міськсаду, біля Одеської філармонії та біля оперного театру порадували своїми виступами юні одеські джазмени, багато з яких уже є лауреатами престижних джаз-фестивалів. У залі кінотеатру «Маски» відбулася «Кінопрелюдія до Джаз-карнавалу», яку організатори провели за співпраці з київською компанією «Артхаус Трафік». Йдеться про прем’єру відомого французького повнометражного пригодницького мультфільму для дорослих «Тріо з Бельвілля», володаря премії «Сезар-2004» за найкращий саундтрек. Оскільки генеральним спонсором фестивалю цього року стала торгова марка Nescafe Gold, організатори надали усьому святу «кавового смаку джазу», маючи на увазі багато аспектів, і серед них наявність у програмі виступів темношкірих музикантів, визнаних в усьому світі найкращими інтерпретаторами джазових стандартів.

Як повідомив Михайло Фрейдлін, з причин організаційного характеру деякі концерти проводитимуться на філармонічній сцені й у жовтні, тож відчуття польоту свінгу, вищого моменту джазової імпровізації, не повинно залишати одеську публіку, до того ж дозволить затриматися у місті туристам, котрі виявляють стійкий інтерес до «Джаз-карнавалу».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі