90 років тому в світ вийшло перше видання роману Гашека про бравого вояка Швейка - Культура - dt.ua

90 років тому в світ вийшло перше видання роману Гашека про бравого вояка Швейка

27 лютого, 2011, 23:41 Роздрукувати

У вівторок, 1 березня, минуло рівно 90 років з того часу, як роман Ярослава Гашека «Пригоди бравого вояка Швейка» було видано вперше.

Сатиричного персонажа, якого вигадав Гашек, знають майже у всьому світі: роман був перекладений 58-ма мовами. Український переклад роману здійснив Степан Масляк.

У чеській мові слово «швейк» стало загальною назвою, яку активно використовують, а похідні від нього слова - «швейковати», «швейковання» - описують негативні сторони чеського національного характеру. На честь бравого вояка названо  величезну  кількість ресторанів, як у Чехії, так і за кордоном. Існує навіть он-лайн гра під назвою Good Soldier Švejk, в якій перед гравцем стоїть завдання випити якомога більше пива.

Гашек ніколи не приховував, що майже кожен персонаж його книги має свій прототип, або взагалі фігурує під власним прізвищем. Існує версія й про те, що автор роману знав реального Йозефа Швейка, який жив у Празі, працював пекарем і був відомий письменнику зі спільних пиятик. Під час війни Швейк нібито потрапив у російський полон і служив у контррозвідці. Коли в полоні опинився й Ярослав Гашек, Швейк не видав його та допоміг утекти. Після повернення до Праги, вони більше не зустрічалися.

Перший задум роману виник у 1911 році. Передували написанню книги, зрозуміло, пригоди самого Гашека, які лягли в основу роману. І велика частина цих пригод трапилася в Україні. Зокрема, в 1915 році, коли письменник був у російському полоні, йому довелося пройти разом з іншими полоненими довгий шлях від  Дубна до Києва. Потім автора роману відправили на Волгу, а далі Гашек знову повернувся до Києва, де працював блискучим фейлетоністом у газеті «Чехослован», підписуючи частину своїх статей українським псевдонімом «Володимир Станко». У Києві восени 1917 року з’явилася повість Гашека «Бравий вояка Швейк у полоні». У ній цей «Дурень у компанії» вперше отримує ім'я. Але таким, яким роман знає сучасний читач, він став лише в 1921 році.

За матеріалами УНІАН

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >