"Скрізь я чув плач"

Поділитися
"Скрізь я чув плач"
До 10 грудня у галереї "Лавра" триватиме виставка "Ґарет Джонс. Щоденник": це присвята видатному британському журналістові, який першим розповів світові правду про Голодомор.

Шлях у минуле, в контексті цієї виставки, - щоденник Ґарета Джонса, в якому зафіксовано трагічні сторінки Голодомору в Україні. Одна з цитат: "Я пройшов через безліч сіл і 12 колгоспів. Скрізь я чув плач: "У нас немає хліба. Ми помираємо!".

1933 року, нехтуючи різними попередженнями про ризики для життя в СРСР, Ґарет Джонс потрапляє в Україну й нелегально вирушає в подорож. Важливе уточнення: ОДПУ забороняло в'їзд в Україну іноземним журналістам. Враження від жахливої ситуації вилилися на сторінки його щоденника, що став трагічним документом тієї жахливої епохи. Як каже кураторка виставки "Ґарет Джонс. Щоденник" Анастасія Гайдукевич, київська експозиція не містить оригіналів щоденників, тут представлені фотокопії, використані через відеопроекції. Є багато цитат із того щоденника.

На думку пані Анастасії, саме щоденники Ґарета Джонса дають об'єктивну картину ситуації з Голодомором у контексті світових події того часу, - а це початок 30-х років ХХ століття.

- Зокрема, для США це був період завершення Великої депресії, а для Німеччини - час приходу до влади Гітлера, - розповідає кураторка. - Приблизно тоді ж постає питання легітимації СРСР на світовій арені. І деякі держави, хоча інформація про Голодомор до них усе-таки дійшла, вирішили на неї не реагувати і встановити офіційні дипломатичні відносини з СРСР. Тобто це і є той загальний міжнародний контекст, який ми теж хотіли показати в рамках виставки.

Пані Анастасія протиставляє факти, наведені у статтях Ґарета та його щоденниках, тому, що ретранслювали у світ радянські пропагандисти в особі Волтера Дюранті - керівника московського бюро газети "Нью-Йорк таймс", наводить цитати й документи, які підтверджують, що світ знав про навмисний голод в Україні, але мовчав.

На думку авторів виставки, і сьогодні виникають певні драматичні паралелі з тими подіями, адже й нині світ доволі довго та вибірково реагує на вторгнення РФ на українську територію, на окупацію Криму та Сходу, а деякі журналісти доволі обережно добирають слова, аби не називати певні події такими, якими вони є насправді.

Що стосується особистості Ґарета Джонса - то він не дожив до свого 30-річчя всього один день. У 1935 році під час подорожі по світу його викрали й застрелили бандити у Внутрішній Монголії.

В Україні Ґарет Джонс бував тричі - упродовж 1930–1933 рр. Ґарет також подорожував Європою, потрапив до США. Він мав багато захоплень і фахових уподобань, зокрема працював стокером на норвезькому човні та кермовим на швецьких і німецьких човнах. 1930-го він став навіть радником з питань міжнародної політики прем'єр-міністра Великої Британії Девіда Ллойд Джорджа. Був знайомий з багатьма впливовими особами своєї епохи - зокрема Рокфеллером, Гітлером. Писав тексти для багатьох британських видань, його ж статті публікувалися у США та Німеччині. Але, безумовно, надважливе значення його журналістської діяльності - це правда про Голодомор в Україні. Журналістські розслідування Ґарета згодом стали основою для написання алегоричного роману "Колгосп тварин" Джорджа Орвелла.

Експозиція в "Лаврі" передбачає інтерактивність. Тут є мультимедійна спроба розкрити і особистість, і історію (в певний період), зокрема початок 1930-х. Є світлини, які самі собою - документи трагічної епохи. В рамках проекту також демонструється фільм "Живі" режисера Сергія Буковського. Крім того, в рамках виставки представлений мультиплікаційний короткометражний фільм "Голодний дух", створений студією "Анімаград" на замовлення Міністерства соціальної політики України.

Виставка "Ґарет Джонс. Щоденник" організована рядом компаній, серед яких FILM.UA Group. Наразі ця ж компанія спільно з партнерами готує історичний трилер "Ґарет Джонс" (режисерка Аґнешка Голланд), що теж поверне глядачів у події, які фіксує теперішня київська виставка. За сюжетом, репортер Джонс знайомиться в Москві з журналісткою Адою Брукс, вона розповідає йому про злочини радянського режиму, тож Ґарет починає власне розслідування, переховуючись від спецслужб. Так він розкриває трагічні сторінки масових репресій, Голодомору. У головній ролі - Джеймс Нортон (Ґарет Джонс). У стрічці також задіяні Ванесса Кірбі, Яків Ткаченко, Олег Драч. Зйомки фільму проходили не тільки в Україні, а й Великій Британії, Польщі. Знімальний період стартував цьогоріч у березні, прем'єра очікується наступного року. Кошторис - 262, 2 млн. гривень.

Крім релізу історичного трилера, в рамках просвітницького проекту FILM.UA Group планується також встановлення пам'ятника Ґарету Джонсу (2019 рік), перейменування однієї з вулиць Києва на честь Ґарета Джонса (2019 рік) та запровадження Міжнародної журналістської премії ім. Ґарета Джонса для представників ЗМІ, які об'єктивно, сміливо й неупереджено, дотримуючись найвищих професійних стандартів, висвітлюють події, що відбуваються в Україні (2020 рік).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі