Шевченківські лауреати-2019. Хто і за що?

Поділитися
Шевченківські лауреати-2019. Хто і за що?
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка цього тижня назвав митців, які стануть лауреатами Шевченківської премії у 2019 році.

Результати голосування подано на затвердження президенту.

Цьогоріч у списку переможців шевченківських перегонів - доволі гучні імена. Є також і молоді митці, які останнім часом яскраво заявили про себе в царині прекрасного.

Богдан Горинь - у номінації "Публіцистка, журналістика" - за двотомник "Святослав Гординський. На тлі доби".

Пану Богдану - 83, він є відомим українським політичним та громадським діячем, журналістом, мистецтвознавцем, політологом. У 60-х був науковим працівником львівського Державного музею українського мистецтва. Виступав як літературний критик, поширював самвидав. У серпні 1965-го його заарештували, а згодом і засудили за "антирадянську пропаганду" на три роки концтаборів у Мордовській АРСР. Після звільнення він працював малярем, кочегаром.

З 1988-го став одним із засновників Української Гельсінської спілки. На початку 90-х розпочинається його діяльність як парламентарія, політика. Богдан Горинь є автором і співавтором книжок "Опанас Заливаха. Вибір шляху", "У пошуках берега", інших. Видання, яке відзначив Шевченківський комітет, присвячене організатору культурного життя в Галичині Святославу Гординському (1906-1993).

Оксана Забужко - у номінації "Публіцистика, журналістика" - за видання "І знов я влізаю в танк".

Її твори перекладено більш ніж 20-ма мовами світу, вона - культова постать української літератури. Перший роман Забужко "Польові дослідження з українського сексу" вийшов 1996-го і спричинив гучну полеміку. Через десять років, за результатами одного з соціологічних опитувань, саме цей роман визнали книжкою, що найбільше вплинула на українське суспільство за 15 років Незалежності.

Книжка, яка цьогоріч відзначена Шевченківською премією, - статті, інтерв'ю, спогади. Впродовж 2012-2016-го років переважну більшість цих текстів було опубліковано за кордоном.

Ростислав Держипільський - у номінації "Театральне мистецтво" - за вистави "Енеїда", "Вона - Земля", "Гамлет", "Оскар і Рожева Пані".

Всі чотири постановки нового лауреата Шевченківської премії - різножанрові, поліфонічні, вони виявляють бажання і вміння автора експериментувати в різних сценічних просторах, а також по-новому, оригінально трактувати класичні та сучасні тексти. Зокрема, в "Енеїді" режисер виводить на перший план тему війни і національного братерства. А його камерна вистава за Василем Стефаником "Вона - Земля" об'єднує новели столітньої давності періоду Першої світової війни, передбачаючи перегук часів, а також сценічний вимір вистави-реквієму та вистави-сповіді. "Гамлет" цього ж режисера був високо оцінений провідними британськими критиками - за спробу перечитати Шекспіра мовою сучасника, який занурюється в пітьму тисячоліть. Нарешті, "Оскар і Рожева Пані" - благодійний арт-проект, який, мабуть, уперше розкриває історію відомого європейського автора саме "очима дитини".

Володимир Шейко - в номінації "Музичне мистецтво" - за аудіозаписи творів українських композиторів до Фондів Українського радіо, а також концертні програми останніх років.

Творча діяльність диригента - відома. Він працював у Київському театрі оперети. Завдяки його творчій енергії має гучний розголос оркестр Національної радіокомпанії України, який здійснив сотні записів шедеврів світової та української музики до радіофондів. Оркестр і диригент провели також багато гастрольних турне країнами світу, пропагуючи українську музику.

Василь Чебаник - у номінації "Візуальне мистецтво" - за проект "Графіка української мови".

Василеві Яковичу - 85, він художник-графік, каліграф. Він також є оригінальним інтерпретатором образів літературної класики. Заслужений діяч мистецтв України, професор, завідувач кафедри графічного дизайну Київського державного інституту декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука.

Задля проекту "Графіка української мови", високо оціненого Шевченківським комітетом, Чебаник розробив 18 різних гарнітур із варіаціями одних і тих самих шрифтів. Як зазначають експерти, всі шрифти "Графіки" створювалися з виявленим рукописним характером, але як набірні гарнітури для практичного впровадження в життя.

Роман Бондарчук - у номінації "Кіномистецтво" - за повнометражний фільм "Вулкан".

Роман - наймолодший із нових лауреатів, йому 37. Але він уже помітна постать в українському кіно. 2016-го його фільм "Українські шерифи" було висунуто від України на премію "Оскар". Новий фільм "Вулкан", відзначений Комітетом, - це повнометражний ігровий режисерський дебют Бондарчука. У липні минулого року прем'єра цієї стрічки відбулася на Міжнародному фестивалі в Карлових Варах. Відтоді картина отримала кілька фестивальних кінонагород, і за режисуру зокрема. Головний герой "Вулкану", Лукас, перекладач, який працює в ОБСЄ і якимось чином потрапляє в одне з південноукраїнських міст, де й зустрічає дивака Вову (актор Віктор Жданов), а також відкриває для себе якийсь несподівано новий світ. В український прокат "Вулкан" вийде у квітні 2019 року.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі