Шекспір і Шиллер під ялинку - Культура - dt.ua

Шекспір і Шиллер під ялинку

23 листопада, 2018, 16:36 Роздрукувати Випуск №45, 24 листопада-30 листопада

Останній місяць року пропонує низку потенційно резонансних театральних прем'єр — від Дмитра Богомазова, Тамари Трунової, а також німецьких режисерів Корнелії Кромбгольц і Еліаса Перріга. 

© Віктор Марущенко / Театр ім. Івана Франка

"Номери"

Незалежний проект на "Сцені 6". 7 грудня

Продюсерка проекту Анна Паленчук уже повідомляла, що 27–29 листопада відбудуться благодійні допрем'єрні покази цієї вистави для ветеранів АТО й для ЗМІ. А офіційна прем'єра — в грудні. На думку продюсерки, п'єса Олега Сенцова — пророча, бо сюжет виявився безпосередньо пов'язаним із долею самого автора, якого незаконно засудили й ув'язнили в РФ. "Для мене особисто це розповідь про суспільство, яке намагається подолати свої фобії, страхи, отримати хоча би утопічну свободу, але водночас це суспільство біжить по колу", — каже продюсерка. 

Для режисерки Тамари Трунової — це вже другий проект у цьому сезоні саме на "Сцені 6" (нещодавно тут вийшла її успішна вистава "Погані дороги" за п'єсою Наталії Ворожбит). У "Номери" режисерка запросила й деяких акторів з попереднього проекту — Валерію Ходос, Христину Синельник, Вікторію Авдєєнко, Римму Зюбіну, Віталія Ажнова. Тамара Трунова каже, що прагне створити виставу про суспільство, яке розучилося бажати й думати, адаптуючись до різних суперечливих змін. Майбутня вистава також про людей, які не вірять, що можуть вплинути на власне життя. 

Нагадаємо, що попри всі складні обставини, спричинені ув'язненням Олега Сенцова в колонії РФ, автори вистави підтримують з ним зв'язок, а отже буде відчутний і його особистий вплив на проект. 

"Підступність і кохання"

Театр імені Лесі Українки. 7, 28 грудня 

Перші прем'єрні покази трагедії Ф.Шіллера — уже наприкінці листопада. А в грудні, зрозуміло, "Підступність і кохання" — також у прем'єрній афіші театру. Постановку класичної трагедії здійснює Еліас Перріг (Німеччика). Художник — Ігор Несміянов. У головних ролях Юрій Гребельник, Кирило Данчук, Павло Текучев, Дмитро Савченко, Ангеліна Симонова, Наталія Шевченко та інші.

Одна з перших версій шиллерівської п'єси мала назву "Луїза Міллер": автор прагнув акцентувати увагу саме на ній, доньці бідного музиканта, щирій дівчині, яка щиро закохалася в сина вельможі Фердинанда. Згодом, за порадою одного з приятелів, Фрідріх Шиллер змінив назву твору, і відтоді "Підступність і кохання" символізує два непримиренні світи — владу і почуття. Світи ці, згідно із сюжетом "міщанської трагедії", часто не перетинаються. 

"Коріолан" 

Театр імені І.Франка. 25 грудня 

Одну з найскладніших шекспірівських трагедій бере в репертуар франківців головний режисер цього театру Дмитро Богомазов, об'єднуючи в одній п'єсі і на одній сцені акторів різних поколінь. 

Як відомо, в "Коріолані" — історія перемог і поразок давньоримського полководця. Шекспір запозичив сюжет з оповідання Плутарха. Текст великого барда може сприйматися і як політична п'єса, і як драма сімейних взаємин, і як філософська драма, адже головний герой проходить складний внутрішній шлях — прозріння, переосмислення, фіаско. У головних ролях — Дмитро Рибалевський, Олександр Форманчук (вони гратимуть Коріолана по черзі). Багатовимірні шекспірівські образи з'являться на сцені й у виконанні корифеїв Театру Франка: Наталії Сумської, Богдана Бенюка, Олексія Богдановича. Художник проекту — Петро Богомазов. 

"Річард ІІІ" 

Театр "Золоті Ворота". 1, 2 грудня

Міжнародний проект: копродукція "Золотих Воріт" із Магдебурзьким театром. Режисерка — Корнелія Кромбгольц (Німеччина), драматург — Давід Шлізінг (Німеччина), художниця — Олеся Головач, переклад — Бориса Тена. Зрозуміло, що в основі — сюжет Вільяма Шекспіра. 

Цікаво, що у виставі задіяні лише актриси "Золотих Воріт", яким і доведеться пройти лабіринтами доволі похмурої шекспірівської трагедії про злочини й підступність — власне про природу влади. 

"Жінко, сядь" 

"Дикий театр". 14, 20 грудня (Центр Курбаса)

Режисерка Юлія Мороз на основі тексту Наталії Блок "Любов сильніша" планувала ще восени розбурхати театральний Київ прем'єрою вистави "Юля, сядь". Через певні обставини прем'єра змістилася в часі. І ось чекаємо на цю постановку в грудні, але під іншою назвою — "Жінко, сядь".

Гадаємо, зміна "Юлі" на "Жінку" — сталася не через "політкоректність", бо постановка "Дикого театру" не про наші майбутні вибори, а про звичайну молоду сім'ю, яка все має для щастя — гарних дітей, добру маму, навіть пральну машинку. Але в якийсь момент герой вистави Саня розуміє, що в його сім'ї щось трапилося, що його більше не люблять. Отже очевидно, що нова робота — про кохання й сумніви, про родинні взаємини й інші проблеми. 

Художній керівник та режисер проекту — Максим Голенко. Художник — Юлія Заулична. Актори — Наталка Кобізька, Вова Гладкий, Андрій Клименков та інші.

"Брехня"

Театр драми і комедії на Лівому березі. 22, 23 грудня

Учениця Едуарда Митницького молода режисерка Анна Козирицька хоче закріпити на сучасній українській сцені одну з найкращих національних п'єс початку ХХ століття. 

"Брехню" Володимира Винниченка опубліковано 1910 року. Згодом її ставили і в Україні, і за кордоном. А Микола Вороний свого часу вважав, що саме ця Винниченкова п'єса цікаво репрезентує новий напрям у драматургії: "…власне, це неореалістична течія в драмі, до якої належать такі імена як Ібсен, Гауптман, Чехов".

Театр Карпенко
kino-teatr.ru

На думку Вороного, такі автори як Винниченко творили нову концепцію драми, давали їй іншу будову й інші характери. Загалом така п'єса — гарний подарунок для акторів: у ній є низка цікавих образів. У головних ролях — Костянтин Костишин, Сергій Детюк, Анастасія Карпенко, Катерина Савенкова, Володимир Мовчан, Анастасія Логвін, Андрій Соболєв, Антон Вахліовський, Сергій Коршиков, Сергій Кияшко. 

"Різдвяні марева"

Театр імені Лесі Українки. 25, 31 грудня

Святкова комедія від Надії Птушкіної — авторки, яка вміє хвацько моделювати саме такі комедії. Її п'єса називається "Поки вона помирала". Але назва, як у афіші, вочевидь, точніша й світліша, бо дає більше надії на різдвяне диво, яке змінить життя людей різних поколінь. 

театр Доля
molodyytheatre.com

Це оновлена прем'єрна версія вистави від режисерки Ірини Дуки. Попередня — з актрисами Олександрою Смоляровою та Іриною Буніною — мала великий глядацький успіх. І ось незадовго до Нового року на сцену вийде оновлений акторський склад: Лідія Яремчук, Ірина Дука, Наталія Доля, Наталія Кудря, Володимир Осадчий, Петро Сова. Безумовно, історія Птушкіної — приємний подарунок глядачам на Різдвяні свята. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №15, 20 квітня-25 квітня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво