Паризький успіх української скрипальки - Культура - dt.ua

Паризький успіх української скрипальки

16 листопада, 2018, 17:07 Роздрукувати Випуск №44, 17 листопада-23 листопада

Діана Тищенко, спокійна, усміхнена і впевнена, грала бездоганно, зріло.

Діана Тищенко © dianatishchenko.com

Десять днів у Парижі тривав конкурс, що носить імена своїх засновників — піаністки Маргарити Лонг і скрипаля Жака Тібо. 

З 2011 року конкурс називається "Лонг—Тібо—Креспен", третім патроном стала співачка Режін Креспен, і в конкурсі додалися змагання вокалістів. 

Конкурсний відбір учасників, які подала заявки у 2018 році, виїзне журі зробило на початку нинішнього літа в Лондоні, Парижі, Амстердамі, Берліні, Відні, Москві, Пекіні, Сеулі, Токіо та Нью-Йорку. До участі було допущено 39 молодих скрипалів віком до 30 років. 

Серед них — 28-річна українка Діана Тищенко. 

Публічні відбори до півфіналу та фінальні змагання-концерти відбулися з 1 по 10 листопада у знаменитому паризькому залі Корто. До півфіналу пройшли 12 учасників, до фіналу — виступ із оркестром — журі допустило шістьох. Серед них була наша Діана. 

Завершальний тур проходив у концертному залі L'Auditorium de Radio France. Тут два вечори — по три учасники в концерті — публічно змагалися: 9 листопада Маюмі Канагава зі Сполучених Штатів, Дмитро Смирнов із Росії та Даніель Коган (Росія/Канада, внук великих скрипалів Леоніда Когана і Єлизавети Гілельс, племінник диригента Павла Когана). А 10-го (у порядку виступу) — 18-літня Луїза Стаплз із Великої Британії, Діана Тищенко та японець Арата Юмі. 

Мені пощастило слухати останній день конкурсу, оскільки хотілося простежити за виступом українки. У добу Інтернету можна зануритися в атмосферу живих концертів. Спасибі каналу medici.tv за високоякісну трансляцію — і за звуком, і за картинкою, й антрактами, заповненими дуже цікавими коментарями ведучих, експертів та інтерв'ю учасників.

Члени журі конкурсу — дванадцять видатних скрипалів нашого часу, представники Франції, Німеччини, Японії, Сінгапуру, Канади, Швеції та Росії. Голова — Рено Капюсон, Франція. 

Учасники підготували серйозні програми, які мали грати впродовж відбору на місцях, а потім — на паризьких змаганнях. 

Фінали включали два розділи: спочатку виконувалася повільна друга частина одного зі скрипкових концертів Йозефа Гайдна. 

Музику віденського класика солісти грали без диригента, оскільки в його епоху посада диригента ще не сформувалася в окрему професію, він сам грав першу скрипку, паралельно керуючи оркестром (був, як тоді називалися керівники капел, — капельмейстером). А потім кожен учасник виконував романтичний концерт. Тут за пульт Національного оркестру Луари став французький диригент Паскаль Рофе. 

Луїза Стаплз прекрасно зіграла Гайдна. Потім був ре-мажорний концерт Чайковського. 18-річна конкурсантка грала чудово, все розуміла, все вигравала, справлялася з усіма технічними складнощами. Її виконання було безпосереднім, зворушливим та свіжим. Але вона не змогла приховати хвилювання й старанність. Утім, для її віку скрипалька виконала концерт чудово! 

Діана Тищенко вийшла в бежево-золотистому платті, спокійна, усміхнена і впевнена, вона грала бездоганно, зріло. І Гайдна, і мі-мінорний концерт Фелікса Мендельсона. Грала настільки легко, просто, абсолютно вільно й бездоганно, що відірватися було неможливо ні на мить. Саме на її виступі пряма інтернет-трансляція привела до екранів комп'ютерів найбільше глядачів. Вони слухали гру молодих музикантів з усіх точок планети — Південної та Північної Америки, Австралії, Японії, Близького Сходу, Європи й навіть Африки. 

Українська скрипалька народилася 1990 року, розпочала заняття музикою у своєї тітоньки Лідії Васильченко. З 2001 продовжила навчання в КССМШ ім. Миколи Лисенка у класі Тамари Мухіної впродовж наступних 8 років. У 18 років пройшла прослуховування, а пізніше стала концертмейстером видатного молодіжного оркестру Густава Малера (GMJO), заснованого італійським диригентом Клаудіо Аббадо. Дівчина переїхала до Берліна 2010-го і розпочала навчання в Берлінській Вищій школі музики Hanns Eisler, у класі професора Ульфа Валліна. Була асистенткою, а також повним заступником свого вчителя у 2017 році. До 2013 року Діана співпрацювала з такими диригентами як сер Колін Девіс, Франц Вельсер-Мьост, Герберт Бломстедт, Антоніо Паппано, Даніеле Гатті та іншими. Надалі музичне натхнення скрипалька черпала у видатних музикантів сучасності — Ференца Радоша, Саші Гаврилова, Стівена Ізерліса та Бориса Кушніра. 

Діана Тищенко грає на скрипці італійського майстра Каміллусa Камілле (Мантуа, 1731) з Німецького інструментального Фонду, великодушно наданій їй відомим Гамбурзьким фондом Deustche Stiftung Musikleben. 

Останній конкурсант, Арата Юмі, навчався в Європі, його наставниками були видатні педагоги нашого часу Захар Брон, Ілля Грінгольц та інші. Почав Гайдна дуже схвильовано, кілька разів при зміні струн "зупинявся" звук. Хвилювався й на початку концерту Яна Сібеліуса — дуже відомого й гарного твору. Але потім музикант зібрався і грав добре. ДУЖЕ! Це складний у плані змісту й технічно концерт. Глядачі хвилювалися разом із артистом. До кінця виступу напруга музики, драматургія твору розгорталися дедалі більш насичено, енергійно. Закінчили соліст і оркестр у повній злагоді потужною кодою. Бравісимо, овації, повторні виходи на уклін. 

Журі вийшло для підбиття підсумків. У результаті українка Діана Тищенко була удостоєна 1-ї премії на Міжнародному конкурсі скрипалів імені Лонг—Тібо—Креспен 2018 року. Це 25 тисяч євро і величезна перспектива подальшого розвитку концертної діяльності. 

Діана вже є лауреатом багатьох міжнародних конкурсів: ім. Давида Ойстраха; у 2013-му — фіналісткою Міжнародного конкурсу Баварського радіо АРД, де отримала нагороду за краще виконання сучасного твору і спеціальний приз від Мюнхенського камерного оркестру. До того ж їй було запропоновано посаду концертмейстера цього оркестру, яку вона обіймала з 2014-го по 2016 рік. ВІТАЄМО! 

У Парижі того самого вечора 2-га та 3-тя премії були присуджені 24-річній Маюмі Канагава зі Сполучених Штатів і 24-річному Дмитру Смирнову з Росії. 4-та, 5-та й 6-та премії були віддані 18-літній Луїзі Стаплз зі Сполученого Королівства, 26-річному Арата Юмі з Японії та 25-річному Даніелю Когану з Росії/Канади. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №31, 24 серпня-30 серпня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво