Москалиця відкриває у столиці нову сцену - Культура - dt.ua

"Москалиця" відкриває у столиці нову сцену

26 жовтня, 2018, 16:56 Роздрукувати Випуск №40, 27 жовтня-2 листопада

На цьому тижні у Києві відкрився ще один новий сценічний простір — "Сцена 77" в Національній опереті України. 

© Фото прес-служби Національного театру оперети

На цьому тижні у Києві відкрився ще один новий сценічний простір — "Сцена 77" в Національній опереті України. Фактично це вже 5-й майданчик одного популярного театру, що для Києва є рекордом. 

"Сцена 77" розташована майже під дахом історичної будівлі відомого театру на вулиці Великій Васильківській. Там є доволі просторий і енергетично позитивний простір, який нещодавно і перетворився на сучасний сценічний майданчик-цех на 120 глядацьких місць. 

На думку художнього керівника Національного театру оперети Богдана Струтинського, саме такий простір і стане домівкою для нових проектів різних жанрів, стилів та напрямів сучасного мистецтва, адже саме сучасне мистецтво і передбачає синкретизм, взаємопроникнення жанрів. 

Симптоматично, що першою прем'єрною ластівкою на новій "Сцені 77" стала "Москалиця" за мотивами однойменного твору Марії Матіос.

"Москалиця" з'явилася у нашому бурхливому літературному вирі приблизно 10 років тому. Цей текст викликає захват і у літературознавців, і у масового читача. Варто зауважити, що "Москалиця" перекладена також англійською мовою. Не раз виникали ідеї екранізації цього тексту. І от, власне, перша амбітна сценічна версія "Москалиці" — саме у столиці на новому майданчику. 

москалиця_1
Фото прес-служби Національного театру оперети

— Текст "Москалиці" доволі багатошаровий та різноплановий, — каже режисерка проекту Влада Бєлозоренко. — Для мене особисто історія Марії Матіос про дві війни. Одна війна відбувається сьогодні, вчора і навіть завтра — навколо нас. А от друга війна щоденно ятрить серце кожної людини. Хто виграє у першій "війні", згодом стане зрозуміло, коли досконало вивчимо підручники з історії. А от хто переможе у другій "війні"? Саме це питання для мене як для режисера дуже-дуже важливе… 

Власне, події прем'єрної вистави, на думку авторів, і перенесуть глядача "Сцени 77" на перехрестя між двома світовими війнами і світом сучасності. Глядач потрапить нібито у стару хату, в якій живе дивна жінка Москалиця. Для одних вона є відьмою, для інших — знахаркою, а ще для когось — пропащою сиротою. Режисерка Влада Бєлозоренко разом з акторами (у головній ролі Ірина Ткаченко з "Золотих Воріт") і намагається зрозуміти, що ж коїться у розбитому серці загадкової Москалиці? 

Задум "Москалиці", вважає художній керівник театру оперети Богдан Струтинський, виник далебі не випадково, цей проект є абсолютно природним у репертуарній палітрі театру, адже такий творчий задум пов'язаний також і з місією нової сцени — її особливим форматом. І саме Влада Бєлозоренко як успішна молода режисерка саме і спробує цей новий простір "підкорити", виявити в ньому свій сценічний почерк, запропонувавши свій цікавий концепт. 

струтинский
Василь Артюшенко, DT.UA
Богдан Струтинський

— Пане Богдане, а звідки взялася така назва — "Сцена 77"? 

— З цим пов'язана ціла історія! Адже на місці нової сцени раніше був цех за номером 77. Є також 77 сходинок, які ведуть у цей простір. Дуже хочеться, аби у нас був саме такий сучасний сценічний майданчик, на якому йшли б вистави паралельно з нашою великою сценою. У нас в репертуарі є такі вистави, як "Любовний монолог", "Під небом синім" — отже, і маємо намір перенести їх саме на "Сцену 77" і грати одночасно з репертуаром на сцені великій. 

Гадаю, що нова сценічна територія — це також спроба створити стилістично новий простір, який дасть можливість молодим режисерам, молодим акторам, молодим драматургам, молодим музикантам отримати цікаву альтернативну сцену для авторських проектів. 

москалиця_3
Фото прес-служби Національного театру оперети

— Водночас у Національному театрі оперети триває ремонт. Отже, що зміниться згодом у технологічному плані на великій сцені? 

— Так, наразі триває ремонт, маємо на меті розширити оркестрову яму з підйомними механізмами. Також передбачається новий планшет сцени з трьома обертовими колами. А ще підйомні ліфти на сцені і плунжерні механізми. 

Оскільки реконструкція сцени розрахована на два роки, механізми будуть встановлені вже з наступного сезону. Водночас зроблено протипожежне забезпечення сцени, встановлено клінкерну систему. 

Відразу ж після реконструкції можна буде побачити, як кардинально на краще зміняться приміщення театру — не тільки на сцені, а й у холах. 

москалиця_4
Фото прес-служби Національного театру оперети

— А які нові проекти після "Москалиці" відразу зайдуть на "Сцену 77"? 

— Я вже згадав дві наші репертуарні вистави. А наступною прем'єрою буде вистава "Оркестр" за п'єсою Жана Ануя. Це теж дуже цікавий проект, який у нас з'являється як результат творчих перегонів у рамках Міжнародного конкурсу молодих режисерів музичного театру. Саме "Оркестру" експерти конкурсу і віддали перевагу. І вчорашній ескіз (його презентували на Сцені Козловського) і перетвориться на повноцінну постановку. Наразі також ведуться переговори ще з двома режисерами, які пропонують свої ідеї. 

Таким чином, у Національного театру оперети відтепер буде п'ять сцен — головна, Сцена у фойє (салонний театр), Stage_Lab, "Сцена 77" і Сцена центру Козловського. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №18, 18 травня-24 травня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво