Арт-променад у золоту провінцію - Культура - dt.ua

Арт-променад у золоту провінцію

1 вересня, 2017, 16:15 Роздрукувати Випуск №32, 2 вересня-8 вересня

Упродовж п'яти днів 12 художників із п'яти міст України малювали "золоту провінцію". 

Упродовж п'яти днів 12 художників із п'яти міст України малювали "золоту провінцію". 

Перший Всеукраїнський художній пленер "Кращий художник" — масштабний захід за підтримки Мінкульту і департаменту культури Вінницької міської ради. Проект став можливим завдяки менеджерським здібностям народного художника України, корінного вінничанина — Володимира Козюка. 

Цей художник — досвідчений пленерник (Китай, США, Франція), залюблений у Поділля та Вінницю, не просто акумулював творчі сили, а продумав до подробиць деталі перебування художників: від побутових і професійних умов до емоційно-атмосферних. 

За умовами конкурсу, кожен із художників має намалювати картину безпосередньо на пленері (від франц. plein air — "відкрите повітря"), при природному світлі. І не важливо, скільки часу на це знадобиться, але потрібно завершити роботу на тому ж самому місці, де він її розпочав, і без наступного доопрацювання. 

321_2
Володимир Оврах

Правила пленерів свого часу впровадили у моду й побут ще легендарні французькі імпресіоністи. Для них пленеризм став основою естетики, при якій світло й повітря набувають самостійного значення й живописного інтересу. 

Однак у сучасному світі на багатьох пленерах (як в Україні, так і за кордоном) художники під цією професійною навичкою розуміють в основному збори-відпочинок-застілля. 

Козюк же акцентував саме на роботі, на художніх змаганнях у чистому вигляді. Його професійне завдання — отримати від учасників пленеру правдиве відображення барвистого багатства натури, усіх змін кольору та світла в природних умовах. 

Як писав відомий художній критик Ж.-Л.Кастаньярі: "Вони (імпресіоністи) сприймають природу так, що вона виходить якою завгодно, тільки не нудною й не банальною..." Саме такими вийшли й роботи учасників Всеукраїнського художнього пленеру.

За п'ять насичених днів — півтора десятка картин із зображенням вінницького кафедрального собору та п'ять — із вежею Артинова. 

Саме ці архітектурні об'єкти виявилися найпопулярнішою натурою для 12 художників, відібраних із 208, які подала заявки. 

Тобто ці 12 — уже кращі. Тому кожен із них отримав диплом конкурсу: жителі Вінниці Світлана Нечай-Сорока, Валентина Колтановська, Олександр Никитюк, Ірина Прокопчук, Віталій Петровський, Олеся Рибченко та Валентина Васкяліте з Києва, одесит Сергій Заєць, Катерина Пікало з Дніпра і Олена Острогляд із Полтави. 

Переможцями визнали двох художників, які нестандартно побачила Вінницю: корифея й вінничанина Володимира Овраха та дебютанта пленерів із Чернігова Євгена Шаповалова. Почесні значки "Кращий художник" знайшли своїх перших володарів. Символічний знак №1 цілком заслужено — у Володимира Козюка. 

шаповалов
Євген Шаповалов

"Я не очікував такого результату, — зізнається Євген Шаповалов, чиї пейзажі важко сплутати з іншими картинами, — імпресіонізм у поєднанні з абстракцією. — У мене ще не так багато досвіду, а вже така нагорода. З усіх, які я досі отримував, вона найвища та найцінніша. Дуже добре мені працювалося у Вінниці. Я намагався зробити так, щоб показати це чудове місто оригінально, щоб це не було схоже на інших". 

Міський голова Сергій Моргунов пообіцяв, що 12 картин — по одній від кожного художника, які подарують місту, — вивісять у майбутньому музеї міста, над створенням якого активно працюють. 

Крім того, написані роботи потраплять у каталог, який видадуть до Дня міста та експонуватимуть на виставці-продажу. Одну ж із написаних робіт кожен автор подарує меценатам проекту, які підтримали пленер. Три роботи залишаться в художників або будуть продані в День міста. 

Уже наступного року планується розширити географію учасників пленеру на інші країни світу. Тому є надія, що й інші міста України візьмуть приклад із Вінниці й також приймуть у себе художників. Через кілька років можна було б влаштувати величезну виставку таких робіт і подивитися на Україну очима різних талановитих мистців. 

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, позначте її мишкою і натисніть Ctrl+Enter
Додати коментар
Залишилось символів: 2000
Авторизуйтеся, щоб мати можливість коментувати матеріали
Усього коментарів: 0
Випуск №39, 19 жовтня-25 жовтня Архів номерів | Зміст номеру < >
Вам також буде цікаво