Подарунок на іменини. Те, про що так довго говорилося, нарешті сталося. Введений у дію другий блок Хмельницької атомної електростанції

Поділитися
Важко знайти визначення терміну, в який відбулася ця подія. З одного боку, це сталося аж надто пізно...

Важко знайти визначення терміну, в який відбулася ця подія. З одного боку, це сталося аж надто пізно. Адже блок мав поповнити державні засіки атомної енергетики ще в 1990 році. Але під тиском громадськості в серпні 1990 року постановою Верховної Ради будівництво проектованих 2-го, 3-го, 4-го блоків ХАЕС було призупинене. І доля другого енергоблоку, готового на 90-95%, зависла в невизначеності на несподівано довгий час — майже півтора десятиліття.

Правда, з 1993 року — часу зняття мораторію на будівництво — вона вирішувалася в найвищих державних та міждержавних кабінетах. Навколо неї не вщухали розмови як про відсутність необхідного фінансування, так і про фантастичні фінансові зловживання під час перманентного будівництва. Проте з 2000 року мова пішла про введення блоку в експлуатацію, що мало трапитися ось-ось. «Ми поставили крапку в довгій, більш ніж двадцятирічній історії будівництва другого енергоблоку Хмельницької АЕС, — сказав на відкритті Леонід Кучма. — За тривалістю будівництва він, напевне, побив усі світові рекорди».

Рекорди блок побив і за збитковістю: кожен рік його «простою» множив втрати, як і кожне незавершене будівництво. В результаті загальна вартість завершення добудови другого блоку ХАЕС склала 3,313 млрд. грн.

З іншого боку, планувалося, що датою відкриття другого блоку має стати день народження країни — 24 серпня 2004 року: він і був точкою відліку. А насправді сталася врочиста подія у переддень народження Президента — 8 серпня 2004 року. Щоправда, річниця Незалежності в цьому році числом наче не красна — 13-а. Але й Леоніду Даниловичу Кучмі виповнилася ще містичніша кількість літ — 66. Усім забобонним громадянам довелося метатися між цими загрозливими цифрами. Тож посадовці, що визначали день пуску 2-го блоку, вирішили, що насправді все приурочене до рядового щорічного професійного свята — Дня будівельника. Так і оголосили громадськості.

Варто сказати, що громадськість Нетішина — міста-супутника ХАЕС — цього дня «відривалася» за повною програмою. Бо для самого Нетішина це й справді видатна подія. Введення в дію другого блоку розв’язувало чимало проблем: зростання рівня безпеки ХАЕС, підвищення стійкості роботи енергосистеми України та надійності енергопостачання регіону. Крім виробництва електроенергії, ХАЕС забезпечує теплопостачання Нетішина, тож його життєдіяльність протягом осінньо-зимового опалювального сезону цілком залежала від справності «печі». Але найголовніше, звісно, те, що сама перспектива існування 34-тисячного міста міцною пуповиною пов’язана з діяльністю та розвитком станції. Адже гарантія видається кожному блоку на 25 літ роботи — ну, зараз говориться про 30. Хоч з введенням в експлуатацію другого блоку кількість працюючих на ХАЕС — а це понад 5 тисяч чоловік — практично не зросла.

Інший відтінок почуттів у мешканців 30-кілометрової зони ХАЕС — міст, містечок і сіл, що не мають усіх переваг жителів Нетішина, зате живуть з постійним синдромом страху від такого небезпечного сусідства. Анонімне опитування населення незадовго до пуску другого блоку підтвердило негативне ставлення до добудови. 53% опитаних переконані, що кошти в будівництво доріг, комунікацій, вмедичне обслуговування тощо в 30-кілометровій зоні не вкладаються. Це при тому, що 73% респондентів оцінюють рівень медичного обслуговування в своєму населеному пункті як незадовільний, 86% упевнені, що рівень захворюваності населення в зоні зріс, а 68% вважають, що для надання допомоги населенню у випадку аварії на ХАЕС практично нічого немає.

Власне, потреби цієї зони були включені в техніко-економічні розрахунки добудови другого блоку — вперше в історії ядерної енергетики. Зокрема, в зоні Хмельницької АЕС планувалося ввести в експлуатацію школи на 2 тисячі учнівських місць, понад 55 кілометрів магістральних і підвідних газопроводів та інші побутові, культурні, медичні та спортивні заклади, капітально відремонтувати близько 15 кілометрів доріг із твердим покриттям. Розпорядженням Кабміну в березні 2003 року для цього було затверджене фінансування обсягом у 43 млн. грн. Торік надійшло близько 300 тис. грн., цього року — майже 11 млн. Перебуваючи на ХАЕС у липні цього року, прем’єр В.Янукович запевнив, що до кінця року в область надійдуть усі кошти. Інше питання — чи зуміють їх освоїти?

Проте у святковий день — 8 серпня — ніхто не був настроєний на серйозні роздуми. Врочистість вимагала свого: фанфар, концертів, нагород. Хтось пустив чутку, що на торжестві будуть не лише Кучма і Литвин, а й президенти всіх країн ЄЕПу: Путін, Лукашенко, Назарбаєв. Будівельники традиційно жартували, що ядерний довгобуд нічим не відрізняється від будь-якого іншого будівництва: спершу шум, далі розгардіяш, потім — покарання безвинних, а в кінці — нагородження непричетних. Але дехто все ж прокручував дірочку в лацкані піджака.

Дірочка під зірочку — Героя України — прийшлася тільки в міністра палива та енергетики С.Тулуба. Інші — хто заслужив — отримали ордени та медалі. Проте найвища нагорода — людська вдячність — цього дня дісталася Олександру Смишляєву, попереднику на посаді директора ХАЕС нинішнього її керівника — Віссаріона Кіма. Коли оголосили, що йому вручається орден Ярослава Мудрого V ступеня, підвівся весь зал. І аплодував стоячи — єдиному з усіх нагороджених. Бо саме з іменем Олександра Євгеновича — одного з шести (!) директорів ХАЕС протягом цих 13 років — пов’язують нетішинці прорив у спорудженні другого блоку. І справа не лише в тому, що насправді залежало безпосередньо від нього на будові №1 України. Просто цей керівник — росіянин за походженням, який першим наказом на директорській посаді зобов’язав вести всю документацію на ХАЕС винятково державною мовою та практично спілкувався тільки українською, хоч як нелегко це йому давалось, — за неповних два роки здобув не лише повагу колективу атомників за професіоналізм, а й щиру любов — за людяність. В Нетішині переконані, що без подвижництва Смишляєва, його самовідданої віри, якою він заразив увесь колектив і на яку змусив усіх працювати так само віддано (а сам заплатив за це інсультом), — другий блок іще досі ходив би в довгобудах. От і не вір після цього в роль особистості в історії...

Історичний момент проявився в Нетішині стосовно ще однієї особи — Леоніда Кучми. Місто, яке два роки тому на парламентських виборах віддало 46,2% голосів «енергетичній принцесі» — «леді Ю», яке, стверджують посвячені, досить прохолодно сприйняло місяць тому приїзд прем’єра, 8 серпня дуже тепло приймало Леоніда Даниловича. І не лише тому, що таки запустили другий блок. А й тому, що енергетики вміють оцінити вчинок — мужність людини, що здатна піти з найвищої посади, як того вимагає закон.

Шкода, якщо їх чекає розчарування. Воно значно перевищить те, що відчули прибічники розвитку ядерної енергетики, коли почули про зупинки другого блоку ХАЕС одразу ж після його відкриття. Проте заступник голови Хмельницької облдержадміністрації Іван Гладуняк, теж енергетик-ядерник за освітою і першим місцем роботи, запевнив кореспондента «ДТ», що ці зупинки — насправді ніякі не аварії, а звичайні робочі моменти. Триває перевірка усіх елементів автоматичної захисної системи АЕС. Адже до грудня блок повинен вийти на проектну потужність — виробництво одного мільйона кіловат-годин електроенергії.

Взагалі до безпеки, переконують усі на ХАЕС, претензій бути не повинно. Система заходів для підвищення безпеки станції, розроблена за участю європейських енергетичних організацій і МАГАТЕ, передбачає комплекс організаційних і технічних заходів, що гарантують радіаційну безпеку персоналу й відсутність шкідливого впливу станції на довкілля та місцеве населення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі