Новини на zn.ua https://zn.ua Дзеркало Тижня. Україна - політика, економіка, новини, фінанси Fri, 10 May 2024 13:08:40 +0300 uk hourly 2 <![CDATA[У ЗСУ показали, як бійці 36-ї ОБрМП готують посадку до роботи]]> https://zn.ua/ukr/war/u-zsu-pokazali-jak-bijtsi-36-ji-obrmp-hotujut-posadku-do-roboti.html Fri, 10 May 2024 13:00:14 +0300 Війна Комітет стратегічних комунікацій ЗСУ продовжує демонструвати успішну роботу українських захисників на фронті. На черзі на Tg-каналі СтратКому — відео відпрацювань по росіянах 36-ї окремої бригади морської піхоти імені контрадмірала Михайла Білинського. 

На відео видно, як захисники перед тим, як зайти у посадку, обстрілюють її з танків. 

"Перед заходом у посадку її треба добряче "прошити", — пояснюють у СтратКомі. — Як виглядає злагодження миколаївських морпіхів". 

[see_also ids="584496"]

Сьогодні у Державній прикордонній службі показали, як захисники воюють на бахмутському напрямку. Пресслужба ДПСУ опублікувала відео ліквідації транспорту окупантів на цій ділянці фронту — мотоциклів. Їх ворожі війська використовували для переміщення між позиціями. Цей транспорт підходить для такої роботи, адже він є легким та маневровим. 

]]>
<![CDATA[Конфіскація російських активів. Нестандартний погляд, що дасть максимальні зиски]]> https://zn.ua/ukr/macroeconomics/konfiskatsija-rosijskikh-aktiviv-nestandartnij-pohljad-shcho-dast-maksimalni-ziski.html Fri, 10 May 2024 13:00:00 +0300 Макроекономіка Попри безперечний доведений факт провини РФ у спричинених в Україні руйнуваннях, навколо заарештованих активів Росії точаться складні дебати, в який саме спосіб і в якому обсязі їх використовувати на відновлення зруйнованого. Що триваліші ці дебати і складніші запропоновані фінансові конструкції, то менше шансів отримати максимальну суму, тож, найшвидше, доведеться задовольнятися лише невеликою частиною у розмірі щорічних доходів від активів. Навіть запозичення під заставу всіх майбутніх доходів від активів не є співставними з потребою в обсягах фінансування відновлення, які є набагато більшими навіть за обсяг арештованих активів.

Уряд України повинен зайняти більш активну позицію, запропонувавши власний варіант розв’язання цієї проблеми, який можуть підтримати навіть найбільш консервативні країни учасники дебатів, що наразі більше переймаються своїми фінансовими ризиками, ніж відновленням справедливості та світової стабільності.

При цьому слід відмовитися від не дуже вдалої пропозиції всі арештовані активи РФ передати у державний трастовий фонд, з якого український уряд сам витрачатиме на відновлення на власний розсуд…

Яким може бути такий механізм фінансування? Спробуймо пофантазувати з урахуванням як позитивних, так і негативних чинників.

До позитивних чинників слід віднести такі.

По-перше, це наявна стабільна, технологічно розвинена і розгалужена мережа державних і комерційних банків, які в змозі забезпечити масове фінансування і супроводження відновлювальних проєктів із капітального будівництва, реконструкції та ремонту житла та інфраструктури.

По-друге, досить високий ступінь діджиталізації державних послуг, яка технологічно спрощує реєстрацію та верифікацію руйнувань, а також їхнє юридичне оформлення.

Поєднання лише цих двох чинників можливостей державного порталу «Дія» та технологічного банкінгу відкриває шляхи до організації прозорого цільового фінансування будівельних проєктів в інтересах постраждалих від руйнувань у розрізі суб’єктів: фізичних осіб власників пошкодженої житлової та комерційної нерухомості і юридичних осіб, включаючи приватні, державні й комунальні підприємства, а також територіальні громади.

Чому так важливо визначатися із суб’єктністю постраждалих? Тому що саме вони, кожний і безпосередньо, мають права вимоги до РФ.

З іншого боку, РФ має фінансові та юридичні вимоги до США, Великої Британії, Канади та європейської частини «Великої сімки» щодо її арештованих активів. Зараз ці права вимоги не є «зустрічними». Саме у створенні юридичних підстав, за якими до країн Заходу переходитимуть і ставатимуть зустрічними їхні права вимоги до РФ, полягає перспектива отримання максимального фінансування відновлення руйнувань за рахунок російських суверенних активів.

Йдеться про фінансовий механізм, за яким на першому етапі створюються умови передавання постраждалими особами до уповноважених банків їхніх прав вимоги до РФ у сумі понесених, належним чином документованих і верифікованих матеріальних втрат. Це дає можливість сформувати у пули всі такі вимоги або за географічною, або за іншою ознакою, наприклад житло, комунальна і транспортна інфраструктура тощо.

Найбільш технологічним і зручним оформленням вимог є їхня «монетизація» у формі цінних паперів (сертифікатів) номінальною вартістю в доларах США у сумі завданої шкоди. Для цілей об’єднання у пули власники сертифікатів передаватимуть їх банкам у довірче управління, а потім ці сертифікати будуть знерухомлюватися на рахунках у цінних паперах у депозитарній установі. Єдиною метою такого довірчого управління є отримання на рахунки-ескроу постраждалих осіб коштів у розмірі номінальної вартості переданих в управління сертифікатів.

Загалом запропонований фінансовий механізм складатиметься з таких послідовних етапів:

  • оформлення постраждалим особам сертифікатів та їхня передача уповноваженим банкам-агентам ескроу з наступним їхнім об’єднанням у забезпечувальні пули для випусків облігацій;
  • викуп облігацій урядами або центральними банками країн-партнерів за місцем перебування арештованих активів (можливе залучення міжнародних фінансових установ та інвестицій). Однією з умов випусків може бути вимога щодо залучення до капітального будівництва підрядників походженням з країн-кредиторів;
  • зарахування коштів від продажу облігацій на рахунки-ескроу постраждалих осіб у банках, які забезпечують цільове фінансування відновлювальних робіт (готівкові кошти сплачуються за наявності певних узгоджених з кредиторами підстав). Кожна країна-кредитор зберігає контроль над власними проєктними коштами для забезпечення прозорості та підзвітності;
  • погашення облігацій, що здійснюється за рахунок арештованих активів РФ за судовими рішеннями або на умовах, узгоджених між РФ і країнами-кредиторами, шляхом викупу за принципами Паризького клубу.

Розрахунок на те, що такий підхід до фінансування може зацікавити навіть песимістів, базується на комерційній привабливості масштабних будівельних і відновлювальних проєктів, що спиратимуться на безперебійне фінансування. Колись навіть пропонувався розподіл проєктів між країнами-партнерами, кожна з яких отримує можливості реалізувати найбільш амбітні плани щодо відновлення зруйнованих війною міст. Правда, останнім часом такі ініціативи трохи «притихли» з відомих причин.

Тепер слід звернути увагу на негативні чинники, які можуть зашкодити впровадженню.

По-перше, може дуже зашкодити наявність нещодавно прийнятого законодавства, за яким передбачено «ваучерну» систему компенсації за зруйноване житло, що не спирається на реальні джерела фінансування. Такий підхід обмежує права постраждалих осіб, які вимушені вибирати житло за обмеженою пропозицією, що діятиме лише обмежений термін. Законодавство не передбачає компенсації за руйнування нежитлових об’єктів усіх форм власності. Спрямовані на певні сегменти населення урядові програми доступної іпотеки фактично не сприяють вирішенню проблеми зруйнованого житла, хоч і базуються на вкрай обмежених можливостях державного бюджету.

По-друге, це фактична відсутність нормативно-правової бази у сфері облігацій, забезпечених активами. Навіть прийняте ще 2004 року законодавство щодо іпотечних облігацій є безнадійно застарілим і зовсім не відповідає профільній Директиві ЄС. Звісно, що для організації облігаційних випусків можуть бути застосовані зовнішні юрисдикції, де з нормативною базою та практикою її застосування немає жодних проблем, але це позбавить українські банки неабиякої комісійної винагороди, яка «упливе» за кордон…

По-третє, це низький рівень ринкової конкуренції на житловому будівельному ринку, що ускладнює вільну участь з боку закордонних будівельних підрядників у реалізації проєктів, враховуючи обмежений доступ до будівельних ділянок та інженерних мереж. Будівельна галузь конче потребує коштів на добудову незавершених проєктів. Оцінити загальні масштаби дефіциту коштів у галузі неможливо.

Резюмуючи, слід усвідомити, що цілковита ясність у питанні джерел, обсягів і засобів фінансування повоєнного відновлення України за рахунок активів країни-агресорки має бути врегульована якнайшвидше у вигідний і найбезпечніший для всіх сторін спосіб. Це питання не можна залишати на розсуд консервативних фінансистів, які не вмотивовані піддавати себе ризикам без очевидної вигоди. Треба бути прагматичними і не очікувати пожертв і подарунків від когось, навіть від друзів.

[votes id="1733"]

]]>
<![CDATA[НМТ: як учасникам дізнатися дату та місце проведення]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/nmt-jak-uchasnikam-diznatisja-datu-ta-mistse-provedennja.html Fri, 10 May 2024 13:00:00 +0300 Україна Через повномасштабну агресію Росії, в Україні зазнав змін освітній процес. Так, вже третій рік поспіль випускники складають національне мультипредметне тестування (НМТ) замість ЗНО. В Українському центрі оцінювання якості освіти (УЦОЯО) повідомили, що учасники мультитесту отримали запрошення на НМТ.

В УЦОЯО зазначили, що зареєстровані учасники НМТ можуть у своїх персональних кабінетах завантажити запрошення на тестування.

[see_also ids="586777"]

У запрошенні вказана адреса тимчасового екзаменаційного центру, де учасник проходитиме тестування, дату та час його початку.

«Початок тестування для учасників, які проходитимуть НМТ в Україні, указано за київським часом, а для учасників, які під час реєстрації виявили бажання проходити НМТ за кордоном, ー за місцевим часом населеного пункту, де розташований тимчасовий екзаменаційний центр», – йдеться у повідомленні.

В УЦОЯО додали, що вступникам необхідно заздалегідь спланувати свій графік на визначений у запрошенні день тестування,  а також прокласти маршрут доїзду, адже в разі запізнення їх не буде допущено до тимчасового екзаменаційного центру. 

«Додатково застерігаємо від поширення інформації про місце проведення НМТ, а також передавання своїх персональних даних стороннім особам, зокрема в будь-яких телеграм-каналах, які обіцяють буцімто оперативне інформування щодо вступних іспитів», – зауважили в УЦОЯО.

Також у Центрі попередили, що через надмірне навантаження можлива некоректна робота персонального кабінету.

Раніше ми писали, що в цьому році не будуть оприлюднювати конкретні дати проведення НМТ з міркувань безпеки.

]]>
<![CDATA[Трамп залишається своїм найлютішим ворогом — The Telegraph]]> https://zn.ua/ukr/usa/tramp-svij-osnovnij-voroh-the-telegraph.html Fri, 10 May 2024 12:54:24 +0300 США Називати Дональда Трампа "щасливчиком" на цьому етапі його кар'єри здається несмаком. Адже він застряг у судових засіданнях. Довгий час вважалося, що найскладнішою справою є справа про ймовірне неправомірне поводження Трампа з секретними документами, яка слухається у Флориді. Але суддя Ейлін Кеннон, яка є призначенцем Трампа, вирішила відкласти цей процес на невизначений термін, щоб люди могли провести додаткову роботу над ним. 

Газета The Telegraph зазначає, що Трамп залишається своїм найлютішим ворогом — він набагато краще справляється зі своєю роботою, ніж будь-хто з його опонентів — і його непокора наказам про нерозголошення може призвести до того, що він опиниться у в'язниці ще до того, як його звинуватять у скоєнні того, в чому його підозрюють.

На Трампа чекають затяжні суди й, можливо, помилування, яке допоможе йому уникнути неприємностей. Це робить вибори 2024 року особливими.

Трамп бореться не лише за Білий дім, але й за свою свободу — адже перемога є найкращим засобом уникнути в'язниці. Демократи, які втратили віру у виборців у 2016 році, воліли б, щоб Трампа усунули в судовому порядку. Натомість саме громадськість виступає в ролі присяжних — як вона і повинна була робити з самого початку.

[see_also ids="595192"]

Нагадаємо, що суддя погрожує Трампу ув'язненням, якщо той продовжить переслідувати свідків і присяжних. Колишній президент США каже, що готовий ризикнути ув'язненням. Про те, чия перемога, Байдена чи Трампа, піде на користь України пише аналітик Петро Герасименко у статті "Байден чи Трамп: хто кращий для України?"

]]>
<![CDATA[В Україні планують відкрити понад 400 ветеранських просторів]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/v-ukrajini-planujut-vidkriti-ponad-400-veteranskikh-prostoriv.html Fri, 10 May 2024 12:45:35 +0300 Україна Міністерство ветеранів разом із ветеранською спільнотою планує протягом 2024-2025 років створити низку ветеранських просторів по всій Україні, де ветерани і ветеранки, їхні родини та сім’ї  загиблих захисників зможуть отримати всі послуги та можливості в одному місці. Про це виконуючий обов’язки міністра у справах ветеранів Олександр Порхун розповів під час панелі «Реабілітація жертв війни: медичний, психологічний та соціальний аспекти» в рамках другого Міжнародного саміту міст та регіонів.

Він зазначив, що у таких місцях ветерани зможуть отримати:

  • соціально-психологічну та спортивно-фізкультурну реабілітацію;
  • інформаційно-консультаційну підтримку;
  • юридичну допомогу;
  • роботу із фахівцем із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб;
  • навчання і перекваліфікацію, бізнес-тренінги;
  • дозвілля.

«Ми проаналізували проблематику та потреби і мова йде як раз про медичну, психологічну, юридичну, інформаційну, освітню потреби. Саме тому вбачаємо необхідність створення розгалуженої інклюзивної мережі ветеранських просторів, куди можна звернутися та швидко отримати необхідну інформацію, допомогу і врешті-решт просто провести час у колі своїх. Один простір з повним спектром послуг відповідно до потреб: отримати індивідуальну консультацію або пройти курс реабілітації всією родиною», — розповів Порхун під час презентації проекту.

[see_also ids="594153"]

Спочатку ветеранську інфраструктуру розвиватимуть за міжрегіональним принципом – у Львові, Дніпрі, Одесі, Рівному. За приклад візьмуть Центр у Бородянці на Київщині, який відкрили у березні цього року.  

Центри відкриватимуть у громадах із населенням понад 20 тисяч осіб. Очікується, що їх буде близько 450, зокрема 20 в обласних центрах.

За даними Мінветеранів, наразі кількість ветеранів і ветеранок війни перевищує 1 млн осіб. Також близько 3,5 млн – це члени їхніх сімей та члени родин загиблих захисників та захисниць.

]]>
<![CDATA[Апеляція ВАКС лишила в силі запобіжний захід Сольському]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/apeljatsija-vaks-lishila-v-sili-zapobizhnij-zakhid-solskomu.html Fri, 10 May 2024 12:36:38 +0300 Україна Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила в силі запобіжний захід вже колишньому міністру агрополітики Миколі Сольському. Про це повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура.

«10 травня 2024 року Апеляційна палата ВАКС відмовила у задоволенні апеляційної скарги прокурора САП та апеляційних скарг сторони захисту на рішення слідчого судді ВАКС від 26.04.2024 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 75,7 млн грн застави до колишнього голови аграрного комітету ВРУ – вже колишнього міністра», – зазначили в САП.

Запобіжний захід Сольського діє до 24 червня 2024 року. Однак за нього внесли заставу того ж дня, коли суд обрав запобіжний захід. Тому на ексміністра покладена низка процесуальних зобов’язань.

[see_also ids="593250"]

23 квітня НАБУ заявило, що викрило тоді ще чинного міністра агрополітики (який був головою аграрного комітету Верховної Ради) на заволодінні державною землею на 291 млн грн та спробі заволодіння землею ще на 190 млн гривень. В НАБУ зазначили, що він організував злочинну групу, до якої увійшли службові особи органів Держгеокадастру, а також так звані «куратори».  

9 травня Верховна Рада проголосувала за відставку Сольського. Таке рішення підтримали 273 народні депутати.

Юлія Самаєва у статті «Відставка Сольського. Чому аграрний міністр змінив крісло на статус підозрюваного» зазначила, що звільнення Миколи Сольського з посади міністра аграрної політики було довгоочікуваним. Адже його бездіяльність у процесі усунення так званої зернової кризи була очевидною і для нас, і для наших сусідів.

]]>
<![CDATA[Захід, який боїться зіткнення, доводить, що ісламістський тероризм працює — The Telegraph ]]> https://zn.ua/ukr/WORLD/zakhid-dovodit-shcho-islamistskij-terorizm-pratsjuje-the-telegraph-.html Fri, 10 May 2024 12:23:47 +0300 Світ Яким було б найгірше зовнішньополітичне послання, яке тільки можна собі уявити? Є багато варіантів, але найпопулярнішим має бути просте твердження, що "тероризм працює". Як тільки цей урок буде засвоєний, відчиняться двері для років насильства. Це називається умиротворенням, і історія навчила нас, до чого воно призводить.

Чому світові лідери не можуть беззастережно заявити, що підтримка Ізраїля в його боротьбі за повне знищення ХАМАС була і є правильним рішенням? Чому вони мовчать, потураючи ворогам? На жаль, тому, що тероризм працює. У Газі, Тегерані, Москві та Пекіні вороги спостерігають за цими подіями з цікавістю й задоволенням, бачачи це як показник слабкості або нестабільності, зазначає The Telegraph.

У будь-якому нормальному всесвіті не було б жодних сумнівів:  на такі безчинства, як ті, що сталися 7 жовтня (коли ХАМАС розпочав війну проти Ізраїля), можна було б відповісти лише знищенням. Зрештою, саме такий висновок зробили Лондон і Вашингтон, коли Ісламська держава вчинила звірства проти їхніх народів. Вони не обтяжували себе надсиланням текстових повідомлень про необхідність евакуації цивільного населення. Вони просто робили свою роботу, і в результаті світ став безпечнішим.

Але поки ХАМАС відсиджується в Рафаху, світ намагається зв'язати Ізраїлю руки. Джо Байден погрожує припинити постачання озброєнь Ізраїлю, якщо наступ продовжиться. Найгучніша критика лунає на адресу Ізраїля, а не ХАМАС.

"Послання нашим ворогам, якщо коротко, зрозуміле: якими б жахливими не були ваші злочини, західна громадськість прикриє вас. Боячись конфронтації, їхні лідери прогинатимуться під тиском. Тероризм працює, принаймні, коли йдеться про масові вбивства євреїв", — вважає газета.

[see_also ids="594927"]

Нагадаємо, що призупинення постачання бомб США до Ізраїля спричинило поворотний момент у відносинах між країнами. Президент Байден сподівається, що рішення призупинити постачання спонукає Ізраїль змінити курс у війні в Газі.

]]>
<![CDATA[Ломаченко – Камбосос: відео онлайн-трансляція титульного бою]]> https://zn.ua/ukr/SPORT/lomachenko-kambosos-video-onlajn-transljatsija-titulnoho-boju.html Fri, 10 May 2024 12:23:31 +0300 Спорт Вранці 12 травня в австралійському Перті на RAC Arena свій бій проведуть український боксер Василь Ломаченко (17–3, 11 KO) та австралієць Джордж Камбосос (21–2, 10 KO).

На ZN.UA буде доступна текстова онлайн-трансляція бою Ломаченка - Камбосос.

Прогноз букмекерів на бій

Промо-ролик, присвячений поєдинку

Очікувалося, що двобій в Україні покаже MEGOGO, проте медіасервіс відмовився від трансляції. Зрештою безкоштовний доступ до перегляду поєдинку на YouTube та Facebook для українців зробила промоутерська компанія Top Rank, яка є організатором вечора боксу.

36-річний Василь Ломаченко є колишнім чемпіоном світу у трьох вагових категоріях. Однак у жовтні 2020 року він втратив свої пояси, програвши бій Теофімо Лопесу, а у травні минулого року Василь знову постарався об'єднати пояси, але знову поступився цього разу Девіну Гейні.

На кону майбутнього протистояння стоятимуть вакантний титул чемпіона світу за версією IBF у легкій вазі, а також пояс IBO, яким володіє Камбосос.

Василь Ломаченко – Джордж Камбосос

Відео онлайн-трансляція бою

Початок поєдинку – не раніше 06:00 за київським часом

]]>
<![CDATA[Поїздка Сі Цзіньпіна до Європи відроджує розкол континенту часів “холодної війни” — Bloomberg]]> https://zn.ua/ukr/china/pojizdka-si-tszinpina-do-jevropi-vidrodzhuje-rozkol-kontinentu-chasiv-kholodnoji-vijni-bloomberg.html Fri, 10 May 2024 12:23:00 +0300 Китай Крім фотографій і деяких місцевих делікатесів, лідер Китаю Сі Цзіньпін не отримав і не дав багато під час свого дводенного візиту до Франції та зустрічі з тамтешнім президентом Еммануелем Макроном цього тижня. Проте поїздка Сі Східною Європою виявилася більш продуктивною, дозволивши йому додати Сербію до списку країн, які підтримують його бачення світового порядку, а також скористатися дедалі більш напруженими відносинами між Угорщиною та ЄС. 

[see_also ids="594587"]

Хоча китайський лідер говорив про уникнення нової “холодної війни", його дипломатія відродила розбіжності, зіштовхнувши схід Європи із заходом. Bloomberg наводить деякі з ключових висновків цієї поїздки, вказуючи, на що слід звернути увагу найближчими місяцями.

Мало “проривів” у Франції

Макрон сподівався, що, встановивши тісніші особисті зв'язки, він зможе переконати китайського лідера вплинути на російського диктатора Владіміра Путіна, щоб той припинив війну проти України. Але Сі не надто змінив позицію.

"Китай розуміє наслідки української кризи для народів Європи", - написав він у статті, опублікованій у французькій газеті Le Figaro. 

Приблизно стільки ж “співчуття” Сі демонстрував з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, яка приєдналася до тристоронньої зустрічі в Парижі, також підкреслила "екзистенційний характер" війни. Сі ж відкинув тиск Брюсселя і застеріг від використання “конфлікту як інструменту для критики Китаю”.

Водночас, якщо лідер Китаю сподівався вбити клин між ЄС і США, то він не досягнув особливого успіху в цьому. Після зустрічі з Сі фон де Ляєн заявила, що ЄС готовий використовувати всі наявні інструменти, аби протистояти “недобросовісній” торговельній практиці Пекіна, яка залишається предметом занепокоєння в США.

[see_also ids="594705"]

Гра в доброзичливість приносить більше юанів

Сі оголосив у Будапешті про низку нових інвестицій, одночасно рекламуючи Угорщину прем'єр-міністра Віктора Орбана як модель того, як можуть виглядати відносини Європейського Союзу з другою за величиною економікою світу. Він також пообіцяв побудувати інфраструктуру, яка допоможе поширювати продукцію з китайських заводів, запланованих до будівництва в Угорщині.

Уряд Угорщини, який відчуває нестачу коштів, намагається отримати фінансування та нові стимули для своєї економіки. За словами міністра закордонних справ країни Петера Сіярто, серед домовленостей - виділення коштів на модернізацію застарілої залізничної мережі країни та будівництво довгоочікуваного сполучення між аеропортом Будапешта та центральною частиною столиці. Угорщина також прагне поглибити співпрацю з Huawei для просування цифровізації в країні.

[see_also ids="594808"]

“Безмежна дружба” з Сербією

Президент Сербії Александар Вучич влаштував Сі грандіозний прийом у Белграді, де натовп вітав китайського лідера, розмахуючи національними прапорами. Ця подія стала для Сі піар-перемогою в Китаї, так само як і прийом у Франції, який навіть став трендовою темою на китайській платформі Weibo.

Сербія заявила, що не існує меж у співпраці між двома країнами, що стало відлунням безмежної дружби Москви з Пекіном (і, можливо, нагадуванням про підтримку Росії та її порядку денного). Сі також переконав Сербію приєднатися до "спільноти зі спільним майбутнім", ставши першою європейською країною, яка підтримала зусилля Китаю зі створення коаліції, що кидає виклик світовому порядку на чолі з США.

Як демонстрація економічних переваг, які дружній партнер може отримати від Китаю, Сі заявив, що Угода про вільну торгівлю з Сербією набуде чинності 1 липня, додавши, що його країна розширить імпорт сільськогосподарської продукції та збільшить кількість прямих авіарейсів. Центральні банки Сербії та Китаю працюватимуть над кліринговою угодою, що сприятиме зміцненню ділових і торговельних зв'язків. Сербія також заявила, що зберігатиме частину своїх валютних резервів у юанях, пропорційно до боргу країни перед Китаєм, який зростає.

[see_also ids="594970"]

"Поворот на Схід"

В Угорщині Сі похвалив "незалежну" зовнішню політику Орбана і закликав Будапешт очолити відносини регіону з Китаєм. Китайські державні ЗМІ у своїх публікаціях намагались підкреслити культурну схожість між двома країнами. (Їх не так вже й багато).

Це не перша спроба Китаю розділити ЄС. У 2012 році Пекін створив механізм для зміцнення зв'язків з 16 країнами Центральної та Східної Європи. Але ентузіазм щодо цього механізму поступово згас; країни були незадоволені станом торговельного балансу, а Китай також не зміг виконати обіцянки щодо мільярдних інвестицій. Потім відбулося вторгнення Росії в Україну, що спричинило ширше переосмислення відносин з Пекіном. Балтійські країни офіційно оголосили про своє рішення вийти з механізму, фактично зробивши формат застарілим.

У Белграді Сі на 25-ту річницю бомбардування китайського посольства силами НАТО пообіцяв "ніколи не забути" про цю атаку. Американські ракети вбили трьох китайських журналістів під час удару 1999 року, який Білий дім назвав помилкою і звинуватив у цьому застарілі мапи. Сі, схоже, не відвідав місце колишнього посольства.

[see_also ids="595174"]

На що варто звернути увагу далі

Китай і Франція підписали 18 двосторонніх угод про співпрацю під час візиту Сі. Ймовірно, буде укладено “перемир'я” щодо французького коньяку: Міністерство торгівлі Китаю розпочало антидемпінгове розслідування щодо лікеро-горілчаної продукції з ЄС на початку цього року, що стало відповіддю на розслідування Євросоюзу щодо китайських субсидій на електромобілі в жовтні минулого року.

Сі також заявив, що Китай "вітає" поставки французької сільськогосподарської продукції та косметики, але якщо суперечки щодо надмірних виробничих потужностей Китаю переростуть у торговельну війну, ці сфери можуть легко стати наступними цілями.

Щодо України, то майбутній візит Путіна до Пекіна покаже, наскільки Макрон зміг вплинути на Сі.

[see_also ids="595201"]

Економічний прагматизм Німеччини, лідерські амбіції Франції, недвозначну відданість союзників Китаю та Росії в Європі Угорщини та Сербії — весь арсенал наявних на сьогодні можливостей Пекін майстерно застосовує, аби м’яко просувати власне бачення спільної долі для людства та свої глобальні ініціативи, які так суперечать цінностям західної цивілізації.

А що ж наші європейські партнери? Про настрої й тенденції співпраці деяких країн, що намагаються зберегти вигідні відносини з Китаєм, розповідала кандидат політичних наук Юлія Климишин у статті “Колискова Китаю для Європи”.

]]>
<![CDATA[Що відбувається на Харківщині: ЗСУ не втратили жодного метра, ДРГ не вдалося прорвати кордон ]]> https://zn.ua/ukr/war/shcho-vidbuvajetsja-na-kharkivshchini-zsu-ne-vtratili-zhodnoho-metra-drh-ne-vdalosja-prorvati-kordon-.html Fri, 10 May 2024 12:12:00 +0300 Війна Сьогодні вранці у Tg-просторі з'явилися повідомлення по те, що російські окупанти активізувалися на харківському напрямку, розпочавши там розвідку боєм за підтримки кількох одиниць техніки. Разом з цим вони посилили обстріли прикордоння зі своєї території. Ситуацію прокоментував керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко, наголосивши, що її контролюють Сили оборони України. 

За його словами, такі дії російських окупантів є прогнозованими. Про те, що ворогу вистачає ресурсів для загострення у прикордонні на півночі, українців попереджали ще раніше. 

"Важливо не плутати це зі здатністю захопити Харків, якої немає", — наголошує Коваленко, попереджаючи, що найближчим часом активізуються російські пропагандисти і вкидів по цій темі буде дуже багато. 

Ситуацію прокоментував також очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов, наголосивши, що передусім окупанти завдають ударів по місту Вовчанськ. Протягом ночі тривали обстріли прикордоння з КАБів, РСЗВ та артилерії. Також були безуспішні спроби ДРГ прорвати кордон. 

"Збройні сили України впевнено тримають позиції: не втрачено жодного метра, —  наголошує Синєгубов. — Угрупування противника не становить загрози для Харкова, його сил вистачає лише для провокацій на північному напрямку".

Він зазначає, що усі органи влади перебувають на місцях і продовжують свою роботу. Натомість населення прикордоння закликають перебувати в укритті. 

[see_also ids="594412"]

Нагадаємо, представник ГУР МО Вадим Скібіцький попередив, що РФ може планувати наступ на Суми та Харків, додаючи, що на кордоні з останнім агресор зосередив 35 000 військовослужбовців. Такими ж даними оперує й командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Павлюк, який попереджає, що мета Росії не змінилася й полягає у знищенні української нації. 

]]>
<![CDATA[Оновлення даних: чи має це робити чоловік, який виключений з військового обліку]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/onovlennja-danikh-chi-maje-tse-roboti-cholovik-jakij-vikljuchenij-z-vijskovoho-obliku.html Fri, 10 May 2024 12:00:00 +0300 Україна Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Нещодавно в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Він передбачає низку суттєвих змін в мобілізаційному законодавстві. Юрист Дмитро Дончак на порталі b2bconsult розповів, чи має оновлювати облікові дані чоловік, який був виключений з військового обліку у 2023 році за ст. 30 а.

[see_also ids="594329"]

Юрист пояснив, що якщо людину було визнано непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку, це означає що вона більше не військовозобов'язана, і не перебуває в запасі.

«У відповідності до абзацу 4 пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 3633 (набирає чинності з 18.05.2024 року), громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста (за наявності)», – сказав Дончак.

За словами юриста, у такому випадку, коли людина не є ані військовозобов'язаним, ані резервістом, то вона не має обов'язку оновлювати свої дані.

Раніше ми писали, чи буде право на відстрочку у чоловік, який має батьків з інвалідністю.

]]>
<![CDATA[Warner Bros. планує випустити новий фільм за «Володарем перснів»]]> https://zn.ua/ukr/CULTURE/warner-bros-planuje-vipustiti-novij-film-za-volodarem-kilets.html Fri, 10 May 2024 11:57:30 +0300 Культура Студія Warner Bros. планує у 2026 році випустити новий фільм за «Володарем перснів» Джона Роналда Руела Толкіна. Стрічка буде присвячена Голуму, якого в оригінальній трилогії зіграв Енді Серкіс, повідомляє Variety.

Режисер оригінальної трилогії Пітер Джексон, а також партнери Френ Волш і Філіпа Боєнс виступлять продюсерами фільму, а також «братимуть участь на кожному етапі шляху».

[see_also ids="592189"]

На даний момент проєкт знаходиться на ранній стадії розробки, сценарій пишуть Волш і Боєнс, а також Фібі Гіттінс та Арті Папагеоргіу. За словами генерального директора Warner Bros. Discovery Девіда Заслава, вони «досліджують сюжетні лінії, які ще доведеться розповісти».

У студії повідомили, що робоча назва фільму – «Володар перснів: Полювання на Голума», а режисером та виконавцем головної ролі буде Серкіс.

У лютому 2023 року Warner Bros. заявила, що нещодавно призначені керівники студії Майк Де Лука та Пем Ебді виступили посередниками в угоді щодо створення «кілька» фільмів за мотивами книг Толкіна.

Оригінальна трилогія «Володар песнів», знята Джексоном, зібрала у прокаті понад три мільярди доларів. Трилогія "Хоббіт", яку також зняв режисер, відповідала цим показникам.

Нагадаємо, 2022 року серіал за мотивами «Володаря перснів» випустив Amazon. Про його плани щодо створення шоу стало відомо у 2017 році. У 2018 році стало відомо, що виробництво двох сезонів шоу обійдеться компанії в 500 мільйонів доларів.

У квітні 2021 року влада Нової Зеландії заявила, що Amazon планує витратити на виробництво лише першого сезону 650 мільйонів новозеландських доларів (приблизно 453 мільйони доларів США). Це робить серіал одним із найдорожчих в історії. Для порівняння, виробництво трьох фільмів серії «Володар перснів» коштувало 280 мільйонів доларів.

]]>
<![CDATA[В Міненерго не виключають підвищення тарифів на світло]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/urjad-ne-vikljuchaje-mozhlivist-pidvishchennja-tarifu-na-elektroenerhiju.html Fri, 10 May 2024 11:57:00 +0300 Економіка Кабінет міністрів України розглядає можливість підвищити тариф на електроенергію, оскільки є гостра потреба у коштах для наступного опалювального сезону. Про це в ефірі телемарафону сказала заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.

«Ми аналізуємо всі доступні нам фінансові ресурси, у тому числі допомогу від наших партнерів, яка надається, яка задекларована ними й що буде надана найближчим часом. Аналізуємо можливості наших енергетичних підприємств, у тому числі обговорюємо можливість підвищення тарифу», – сказала вона.

Заступниця міністра підкреслила, що рішення ще не ухвалене, але не виключила, що уряду доведеться таки підняти тариф, щоб мати кошти для підготовки до наступного опалювального сезону.

«Зараз з тими пошкодженнями, які є, прогнозується значний дефіцит протягом наступного опалювального сезону. Тоді можуть бути відключення і побутових споживачів. Ми намагаємося шукати і впроваджувати рішення, які пом'якшать ці наслідки взимку», – додала Гринчук.

[see_also ids="595040"]

Нагадаємо, що внаслідок російських атак на енергосистему Україна втратила 8 ГВт потужностей та зазнала збитків  на понад 1 млрд доларів США. Зокрема знищено близько 80% теплової генерації, яка дозволяла здійснювати балансування навантаження в енергосистемі упродовж доби, а також виведено з ладу дві гідроелектростанції.

Імовірно, літо стане для енергетиків не меншим викликом, ніж будь-яка зима, — попри теплу і сонячну погоду, споживачам варто готуватися до відключень. Як енергосистема виживатиме, боротиметься за баланс і готуватиметься до зими, пише  Юлія Самаєва у статті «Дефіцит в енергосистемі зберігатиметься все літо, навіть якщо обстріли зупиняться».

]]>
<![CDATA[Лінія фронту в районі Часового Яру залишається стабільною — військовий 5-ї ОШБр]]> https://zn.ua/ukr/war/linija-frontu-v-rajoni-chasovoho-jaru-zalishajetsja-stabilnoju-vijskovij-5-ji-oshbr.html Fri, 10 May 2024 11:54:08 +0300 Війна Заступник командира другого штурмового батальйону 5-ї окремої штурмової  київської бригади ЗСУ Олексій Тарасенко розповів, що наразі немає безпосередньої загрози для Часового Яру, ЗСУ тримають оборону, лінія фронту залишається стабільною. Під час телемарафону він наголосив, що у ворога немає там суттєвого просування. 

"Противник просто не доводить своїм людям, що на наших позиціях є обронці, каже, що позиції пусті і відправляє їх майже завжди в одну сторону", — підкреслив військовий.

Він додав, що немає інформації про розмір угруповання військ РФ в районі Часового Яру і про те, чи збільшувалося/зменшувалося воно останнім часом. Зараз там воюють колишні в'язні, розповідає захисник, які ще місяць тому перебували у тюрмах. 

"І їм задачі доводяться максимально коротко, максимально без деталей.  Вони йдуть у вказаному напрямку і там уже по ситуації орієнтуються. Очевидно, що при такій підготовці у противника вкрай мало шансів на успіх", — прокоментував він.

[see_also ids="595115"]

]]>
<![CDATA[Імпорт електроенергії в Україні: чого бояться європейські енергетики ]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/import-elektroenerhiji-v-ukrajini-choho-bojatsja-jevropejski-enerhetiki-.html Fri, 10 May 2024 11:52:00 +0300 Економіка Енергосистема у найближчому майбутньому, за даними «Укренерго», потребуватиме щонайменше 2,5 ГВт додаткових маневрових потужностей (приблизно півтори Трипільських ТЕС) і 1 ГВт систем накопичення енергії. Наявний інструментарій боротьби з дефіцитом насправді дуже обмежений — або імпорт, або аварійна допомога (тобто термінове постачання е/е з енергосистеми сусідніх країн). Про це в своїй статті пише Юлія Самаєва, редакторка економіки ZN.UA, - «Дефіцит в енергосистемі зберігатиметься все літо, навіть якщо обстріли зупиняться».  

Імпорт електроенергії є найбільш ринковим, а відповідно, й суттєво дешевшим способом збалансувати енергосистему, ніж аварійна допомога. Після остаточного переходу в березні 2024 року на європейські правила торгівлі електроенергією комерційний обмін може відбуватися з усіма сусідніми країнами-членами ENTSO-E — Румунією, Словаччиною, Польщею, Угорщиною, Молдовою. Доступна нам пропускна спроможність становить 1700 МВт.

[see_also ids="595237"]

«Укренерго» запевняє, що наразі їхні європейські колеги досліджують можливості своїх магістральних мереж для визначення можливих обсягів подальшого збільшення доступної потужності комерційного обміну електроенергією між Україною та ЄС. Їх непокоїть стійкість європейської енергосистеми, саме цим пояснюється такий обережний поступ. За даними експертів ринку, це дасть змогу, за максимально позитивного сценарію, додати ще 500 МВт пропускної спроможності. Цього все ще не буде достатньо за наявного дефіциту.

З іншими матеріалами Юлії Самаєвої, редакторки економіки ZN.UA, можна ознайомитися за посиланням.

 

]]>
<![CDATA[ Російські диверсії, шпигунство і залякування поширюються в Європі — Bloomberg ]]> https://zn.ua/ukr/europe/-rosijski-diversiji-shpihunstvo-i-zaljakuvannja-poshirjujutsja-v-jevropi-bloomberg-.html Fri, 10 May 2024 11:46:52 +0300 Європа Від Берліна до Вільнюса уряди стикаються зі зростаючою загрозою організованих Росією актів саботажу і насильницького залякування на території НАТО напередодні виборів у Євросоюзі наступного місяця. Поряд із кампанією з дезінформації Росія хоче перевірити на міцність підтримку України на континенті.

Один високопосадовець дійшов до висновку, що Москву більше не хвилює, що її спіймають за скоєнням ворожих дій, і вона перейшла від більш тонких форм таємного шпигунства до відкритої жорстокості щодо цілей на Заході. Кілька інцидентів у Європі були частиною координованої ГРУ операції, причому аналогічні дії проводилися в різних столицях, зазначає Bloomberg.

"Росія роками посилала ескадрони смерті в Європу — в Берлін, Лондон, Солсбері, але також і в інші місця", — заявив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський напередодні в Талліні.

[see_also ids="591923"]

За своєю агресивністю, методами й масштабами підтримувані Росією дії є новою загрозою, що виходить від Кремля, і офіційні особи вказують на те, що низка нещодавніх атак має спільні риси: в них часто беруть участь місцеві жителі, найняті переважно онлайн через посередників для ураження цілей на Заході або виконання інших зловмисних завдань за вказівкою Москви.

Досить імовірно, що стратегія, спрямована на Європу загалом, була схвалена на найвищому рівні в Москві, сказав один із чиновників. Інший додав, що у Росії є цілеспрямована стратегія саботажу допомоги Україні по всій Європі із залученням місцевих жителів.

Директор Європейського центру передового досвіду з протидії гібридним загрозам Тейя Тіілікайнен бачить за всім цим прагнення Росії посилити роль авторитарного режиму, а також, можливо, підготовку до ескалації конфлікту із Заходом.

[see_also ids="583840"]

Керівник Служби внутрішньої безпеки Естонії Марго Паллосон каже, що на початку цього року в країні було заарештовано близько десяти осіб, яких підозрюють у роботі на російську розвідку, і які є частиною масштабнішого плану із завоювання впливу за кордоном за допомогою невеликих витрат. Цього тижня розвідувальна служба Литви попередила, що Росія намагається найняти жителів країн Балтії для здійснення провокацій або нападів.

"Для цього дедалі частіше використовують соціальні платформи, де шукають для вербування людей, готових шпигувати за винагороду, фотографувати інфраструктуру військових об'єктів стратегічного значення, збирати дані про людей і здійснювати акти саботажу або вандалізму", — йдеться в заяві відомства.

Небезпека особливо висока для країн із комуністичним минулим або тих, що були колись частиною Радянського Союзу, оскільки вони отримують інформацію з російських ЗМІ й найбільш схильні до антиукраїнської та антиєвропейської пропаганди, вважає один чиновник. Окрім обміну розвідданими й досвідом, інструменти НАТО для протидії цим гібридним загрозам часто є обмеженими, а визначення їхньої причетності, як відомо, є складним завданням.

[see_also ids="590276"]

Нагадаємо, що у Німеччині заарештували двох шпигунів Росії, які готували диверсії для зриву допомоги Україні. Затриманим загрожує до десяти років ув'язнення. 

]]>
<![CDATA[Купівля-продаж землі: договорів вже на третину більше ніж до повномасштабної війни РФ в Україні]]> https://zn.ua/ukr/ECONOMICS/kupivlja-prodazh-zemli-dohovoriv-vzhe-na-tretinu-bilshe-nizh-do-povnomasshtabnoji-vijni-rf-v-ukrajini.html Fri, 10 May 2024 11:41:00 +0300 Економіка За перший квартал поточного року українці оформили понад 185 тисяч договорів щодо відчуження земельної ділянки. Це на 36,4% більше, ніж до початку повномасштабної війни Росії в Україні. Про це свідчать дані Єдиного реєстру нотаріальних бланків Мін’юста, передає Опендатабот.

"У 2024 році українці частіше продають або передають в іншу власність землю. Зокрема, 185 тисяч договорів про відчуження землі оформили нотаріуси за перший квартал 2024 року. Це на 56% більше, ніж у аналогічний період минулоріч: тоді нотаріуси посвідчили майже 119 тисяч таких бланків", – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що кількість таких договорів вже на третину більша, ніж до початку повномасштабної війни. Тоді, у 2021 році, було оформлено понад 136 тисяч договорів щодо відчуження земельної ділянки.

Водночас відчужень іншої нерухомості, окрім землі, цьогоріч побільшало у півтора рази. Так, за перший квартал цього року нотаріуси посвідчили понад 181 тисячу таких бланків. Для порівняння, за той самий період торік таких угод було майже 117 тисяч.

[see_also ids="579536"]

Утім, це все ще на 16% менше, ніж до початку повномасштабної: тоді для відчуження землі було використано трохи більше 216 тисяч бланків.

Як уточнили аналітики, на одну нотаріальну дію не завжди витрачається лише один нотаріальний бланк. Відповідно, кількість дій є орієнтовною та порівнюється з попередніми роками. 

 

]]>
<![CDATA[Українська спортсменка пронесла олімпійський вогонь у Франції]]> https://zn.ua/ukr/SPORT/ukrajinska-sportsmenka-pronesla-olimpijskij-vohon-u-frantsiji.html Fri, 10 May 2024 11:21:15 +0300 Спорт Українська спортсменка Марія Височанська пронесла олімпійський вогонь першого дня естафети у французькому Марселі.

Вона стала лідером команди атлетів із країн ЄС, які пройшли з вогнем вулицями Марселя.

"Передати словами всі емоції складно, тому що вони дуже великі. Це гордість і дивовижна радість, що Україна стала 28 країною-учасницею. Мені надали таку можливість нести олімпійський вогонь. Це дуже зворушливо, і я дуже щаслива", – сказала Височанська.

Зазначимо, що перенесення вогню на сушу означає початок естафети 12 тисяч кілометрів, яка охопить материкову частину Франції та її заморські території.

Батько 21-річної Марії на фронті захищає Україну від російських окупантів. Височанська вдруге візьме участь в Олімпійських іграх. Вона стала фіналісткою Ігор у Токіо-2020.

Літня Олімпіада-2024 пройде з 26 липня по 11 серпня у Парижі та інших містах Франції.

[see_also ids="594969"]

Раніше повідомлялося про те, що Франція хоче використати систему ППО Греції для проведення Олімпіади.

]]>
<![CDATA[Повноваження президента тривають до обрання наступного – Малюська про легітимність Зеленського]]> https://zn.ua/ukr/POLITICS/povnovazhennja-prezidenta-trivajut-do-obrannja-nastupnoho-maljuska-pro-lehitimnist-zelenskoho.html Fri, 10 May 2024 11:16:54 +0300 Політика Президент України Володимир Зеленський не втратить своєї легітимності після 21 травня, коли спливе п’ять років з дня його інавгурації, оскільки повноваження президента тривають до обрання наступного, заявив міністр юстиції Денис Малюська в інтерв’ю «ВВС Україна».

«Ні, він не втратить свою легітимність… Але чимало норм Конституції сформульовано таким чином, що той, хто хоче знайти до чого придратися чи на чомусь побудувати якусь теорію змови – то він це знайде», - сказав міністр.

Він зазначив, що при написанні Конституції України її автори майже виключали імовірність війни, «тому досить незграбно повелись стосовно відповідних норм, які прописані в Конституції».

Зокрема, Малюська зазначив, що одним із моментів для маніпуляцій може бути те, що Україна не оголосила стан війни. Однак оголошення такого факту на третьому році фактичної війни виглядатиме, на його думку, безглуздо.

«Юристи, які спеціалізуються на міжнародному гуманітарному праві, абсолютно спокійні і все розуміють, що це нічого не змінює, оголошуй не оголошуй – у нас іде війна, і всі норми права, які стосуються війни, вони застосовані до України і до війни, яку ми ведемо», - сказав він.

Що ж стосується можливого тлумачення Конституційного суду цього питання, то за словами міністра, виносити це питання на його розгляд уже пізно

«Більше того, саме таке звернення означає, що питання є і є сумніви, вони обґрунтовані, і нам треба цілий авторитет Конституційного суду, який би цю ситуацію врегулював. Враховуючи комунікаційну і безпекову ситуацію в країні – зараз офіційно і публічно ставити під сумнів легітимність президента була б величезна помилка», - підсумував він.

[see_also ids="586034"]

Чи зберігатимуть без виборів свою легітимність президент і парламент? Чи дійсно перенесення термінів  виборів Верховної Ради України та президента України аж ніяк не означатиме юридичної «простроченості» парламенту та президента, пояснював доктор юридичних наук, професор, суддя Конституційного суду України у відставці Микола Мельник у статті «Вибори в Україні: не зараз, а коли?».

Водночас Ірина Овчар у статті «Конституційна весна: що означає легітимність інституту президента» пояснює,  хто разом із Росією готовий розгойдувати державний човен, а також, чому легітимність влади — це не лише вибори, а в першу чергу довіра, прозорість, комунікація тощо?

]]>
<![CDATA[Компанії з ОАЕ надають запчастини для російських пасажирських літаків — FT]]> https://zn.ua/ukr/WORLD/kontrabandnij-slid-utrimuje-rosijski-pasazhirski-litaki-v-povitri-ft.html Fri, 10 May 2024 11:16:27 +0300 Світ У липні 2022 року співробітники аеропорту Внуково в Москві виявили в багажі пасажира незвичайну річ: прилад, який інженери називають "інерційним блоком відліку повітряних даних". Згідно з документами, які пізніше подали митники, товар важив 11 кг і коштував 40 тисяч доларів. Він призначався для S7, другої за величиною російської авіакомпанії.

Торгівля багажем є яскравим прикладом нетрадиційних маршрутів постачання, на які російські авіакомпанії були змушені покладатися після повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Постраждалі від широкомасштабних санкцій та експортного контролю, вони були змушені шукати нові шляхи постачання запчастин, щоб утримувати свої літаки в повітрі, повідомляє Financial Times.

Санкції становлять величезну загрозу для авіаперевезень в Росії. Літаки потребують постійної підтримки й регулярного оновлення програмного забезпечення, а також регулярних перевірок — а російські компанії зараз значною мірою відрізані від своїх постачальників. Компанія Airbus, наприклад, заявила FT, що "не існує жодного законного способу, яким справжні авіаційні деталі, документація та послуги можуть потрапити до російських перевізників".

[see_also ids="590647"]

Поки що є мало ознак того, що санкції суттєво порушили авіасполучення всередині Росії. Дані Cirium показують, що кількість годин польотів знаходиться приблизно на довоєнному рівні. Але дані, зібрані FT, показують, що за останні два роки відбулося різке падіння обсягів компонентів, що ввозяться в Росію. Росія також вживає заходів для продовження терміну служби деталей іноземного виробництва.

Turboshaft, скромний еміратський бізнес, зареєстрований на складі в аеропорту Шарджі, є джерелом того, як Росія отримує свої запчастини. Загалом, згідно з митною документацією, Turboshaft відправила російській авіакомпанії S7 товарів на 1,5 млн доларів від початку війни.

До війни, згідно з митними документами, 45% американських комплектуючих для S7 надходили безпосередньо з США. Аналогічний обсяг американських товарів надходив через Францію, Німеччину, Велику Британію та Нідерланди.

[see_also ids="594368"]

З тих пір менш як 3% товарів походять з цих країн. Близько десятої частини походить з Китаю, п'ята частина — з Мальдівських островів, ще п'ята частина — з Туреччини й третина — з ОАЕ. У більшості випадків вони походять від компаній, подібних за профілем до Turboshaft.

"ОАЕ є центральним хабом у цій торгівлі з поважних причин: вони вже давно вважаються ключовим місцем для транснаціональних контрабандних мереж, які постачають авіаційні деталі до Ірану, авіаційна промисловість якого з 1979 року змушена боротися з різноманітними санкційними режимами", — зазначає газета.

Митні декларації також показують ще одну компанію-постачальника до Росії — Treetops Aviation, з якою Turboshaft має дуже тісні стосунки. З початком війни Treetops стала значним постачальником до Росії. У 2023 році, згідно з митними документами, вона відвантажила S7 запчастин на 7 млн доларів. Компанія стала другим за величиною постачальником запчастин для S7 — і найбільшим, який безпосередньо не підпадає під санкції США.

[see_also ids="589684"]

Нагадаємо, що ОАЕ також постачають до Росії чіпи для зброї. Посадовці зі США, Великої Британії та Євросоюзу здійснили візит до Об'єднаних Арабських Еміратах з метою блокування експорту з цієї країни до Росії чіпів та інших електронних компонентів, що використовуються росіянами для виробництва зброї.

 

 

]]>
<![CDATA[ДПСУ: Під час втечі з України загинули понад 35 чоловіків. Більшість з них — у Тисі]]> https://zn.ua/ukr/war/dpsu-pid-chas-vtechi-z-ukrajini-zahinuli-ponad-35-cholovikiv-bilshist-z-nikh-u-richtsi-tisa.html Fri, 10 May 2024 11:10:30 +0300 Війна Речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко розповів, що від початку повномасштабного вторгнення під час незаконного перетину кордону загинули понад 35 чоловіків, 28 з них померли у Тисі. Під час телемарафону він додав, що за останні дні у річці були знайдені тіла ще трьох людей. 

Речник ДПСУ наголосив, що, можливо, Тиса й не викликає побоювань у людей, які хочуть її переплисти. Але ця водойма насправді є підступною, насамперед через стрімку течію та коріння дерев на дні, за які можна зачепитися. Окрім цього, там є місця, куди людей може затягувати. 

"Тому недостатність сил у порушника під час подолання річки, підступні місця призводять до того, що людина, на жаль, втрачає життя через свої необдумані, безглузді дії в рамках спроб незаконного перетину кордону. 28 випадків – це за час воєнного стану і саме на напрямку річки Тиса", — підсумував Демченко. 

[see_also ids="593770"]

Раніше Демченко розповідав, що найчастіше чоловіки гинуть, намагаючись перейти гори чи подолати гірську річку.

]]>
<![CDATA[Поминальні дні: чи можна відвідувати кладовища]]> https://zn.ua/ukr/UKRAINE/pominalni-dni-chi-mozhna-vidviduvati-kladovishcha.html Fri, 10 May 2024 11:06:00 +0300 Україна Після Світлого Воскресіння Христового у християн східного обряду настають поминальні дні. В цей період біля кладовищ чергуватимуть поліцейські. Вони можуть перевіряти осіб, які відвідують цвинтар. Про це повідомила заступниця начальника Департаменту комунікацій Нацполіції Юлія Гірдвіліс в ефірі телемарафону, пише «РБК-Україна».

Гірдвіліс зазначила, що у поминальні дні буде посилений варіант несення служби поблизу кладовищ.

[see_also ids="586770"]

«Правоохоронці у складі понад 12 тисяч забезпечуватимуть правопорядок. За інформацією Головних управлінь Нацполіції, в регіонах такі поминальні заходи пройдуть на понад 9 000 кладовищ. Окремо хочемо наголосити, що відвідувати у ці дні кладовища або ні – це вибір кожного. Але ми повинні розуміти, що це є відкрита місцевість. Це підвищений ризик. І укриттів, на жаль, поряд там немає», – пояснила вона.

Також у Нацполіції закликали українців бути обережними на кладовищах, обмежити час перебування, а також пам'ятати, що є регіони в яких діє вибіркова заборона на їх відвідування. Це Житомирська, Донецька, Херсонська та Харківська області. Усі інші кладовища в регіонах, наприклад на Чернігівщині, визначена конкретна кількість тих місць, куди люди можуть прийти і де може бути безпечно.

«Це пов'язано з мінною небезпекою та ще не всі роботи із розмінувань на деокупованих територіях завершені. Окрім того, звертаємося до громадян, які проживають у прифронтових регіонах. Щоб вони уникали в ці дні відвідування кладовищ, що безпосередньо пов'язано з безпекою. Закликаємо також не ігнорувати сигналів повітряної тривоги, однозначно прямувати з місць скупчення людей», – сказала Гірдвіліс.

Вона додала, що у разі виявлення вибухонебезпечних предметів потрібно негайно телефонувати до профільних служб чи звертатися до правоохоронців, які поблизу кладовища несуть службу. Крім того, не виключають обстріли з боку ворога.

«Наряди поліції будуть нести службу саме поблизу кладовищ. І звичайно, що у разі виявлення підозрілих осіб чи звернення громадян, які вказують на таких осіб, будуть негайно реагувати. Можуть вибірково перевіряти людей. І основна задача - уникнути будь-яких правопорушень чи провокацій», – резюмувала представниця Нацполіції.

Раніше ми писали, коли будуть поминальні дні після Великодня.

]]>
<![CDATA[9 травня росіяни у півтора рази зменшили кількість атак, та зберегли інтенсивність штурмів лише на одному напрямку – Генштаб знає, на якому]]> https://zn.ua/ukr/war/9-travnja-rosijani-u-pivtora-razi-zmenshili-kilkist-atak-ta-zberehli-intensivnist-shturmiv-lishe-na-odnomu-naprjamku-henshtab-znaje-na-jakomu.html Fri, 10 May 2024 11:03:53 +0300 Війна 9 травня на всіх ділянках фронту було зафіксовано 95 бойових зіткнень. Про це Генеральний штаб Збройних Сил України повідомив на своїй сторінці у Facebook. Напередодні росіяни атакували 146 разів.

На куп’янському напрямку наші воїни відбили 13 атак в районах населених пунктів Синьківка, Петропавлівка та Берестове Харківської області, а також біля Стельмахівки Луганської області.

На лиманському напрямку Сили оборони відбили 4 атаки в районах населених пунктів Новосадове та Торське Донецької області; Серебрянське лісництво Луганської області.

[see_also ids="595044"]

На бахмутському напрямку нашими воїнами відбито 21 атаку в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області; Верхньокам’янське, Новий, Роздолівка, Іванівське, Ступочки, Кліщіївка та Андріївка Донецької області.

На авдіївському напрямку наші захисники відбили 28 атак в районах населених пунктів Калинове, Новоолександрівка, Сокіл, Новоселівка Перша, Уманське, Яснобродівка та Нетайлове Донецької області.

[see_also ids="595115"]

На новопавлівському напрямку Сили оборони продовжують стримувати ворога в районах населених пунктів Костянтинівка, Водяне та Урожайне Донецької області, де ворог 7 разів намагався прорвати оборону наших військ.

На оріхівському напрямку ворог 19 разів атакував позиції наших захисників в районі Старомайорського Донецької області та Роботиного Запорізької області. Тут кількість російських атак не зменшилася, щоправда 8 травня вони були зосереджені лише в районі Старомайорського.

На херсонському напрямку ворог не відмовляється від наміру вибити наші підрозділи із плацдармів на лівобережжі Дніпра. Протягом минулої доби він тут двічі безуспішно атакував позиції наших військ.

Раніше повідомлялося, що зараз розгортається важлива битва біля міста Часів Яр у Донецькій області, від неї залежить доля щонайменше чотирьох наступних міст регіону.

]]>
<![CDATA[Фінал «Євробачення-2024»: стала відома послідовність виступів учасників конкурсу]]> https://zn.ua/ukr/CULTURE/final-jevrobachennja-2024-stala-vidoma-poslidovnist-vistupiv-uchasnikiv-konkursu.html Fri, 10 May 2024 10:52:53 +0300 Культура Вже 11 травня у шведському місті Мальме відбудеться гранд-фінал пісенного конкурсу «Євробачення-2024», до якого пройшли й учасниці від України Jerry Heil із піснею Teresa&Maria. Організатори конкурсу вже оголосили послідовність виступів учасників у цьогорічному фіналі, йдеться на офіційному сайті «Євробачення-2024»

Згідно з опублікованою таблицею, українки виступлять другими. Першою на сцену вийде представниця Швеції. Загалом же у фіналі «Євробачення-2024» виступлять конкурсанти із 26 країн.

Зазначимо, що за результатами першого півфіналу до фіналу крім українок дійшли конкурсанти із Сербії, Португалії, Словенії, Фінляндії, Литви, Кіпру, Хорватії, Ірландії та Люксембургу. Водночас за результати другого – представники Австрії, Вірменії, Греції, Грузії, Естонії, Ізраїлю, Латвії, Норвегії, Нідерландів та Швейцарії.

Участь у фіналі візьмуть також країни-засновниці конкурсу, які потрапляють до нього автоматично: це  Франція, Німеччина, Велика Британія, Італія та Іспанія.

[see_also ids="594788"]

Нагадаємо, другий півфінал цьогорічного «Євробачення» ознаменувався протестами. Перед його початком тисячі пропалестинських протестувальників зібралися у Мальме, вимагаючи заборонити Ізраїлю брати участь у пісенному конкурсі. 

]]>
<![CDATA[США готуються запровадити нові тарифи на китайські товари — Bloomberg ]]> https://zn.ua/ukr/usa/ssha-hotujutsja-zaprovaditi-novi-tarifi-na-kitajski-tovari-bloomberg.html Fri, 10 May 2024 10:50:19 +0300 США Адміністрація президента США Джо Байдена готова представити масштабне рішення щодо тарифів на китайські товари вже наступного тижня, яке, ймовірно, буде спрямоване на ключові стратегічні сектори, відкидаючи при цьому повсюдне підвищення тарифів, якого вимагав колишній американський лідер Дональд Трамп. Про це повідомляє Bloomberg.

[see_also ids="595224"]

Таке рішення є кульмінацією перегляду тарифів, уперше запроваджених за часів Трампа, починаючи з 2018 року. Нові тарифи будуть зосереджені на таких галузях, як виробництво електромобілів, акумуляторів і сонячних батарей, при цьому чинні тарифи  також здебільшого будуть збережені. Оголошення заплановане на вівторок, 14 травня. 

Хоча рішення може бути відкладено, воно є одним із найбільших кроків Байдена в економічній конкуренції з Китаєм і ґрунтується на його заклику минулого місяця підвищити тарифи на китайську сталь та алюміній.

Стратегія китайського лідера Сі Цзіньпіна, спрямована на нарощування виробництва, щоб зупинити економічний спад в країні, викликала тривогу за кордоном. Лідери США і Європейського Союзу дорікають Пекіну за державні субсидії Китаю, які, за їхніми словами, стимулюють потік дешевого експорту, загрожуючи робочим місцям на їхніх ринках.

Нові тарифи США, ймовірно, матимуть незначний безпосередній вплив на китайські компанії, оскільки їхні гіганти з виробництва електромобілів здебільшого ізольовані від американського ринку автомобільними тарифами. Крім того, деякі компанії Китаю експортують до США з третіх країн, щоб уникнути обмежень.

Однак Байден і його суперник Трамп намагаються показати себе жорсткими щодо Пекіна на тлі виборів у листопаді. Трамп обіцяв підвищити тарифи в разі переобрання, заявляючи про 60% мито на весь китайський імпорт. Багато демократів відкидають такий підхід, частково через те, що він призведе до підвищення цін для американських споживачів.

Під час адміністрації Трампа Вашингтон і Пекін були втягнуті в торговельну війну.

Сенатор США республіканець Чак Грасслі заявив, що очікує від Пекіна відповідної реакції на майбутні заходи. 

"Ми знаємо, як відреагував Китай, коли Трамп запровадив тарифи. Вони вдарили по сільському господарству. Я не можу бути впевненим, що Китай вдарить по сільському господарству так само, але він завдасть удару у відповідь”, - зазначи сенатор. 

[see_also ids="595241"]

Рішення щодо тарифів з'явилося після того, як відносини США з Китаєм почали частково стабілізуватися в останні місяці на тлі активізації дипломатичних контактів. Водночас, напруженість між двома сторонами залишається щодо низки питань.

]]>