Дослідники пояснили природу гейзерів Енцелада

29 березня 18:23

Від розміру щілин у поверхні супутника Сатурна залежить і інтенсивність виверження.

 

Дослідники з Каліфорнійського і Чиказького університетів заявили про те, що встановили, яким чином з'являються гейзери на супутнику Сатурна Енцеладі. Висновки дослідників опубліковані в журналі PNAS.

Для пояснення процесів, які відбуваються на Енцеладі, вчені побудували комп'ютерну модель. За словами одного з авторів дослідження, "єдиною складною частиною дослідження був прорахунок пружних взаємодій між щілинами і змінюються під впливом приливних сил рівнем води".

Про існування гейзерів на Енцеладі стало відомо ще в 2005 році, але досі не було відомо, яким чином формуються ці гейзери.

У ході дослідження вчені з'ясували, що природу гейзерів можна легко пояснити, якщо взяти до уваги той факт, що від розмірів тріщин залежить і інтенсивність вивержень. За розрахунками дослідників, гейзери повинні представляти собою набір паралельних прямокутних щілин довжиною близько 130 кілометрів і глибиною близько 35 кілометрів.

При таких параметрах турбулентні потоки води повинні нагрівати її, що запобігає заледеніння гейзерів під час виверження. Лід, який формується на водній поверхні, руйнується теплими вертикальними потоками, а охолоджена вода, при достатньому вмісті в ній солі, повинна йти вниз і заміщатися більш теплими водами.

Раніше вчені заявили про те, що гейзери Енцелада почали пересихати. На думку дослідників, причиною цього може бути забруднення тріщин на поверхні супутника, з яких гейзери виходять, або ж те, що тиск води в підлідному океані Енцелада циклічно зростає і падає. Подібні зростання і падіння повинні бути досить повільними і тривалими, щоб гейзери Енцелада вели себе подібним чином.