У Криму відкрито меморіал жертвам депортації

17 травня 17:34

Меморіальний комплекс жертвам депортації 18 травня 1944 відкрито сьогодні в селі Когей (Русаківка) Білогірського району Криму. Відкриття приурочене до трагічної дати в історії кримськотатарського народу, передає прес-служба Меджлісу.

 

Імам прочитав дуа (молебень) на згадку про загиблих і тих, хто не повернувся до Криму з місць заслання.

Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв зазначив, що відкриття меморіального комплексу є внеском в історію кримськотатарського народу, а також загальним боргом перед тими, хто трагічно загинув у роки депортації.

Як відомо, співробітники НКВС провели депортацію 18-20 травня 1944 року за рішенням Державного комітету оборони,
що було підписане головою СРСР Йосипом Сталіним. Причиною виселення називалося дезертирство кримських татар з Червоної армії, співпраця з німецькими окупантами і розправа над радянськими партизанами.

За різними даними, були депортовані від 183 до 188 тисяч кримських татар. Більша частина - в Узбецьку РСР. У роки Великої Вітчизняної війни з Криму виселили також кримських німців, вірмен, болгар і греків.

Масове повернення татар на півострів почалося в кінці 80-х - початку 90-х років.

У 1989 р. Верховна Рада СРСР прийняла декларацію «Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, що піддалися насильницькому переселенню, і забезпеченню їхніх прав».

З 1993 року в Криму 18 травня відзначається як День пам'яті жертв депортації.

У кримській автономії зараз живуть 1,9 млн осіб, з них більше 265 тисяч - татари. Ще мінімум 100 тисяч кримських татар хотіли б повернутися на півострів.