У Туреччині виявлено дивні хетські рельєфи із зображенням зниклих левів (фото)

27 липня 14:32

Загадкою поки залишається для археологів призначення знахідок. Справа в тому, що поблизу не було виявлено слідів древніх хетських поселень. Але ключем до розгадки може стати релігія, оскільки у віруваннях хетів природа відігравала особливу священну роль.

 

Гранітні брили, виготовлені 3,4-3,2 тис. років тому, що містять зображення левів, були виявлені в провінції Йозгат у центральній частині Туреччини.

Рельєфи належать хетській культурі. Хетське царство існувало близько семисот років у другому тисячолітті до нашої ери на території Малої Азії, поки не прийшло в занепад, і не було завойовано сусідами.

Відомо, що існує зв'язок між хетською і найдавнішою праіндоєвропейською релігіями, тому учених особливо цікавлять вірування хетів. На жаль, через тисячоліття залишається небагато свідчень давнини, і ще менше - не займаних наступними поколіннями людей.

Знайдені рельєфи не виняток: один шматок граніту з зображенням лева був підірваний за допомогою динаміту, інший має сліди механічних пошкоджень.

Археологи пояснюють, що серед місцевого населення поширене помилкове переконання про нібито заховані в камені скарби.


Зображення левів на гранітних брилах

Цікаво, що стилістично обидва рельєфу відрізняються один від одного, а отже, вважають дослідники, були зроблені різними авторами.

Загадкою поки залишається для археологів призначення знахідок. Справа в тому, що поблизу не було виявлено слідів древніх хетських поселень. Але малоймовірно, що готові рельєфи переміщалися б на великі відстані - занадто великі їх розміри, крім того, важать вироби близько п'яти тонн кожен. Вчені відзначають, що ключем до розгадки може стати релігія, оскільки у віруваннях хетів природа відігравала особливу священну роль.

"Ймовірно, леви призначалися для розташованих неподалік джерел, які могли бути священними, - пояснює професор Джеффрі Саммерс (Geoffrey D. Summers) з Близькосхідного технічного університету. - Ми вже знаємо дещо про традиції хетів оформляти джерела води скульптурою, і зроблену нами знахідку можна пояснити через цю традицію".