Зміни до Конституції щодо децентралізації: текст документу

26 червня 16:23

У проекті змін запроваджується поняття "громади", "префекти" і "регіони".

 

У розпорядженні DT.UA опинилась порівняльна таблиця до проекту закону України "Про внесення змін до Конституції України (щодо територіального устрою та місцевого самоврядування)", затвердженого сьогодні, 26 червня, Конституційною комісією.

Зокрема, у проекті змін до Основного закону запроваджується поняття "громади", повноваження з утворення і ліквідації яких належать Верховній Раді.

Виконавчу владу на місцях, згідно з проектом, замість місцевих державних адміністрацій здійснюватимуть префекти, які, як і голови місцевих держадміністрацій, призначатимуться і зніматимуться з посади президентом України за поданням Кабінету міністрів. Префекти будуть відповідальними перед президентом України і підзвітними і підконтрольними перед Кабміном.

На префектів, зокрема, покладаються функції нагляду за додержання Конституції і законів органами місцевого самоврядування, забезпечення виконання державних програм. Префект на підставі і в порядку, визначених законом, видає акти, які є обов'язковими на відповідній території, а акти префектів, що суперечать Конституції та законам, скасовуються президентом або урядом.

У частині адміністративно-територіального устрою його одиницями є громади, райони та регіони. "Територія України поділена на громади. Громада є первинною одиницею у системі адміністративно-територіального устрою України. Декілька громад становлять район. Автономна республіка Крим та області є регіонами України", - зазначається у 133-й статті проекту змін до Конституції.

У Перехідних положеннях до проекту змін до Конституції обумовлено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих адміністративно-територіальних одиницях Донецької і Луганської областей визначаються законом про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Член Комісії Віктор Мусіяка раніше заявив, що Конституційна комісія закріпить в перехідних положеннях зміненої Конституції України дію закону про особливий режим місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей. Гройсман в свою чергу висловив упевненість, що зміни в Конституцію в частині децентралізації підтримає конституційна більшістю парламенту.