Україна на чолі ОБСЄ візьметься за "заморожені конфлікти"

14 сiчня 07:22

Пріоритетом головування України в ОБСЄ буде вирішення "заморожених конфліктів", у тому числі придністровське врегулювання.

 

Пріоритетне значення у процесі головування України в ОБСЄ приділятиметься "замороженим конфліктам", і придністровське врегулювання має особливе місце в цих питаннях, сказав глава українського МЗС Леонід Кожара.

Глава українського зовнішньополітичного відомства нагадав, що Україна має спільний кордон з цим регіоном. "Я незабаром буду відвідувати Республіку Молдова як голова ОБСЄ. Це також буде двосторонній візит. Ми маємо намір активізувати весь процес врегулювання у даному регіоні, і під час переговорів з російською стороною ми присвятили багато часу цьому питанню", - сказав Кожара.

За словами міністра, Росія і Україна, будучи двома головними посередниками врегулювання придністровського конфлікту, а також країнами, які найбільш зацікавлені в цьому, мають взаємодіяти на даному напрямку.

Нагадаємо, незадовго до розпаду СРСР, 2 вересня 1990 року, п'ять розташованих на лівому березі Дністра районів Молдови оголосили про створення Придністровської союзної республіки у складі СРСР, а потім - незалежної Придністровської Молдавської Республіки (ПМР) з центром в Тирасполі. При цьому місто Бендери і кілька прилеглих до нього правобережних сіл висловилися за входження до складу ПМР. Причиною такого кроку стали заяви націоналістично налаштованих радикалів у Кишиневі про вихід Молдови з СРСР і можливість її приєднання до Румунії.

Влада Молдови не погодилася з рішенням придністровських депутатів і спробувала вирішити проблему, увівши свої війська у невизнану республіку. У березні 1992 року у Придністров'ї почався збройний конфлікт, що тривав декілька місяців, до середини липня. У результаті Кишинів втратив контроль над лівобережними районами, і Придністров'я стало територією фактично непідконтрольною Кишиневу з усіма атрибутами державності, включаючи власну валюту.

Міжнародного визнання Тирасполь не отримав, але активно цього домагається. Молдову даний варіант не влаштовує, вона пропонує придністровцям автономію у складі єдиної держави. !zn

Читайте також:

Україна очолила ОБСЄ

МЗС України: Київ на чолі ОБСЄ буде займатися поточною роботою, а не піаром

МЗС знайшов "політичне забарвлення" у доповіді ОБСЄ щодо виборів в Україні