Опозиція впевнена, що переозброєння ЧФ РФ створить загрозу суверенітету України

27 лютого 09:52

В опозиції впевнені, що переозброєння ЧФ РФ посилить екологічну, економічну, а також гуманітарну небезпеку, яку флот і так створює своєю присутністю у Криму.

 

Україна не повинна давати дозвіл на переозброєння Чорноморського флоту Росії за будь-яких умов, бо це створить додаткову загрозу суверенітету України. Таку думку висловив народний депутат ("Батьківщина") В'ячеслав Кириленко.

"Ми у жодному випадку не повинні погоджуватися на переозброєння Чорноморського флоту Росії. Адже він і так є загрозою для суверенітету України, а надсучасні види озброєнь на ЧФ створять ще більшу загрозу для України", - сказав він.

За його думку, переозброєння ЧФ і збільшення кількості бойових одиниць флоту посилить екологічну, економічну, а також гуманітарну небезпеку, яку російський Чорноморський флот і так створює своєю присутністю у Криму.

"Ми не знаємо, на якому театрі військових дій може бути використано Чорноморський флот, і це ще один чинник нестабільності і небезпеки, яка виходить від нього. Тому, я вважаю, потрібно повернутися до статусу-кво, тобто, до стану, який був до підписання ганебних Харківських угод", - заявив політик. І додав, що необхідно "вирішувати питання кабальних умов, в які нас поставили Харківські угоди".

"Ми не повинні обмінювати посилення присутності Росії в Криму на якісь свої умови, наприклад, інвентаризацію майна і землі, які орендує ЧФ. Адже Росія взагалі в цьому не зацікавлена - за 20 років інвентаризовано від сили кілька відсотків майна", - заявив В'ячеслав Кириленко.

- Україна не поспішає давати згоду на переозброєння Чорноморського флоту РФ

Він зазначив, що погоджуючись на переозброєння ЧФ і при цьому, виставляючи якісь умови Росії, "ми повторимо помилку 2010 року". "Підписуючи Харківські, ми погодилися на продовження реального перебування флоту в Криму в обмін на ефемерну знижку в ціні на газ, що розчинилася дуже скоро, у міру підвищення цін на блакитне паливо", - резюмував він.

Як повідомлялося, це питання було піднято російським міністром оборони Сергієм Шойгу на зустрічі з главою українського оборонного відомства Павлом Лєбєдєвим у Севастополі.

Згідно з чинною домовленістю між двома країнами, Росія і Україна уклали базовий договір про умови перебування Чорноморського флоту Росії на території України у 1997 році, в ньому чітко обумовлені умови оренди російського флоту на території України, у тому числі зафіксована орендна плата в розмірі 98 млн доларів, а також термін перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 28 травня 2017 року.

Вже у квітні 2010 року президенти України і Росії підписали "харківські угоди", які продовжили термін перебування ЧФ РФ в Криму ще на 25 років після 2017 року з можливістю його пролонгації ще на 5 років - до 2042-2047 років.

Існуюча юридична база не врегулює низку проблемних питань, що стосуються перебування російського флоту на території України. Зокрема, Київ і Москва досі ведуть переговори з приводу узгодження порядку переміщень, пов'язаних з діяльністю підрозділів ЧФ РФ поза місцями їхньої дислокації, використання гідрографічних об'єктів у Криму, а також порядку модернізації російського флоту.

Єдиним досягненням за останній час в правовому врегулюванні питання перебування ЧФ РФ у Криму стало підписання документа, що врегулював взаємодію сторін у питаннях запобігання надзвичайним ситуаціям в населених пунктах в місцях дислокації підрозділів російського флоту.

Перший заступник міністра оборони України Олександр Олійник 7 листопада заявив, що до 2012 року планується завершити переговори з питань модернізації ЧФ РФ, яка згідно з чинною правовою базою між країнами, повинна проходити суворо за принципом "тип на тип" і "клас на клас" за згодою української сторони. Крім того, у МЗС України повідомили, що Київ і Москва незабаром врегулюють питання пересування підрозділів ЧФ РФ поза місцями їхньої дислокації.

Ще одним проблемним питанням у переговорах щодо базування Чорноморського флоту Росії в Криму є сплата податків за ввезення товарів для ЧФ РФ, рішення якого досі не зрушили з місця. Москва як і раніше наполягає на звільненні від сплати такого податку, а у Києва - протилежна позиція. !zn

Читайте також:

Україна просить у Росії причал для свого єдиного підводного човна

Росія не хоче платити за ввезення на територію України товарів для ЧФ

Росія перевищила допустиму присутність своєї морської піхоти у Криму, - експерт