Перекриття фіктивного імпорту змінить структуру ЗЕД-операцій

13 листопада 15:45

Прийнята урядом за підтримки НБУ постанова покликана спонукати підприємства змінювати систему проведення імпортних операцій. У результаті цих змін буде створено додатковий бар'єр для витоку валютних коштів з України.

 

Збереження девальваційних очікувань на тлі скорочення золотовалютних резервів (на 2,4 млрд дол в жовтні) змушує владу все активніше вишукувати валютну «заначку» в економіці. Перш за все, шляхом перекриття каналів відтоку валюти з країни і повернення тієї, що «затримується» за кордоном.

Постанова Кабміну № 1009 «Про внесення змін до пункту 3 Порядку визначення строку та умов завершення імпортних операцій без ввезення товару на територію України», прийняте урядом за підтримки НБУ, покликане спонукати підприємства змінювати систему проведення імпортних операцій. У результаті цих змін буде створено додатковий бар'єр для витоку валютних коштів з України. Таку думку в коментарі ZN.UA висловила старший юрист Міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлія Яшенкова.

Суть схеми полягає у виведенні коштів з країни за допомогою оплати імпортних поставок, які насправді в Україну не надходили, а нібито йшли в треті країни. Суб'єкти ж господарювання з цих третіх країн розраховувалися векселями, заборгованість за якими, як правило, була фіктивною. Втім, валютна операція вважалася в Україні завершеною і знімалася банком з контролю.

«У суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності виникне необхідність у виробленні нових підходів до структурування ЗЕД-операцій», - підкреслила експерт. Як пояснила Юлія Яшенкова, за новими правилами взаємозалік зустрічних однорідних вимог між резидентом і нерезидентом вже не є підставою вважати експортно-імпортну операцію завершеною. Завершеною експортно-імпортна операція тепер вважається тільки в разі зарахування виручки на рахунок резидента в разі продажу нерезиденту товару за межами України.

Нагадаємо, що за оцінками уряду з початку року через т.зв. псевдоімпортні операції з України було виведено близько 10 млрд дол. !zn

Читайте також:

Іноземні аналітики радять Азарову зробити більш прозорим бюджетне планування

Введення податкових нововведень застопорилося в Раді: влада не готова позбавляти пільг своїх спонсорів


Рада НБУ рекомендувала Кабміну закривати «дірки» в держбюджеті грошима населення