Оцінити вплив «Північного потоку» на Україну можна буде не раніше 2015 року

08 грудня 12:15

Виходу «Північного потоку» на повну потужність можна очікувати у 2015 році. І тільки тоді можна буде оцінити масштаби переформатування газопостачання Європи, в тому числі, наслідки для України.

 

Про це у своїй статті для ZN.UA пише експерт Володимир Саприкін.

Після запуску «Північного потоку» російська сторона повідомила про 22 млрд кубометрів для знову укладених контрактів «Газпрому».

«Простим відніманням цього обсягу від максимальної пропускної здатності трубопроводу у 27,5 млрд кубометрів отримуємо 5,5 млрд кубометрів - це теоретично можливий обсяг газу, на який може бути зменшено український транзит», - пише автор.

Він підкреслює, що це зовсім не 20 млрд кубометрів (як казав Володимир Путін). І далеко не факт, що запуск навіть другої нитки «Північного потоку» позбавить Україну цих транзитних обсягів. Хоча з урахуванням того, що друга нитка "Північного потоку" будується (вже готово 70%), загроза для українського транзиту більш ніж реальна. На її масштаби вплине безліч чинників.

За словами експерта, знижувати загрозу будуть наступні фактори: поглиблення кризи в єврозоні, зростання цін на нафту, а значить, і на газ, збільшення обсягів імпорту скрапленого газу; початок промислового видобутку сланцевого газу в Європі; підписання додаткових контрактів тощо.

Посилювати загрозу будуть: поступливість «Газпрому» у цінах на газ для європейських споживачів; будівництво електростанцій, які працюють на газі, замість виведених з експлуатації АЕС тощо.

Разом з тим у напрямку на північ Європи з боку Росії буде створено надлишок (профіцит) транспортних потужностей (пропускна здатність «Белтрансгаза», газомагістралі Ямал-Європа і «Північного потоку» перевищить 100 млрд кубометрів), які не повною мірою забезпечені відводами і розв'язками. Більше того, для перекидання обсягів газу з української території необхідно переписати більшість контрактів по всій Європі, у т.ч. і з Україною, що не так просто зробити.

Детальніше читайте у свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» у статті Володимира Саприкіна ««Північний потік», «Південний потік» та інші подвиги «Газпрому»».