"Газпром" вимагає від України законодавчо гарантувати йому оренду труби за будь-якої влади

11 березня 09:00

"Газпром" вимагає внести в українське законодавство зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи за будь-якої влади. Якщо Україна встигне внести необхідні зміни до законів до 1 червня, ціна газу може бути знижена заднім числом, з 1 січня 2013 року до 260 дол. за тис. куб. м.

 

Російський "Газпром" на останніх переговорах оголосив вимогу внести в українське законодавство зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи за будь-якої влади.

З посиланням на джерело у Міненерго, знайоме з ходом переговорів, видання "Коммерсант-Украина" повідомляє, що останній візит президента Віктора Януковича у Москву, де планувалося підписати нові договори про закупівлі газу, закінчився нічим саме через вимогу "Газпрому" законодавчо закріпити можливість оренди української ГТС: "Ст. 7 закону "Про трубопровідний транспорт" забороняє передачу газотранспортної системи в оренду, концесію або лізинг, "Газпром" вимагає, щоб цей закон було змінено парламентом".

У прес-службі "Газпрому" офіційно не прокоментували переговори, зазначивши лише, що про конкретні рішення говорити рано. "Домовилися - це коли підписаний контракт. Але він не підписаний", - констатували у прес-службі компанії. Проте джерело в "Газпромі" підтверджує, що монополія наполягає на змінах законодавства: "Якщо Україна встигне внести необхідні зміни до законів до 1 червня, ціна газу може бути знижена заднім числом, з 1 січня 2013 року до 260 дол. за тис. куб. м".

У Міненерго стверджують, що пропонували "Газпрому" варіанти передачі трубопроводів в оренду без змін законодавства. Зокрема, та ж ст. 7 закону "Про трубопровідний транспорт" свідчить, що якщо приватна компанія інвестує в будівництво нових газопроводів, вона отримує статус інвестора і, згідно із законом "Про угоду про розподіл продукції", стає учасником такої угоди з правом здійснювати будівництво трубопроводів і експлуатувати їх. "В принципі, через цей пункт ми цілком можемо створювати консорціум, в якому "Газпром" інвестує кошти в будівництво нових газопроводів і модернізацію старих. Ми розповіли про це російській стороні, але там наполягають на тому, щоб рішення були проведені через Верховну Раду",- говорять у міністерстві.

Зараз Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних засадах. "Газпром" повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу на рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України повинна бути знижена до 260-280 дол. за тис. куб. м. Пізніше цю інформацію підтвердив посол Росії в Україні Михайло Зурабов.

Очікувалося, що відповідні угоди можуть бути підписані в ході візиту Януковича в Москву. Однак після переговорів президент підкреслив, що газове питання все ще опрацьовується на рівні урядів двох держав, у тому числі за участю консультантів з провідних консалтингових компаній та міжнародних фондів. "Хвилює головне - формування справедливої ціни газу для України",- зазначив Янукович. Він повідомив, що після завершення цієї роботи повинна відбутися зустріч президентів України і Росії. !zn

Читайте також:

Євросоюз погодився допомогти Києву домогтися зниження ціни на російський газ

Київ і Москва домовляються про управління ГТС без Європи

Кремль не підтвердив слова Зурабова про газові домовленості поза контекстом МС

Україна не має наміру виплачувати Росії штраф: "Газпром" підписав акти прийому-здачі