FT: Фінансова криза завдає удару по Центральній і Східній Європі

24 листопада 10:54

Введення Австрією цього тижня жорстких обмежень на майбутнє кредитування у країнах Центральної та Східної Європи виявило потенційні наслідки кризи суверенних боргових зобов'язань зони євро, пише The Financial Times.

 

Рішення прийнято всього через кілька днів після того, як UniCredit оголосив про перегляд свого великого бізнесу у регіоні, а німецький Commerzbank заявив, що обмежить видачу нових кредитів тільки Німеччиною і Польщею.

«Це найважчі часи для банків Центральної та Східної Європи після краху комунізму з його безпосередніми наслідками. За 20 років, що передували 2008 році, західноєвропейські кредитні організації стали домінувати у банківському секторі більшості країн, окрім Росії. Коли в зоні євро вибухнула криза, багато кредитних організацій стали обмежувати себе навіть більше, ніж за часів світової кризи 2008-2009 років», - зазначають автори статті Стефан Уегстіл і Ніл Баклі.

Як показують графіки, обсяг транскордонного кредитування може різко впасти - за даними канадського RBC, на 20%. Найбільші економіки на чолі з Росією і Польщею можуть у відповідь підсилити увагу до внутрішніх фінансових ресурсів, інші будуть шукати нових іноземних інвесторів, можливо, у Росії. Але найбільш вразливим країнам доведеться нелегко, оскільки їхнє головне джерело зовнішнього фінансування скоротиться, при цьому головне зовнішнє джерело зростання, експорт до Західної Європи, вичерпається, йдеться у статті.

«Ми не можемо припинити скорочення частки позикових коштів, але ми повинні керувати процесом», - говорить Ерік Берглоф, головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку. Він не радить «перебувати в ілюзіях, що банківський сектор регіону залишиться колишнім».