У Києві відкрито пам'ятник автору першої Конституції гетьману Пилипу Орлику

24 червня 12:22

Пам'ятник українському гетьману Правобережної України Пилипу Орлику, автору першої в світі конституції 1710 року, відкрито в Києві у п'ятницю, 24 червня.

 

Пам'ятник українському гетьману Правобережної України Пилипу Орлику, автору першої в світі конституції 1710 року, відкрито в Києві у п'ятницю, 24 червня.


Пам'ятник є культурною композиціэю, що складається з 2 елементів: пам'ятника гетьману і козацькоъ атрибутики - біля постаменту встановлено ​​бандуру, на постаменті - надірваний прапор, який розвивається, а також козацькі шаблі.

Пам'ятник встановлено на перетині вулиць Пилипа Орлика та Липської у Києві.

Як пояснив один з авторів пам'ятника народний художник України скульптор Анатолій Кущ, "немає волі без того, щоб її захищати".

П.Орлика зображено у багатому вбранні XVIII століття, ліва рука спирається ну тумбу з паперами і булавою, а у правій руці - перо. За словами А.Куща, одяг і атрибути історично ідентичні. На постаменті пам'ятника також встановлено родовий герб гетьмана.

Культурну композицію виконано з бронзи і граніту. Вона розташована таким чином, що між пам'ятником П.Орлику та прапором є прохід, яким починається сквер.

За словами голови Київської міської державної адміністрації Олександра Попова, на роботи зі зведення пам'ятника і впорядкування прилеглого скверу, витрачено приблизно 9-10 млн грн з державного бюджету.

Конкурс над пам'ятником почався у 2006 році, однак безпосередні роботи почалися лише в 2011 році після звернення суддів Конституційного суду до президента з проханням прискорити зведення пам'ятника до 15-річчя з дня прийняття Конституції України.

Після смерті гетьмана Івана Мазепи вірна козача старшина обрала (5 квітня 1710 року) П.Орлика гетьманом Правобережної України. Під час цих виборів було проголошено складені ним «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» (Pacta et Constitutiones legum libertatumqe Exercitus Zaporoviensis), що одержали в українській історіографії назву Конституція П.Орлика.