Захід повинен зробити шість кроків, щоб зупинити агресивну Росію - Atlantic Council

Поділитися
Захід повинен зробити шість кроків, щоб зупинити агресивну Росію - Atlantic Council Захід може зупинити агресивну Росію, якщо жорстко виступить проти неї.
На думку експерта, перш за все, варто допомогти Україні захистити себе від агресора.

Експерти в сфері безпеки дуже розчаровані, коли спостерігають, як Захід реагує на російське втручання у його внутрішні справи через кібератаки, дезінформацію, підкуп західних політиків і шпіонаж.

Окрім окремих випадків у країнах Балтії і Скандинавії, а також Чехії останнім часом, дуже мало країн вдаються до реальних контрзаходів. Попри те, що західні розвідувальні управління постійно наголошують на загрозах з боку Росії, лише деякі західні лідери наказали своїм спецслужбам розробити і втілити серйозні стратегії і політики, які б дозволили з ними впоратися.

Про це в статті для Atlantic Council пише голова програми дослідження Кремля і виконавчий директор аналітичного центру European Values Якуб Яндра, який в 2016 році підготував звіт про вплив зовнішніх сил для уряду Чехії.

"Ми не живемо в ідеальному світі. Але давайте на хвилину подумаємо про ідеальну реакцію і як її можна було б втілити", - пише експерт, перелічуючи шість кроків, які Заходу варто було б зробити.

По-перше, він пропонує по-справжньому захистити Україну від російських військових. Американський президент разом з європейськими лідерами одноголосно повинні заявити, що якщо Кремль не відмовиться від агресії проти України, будуть вжиті військові і інші заходи.

"Приміром, всі активи пов'язаних з Кремлем людей включно з активами родичів кремлівських чиновників, які живуть на Заході, можна покласти перед Володимиром Путіним на стіл і чітко заявити: якщо він не відмовиться від своєї агресії, ось що всі ці люди втратять", - йдеться в статті.

Автор додає, що у Москви немає розумного виправдання, чому вона перекидає війсьових і зброю на українську територію. Заходу ж варто почати серйозно підтримувати армію України сучасним озброєнням, щоб підвищити її здатність захистити свою Батьківщину.

"Проросійські сили, яких підтримує і якими керує Росія, повинні постати перед ультиматумом здатися і повернути контроль українську уряду над українською територію, або ж бути знищеними в ході повномасштабного наступу. Захід також повинен чітко дати зрозуміти, що якщо Росія вирішить піти у відкритий наступ на Сході України, вона зіштовхнеться з західною військовою присутністю. Війська союзників повинні бути приведені в бойову готовність в той час, як українська армія почне відновлювати свій контроль на Сході України. Москва буде агресивно протестувати, але історія вчить, що коли ми виступаємо прямо і єдиним фронтом, вона здається", - вважає Яндра.

По-друге, західним демократіям потрібно серйозно взятися за боротьбу проти загроз, які несе масова дезінформація. На думку експерта, вплив іноземних урядів через ворожу пропаганду повинен бути на постійному порядку денному західних спецслужб. Західні політики повінні засуджувати неприпустиму поведінку Росії і підтримувати жорсткі заходи протидії. А в цей час, західні уряди повинні розробити спеціальну політику на національному рівні, яка зобов'яже спецслужби вести стратегічну комунікативну діяльність. Професіонали повинні постійно вести роботу з громадськістю, без якої, на думку Яндри, жодні зусилля боротися з дезінформацією не спрацюють.

По-третє, національні уряди в ЄС нарешті повинні чітко дати зрозуміти верховному комісару з питань закордонних справ і безпеки Федеріці Могеріні, що якщо європейські лідери закликають ЄС до дій проти російської дезінфорамційної кампанії, як вони це зробили в березні 2015 року, то варто до цього поставитися серйозно.

"Якщо вона і далі буде старатися не називати Росію джерелом агресивної дезінформації, вона буде ігнорувати чітку загрозу, яка нависла над багатьма країнами ЄС, які вона представляє", - йдеться в статті.

Автор зауважує, що єдиною відповіддю ЄС до цього часу на російську пропаганду був запуск команди STRATCOM, яка складається всього з 11 фахівців. Її робота дуже погано фінансується. Тому, на думку експерта, міністри закордонних справ країн ЄС повинні обговорити цю проблему. І коли Європейський парламент вирішить, що варто посилити роботу STRATCOM, це рішення необхідно буде втілити.

По-четверте, Яндра радить початися боротися з "троянськими кіньми" Росії у ЄС.

"Якщо впливовий політик просто повторює московську брехню, як це робить Марін Ле Пен у питанні України, тоді проти нього чи неї потрібно відкрито виступити. Якщо національний політик систематично применшує російське втручання у внутрішні справи його країни, тоді варто серйозно поставити під сумнів його лояльність", - наголошує експерт, додаючи, що джерела фінансування політичних партій теж повинні стати прозорими, щоб було очевидно, хто отримує гроші від Москви.

По-п'яте, уряди повинні профінансувати проекти, які викривають і розвіюють міфи російської пропаганди. Зараз лише незначні приватні фонди у Європі і США фінансують подібні зусилля. Уряди стоять осторонь, здебільшого, через погане розуміння серйозності загрози.

Читайте також: США запустили російськомовний телканал для боротьби з пропагандою Росії - WP

"І шосте - нам гостро потрібні дані. Чи багато німців розділяють погляди Кремля? Яка кількість виборців у Франції вважає, що країни Балтії не варті того, щоб їх захищати і тому коли стаття 5 статуту НАТО буде задіяна французький президент не повинен відправляти війська на захист союзників? Які уразливі місця кожної країни використовує російська розвідка, щоб просувати свої зовнішньополітичні цілі? Як точка зору електорату в країнах змінилася після 2014 року, коли Кремль запустив свою кампанію дезінформацію? Нам потрібно відповісти на всі ці питання", - йдеться в статті.

Тим часом, видання Bloomberg писало, що болгарські націоналісти хочуть покінчити з санкціями ЄС проти Росії. Від партії "Об'єднані патріоти" може залежати, яка з політичних сил після дострокових виборів сформує уряд. Її лідер заявив, що в той час, коли президент США Дональд Трамп говорить про покращення відносин з Росією, ЄС не варто зберігати санкції, введені за російську агресію проти України.

Однак нещодавно Євросоюз продовжив санкції проти Росії ще на півроку. В Європейській раді пояснили, що не помітили жодних передумов для ослаблення тиску.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі