Відмова від "Південного потоку" осоромила Путіна – Financial Times

Поділитися
Відмова від "Південного потоку" осоромила Путіна – Financial Times Путін осоромився через "Південний потік". © gazprom.com
Рішення Москви може поставити під сумнів довіру до неї з боку країн, які інвестували в газопровід.

Президент Росії Володимир Путін сильно осоромився, відмовившись від будівництва газопроводу "Південний потік". Цей крок може підірвати до нього довіру з боку інших країн, які сподівалися пожвавити свою економіку за рахунок нової ГТС.

Про це сьогодні пише видання Financial Times, яке нагадує, що до останнього моменту Кремль і "Газпром" наполягали, що "Південний потік" треба збудувати попри супротив з боку Євросоюзу. Свою позицію Москва пояснювала тим, що державна компанія "Газпром" вклала мільярди доларів на сталеві труби і команду інженерів, які вже почали будівництво. І такі втрати будуть занадто великими. Але в Туреччині Путін змінив свою позицію.

"Це велика ганьба для Путіна. Це ж його проект. Він за нього боровся", - вважає директор досліджень газу в Оксфордському інституті енергетики Джонатан Стерн.

Експерт оцінює загальну вартість спорудження "Південного потоку" в 50 мільярдів доларів. Оглядач нагадує, що газопровід був причиною суперечок між Москвою і Брюсселем впродовж десятиліття. Росія наполягала, що нова ГТС в обхід України гарантує "енергетичну безпеку" Європі. В цей же час, ЄС наполягав, що енергетичні компанії на кшталт "Газпрома" не можуть володіти ще й транзитною інфраструктурою через можливість використання її у політичних цілях.

До того ж, "Південний потік" суперечив планам ЄС збудувати свій газопровід Nabucco, через який в Європу повинен був надходити каспійський газ. З часом Брюссель відмовився від свого проекту, однак тепер він може переглянути своє рішення.

Крім того, "Південний потік" став можливістю для корупції. Зокрема, в Брюсселі з'ясували, що побудова відрізку в Болгарії коштувала втричі дорожче, ніж в країнах Центральної і Північної Європи. В цей же час, Володимир Путін активно "гастролював" країнами ЄС, намагаючись знайти партнерів для спорудження свого масштабного газопроводу.

"Коли Італія почала вагатися, чи брати в цьому участь, він полетів у Відень і домовився про альтернативний маршрут ГТС через Австрію", - йдеться в статті.

Однак коли ціни на нафту впали і обвалили рубль, банки почали ухилятися від кредитування російських проектів, а "Південний потік" почав виглядати сумнівним будівництвом. Італійська компанія Eni, яка володіє часткою 20% на морській ділянці трубопроводу, оголосила, що може вийти з консорціуму, якщо вартість ГТС буде зростати.

В цей же час, імпорт газу з Росії в ЄС скоротився в 2013 році до 448 мільярдів кубічних метрів і в цьому році продовжив падіння. Таким чином з'явилися реальні економічні причини зупинити проект. Однак деякі країни-партнери, такі як Сербія, розраховували пожвавити свою економіку за рахунок проходження "Південного потоку" через їхню територію. Тож відмова від спорудження ГТС серйозно вдарила по ним.

В цей же час, інвестори "Газпрому" видихнули з полегшенням, оскільки після заяви Путіна про закриття "Південного потоку" їхні частки подорожчали на 0,6%.

Читайте також: Австралія пропонує ЄС посилити санкції проти Росії

Стало також відомо, що експорт газу з Росії в Євросоюз впавна чверть. Ця інформація з'явилася на фоні заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що його країна відмовляється від будівництва "Південного потоку".

До заяви про зупинку будівництва російська влада і Путін зокрема вмовляли ЄС розблокувати "Південний потік" через "проблеми" з транзитом. Крім того, Кремль намагався тиснути на Болгарію і Сербію, щоб вони продовжили спорудження газопроводу на своїй території.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі