Топ Новини

Вчені розібралися з уральським метеоритом: оголошено результати аналізів

14 березня 2013 в 13:03

Потужність удару метеорита "Челябінськ" не перевищила кілотонни - об'єкт втратив 90% маси, яка у вигляді пилу розсіялася в атмосфері.

Падение метеорита, Урал
Такий яскравий спалах стався через "тріщинуватість" метеорита

Метеорит, який вибухнув над Челябінськом, отримає офіційну назву "Челябінськ", повідомив директор Інституту геохімії та аналітичної хімії імені В. Вернадського РАН, академік Ерік Галімов.

Саме під таким найменуванням метеорит потрапить у каталоги Міжнародної метеоритної комісії. Раніше не виключалося, що космічний об'єкт буде називатися "Чебаркуль" - на честь озера, в яке впали його уламки.

Через місяць після падіння метеорита вчені оголосили результати аналізу його походження і оцінили потужність вибуху. За словами Галімова, космічний об'єкт мав "складну біографію".

Спочатку він відколовся від відносно великого астероїда, а декілька мільйонів років тому зіткнувся з якимось іншим тілом, отримавши при цьому певну ступінь тріщинуватості. Саме завдяки цій особливості при падінні "Челябінська" утворився такий потужний спалах.

На думку фахівців, потужність удару, який припав на Челябінськ у момент падіння метеорита, не перевищила кілотонни, хоча сумарна енергія вибуху оцінюється в 500 кілотонн.

Як встановили експерти, до поверхні Землі планети долетіло не більше 10% початкової маси об'єкта (приблизно 10-18 тисяч тонн) - близько тисячі тонн. Інше перетворилося на пил і розсіялося в атмосфері.

Фахівцями було зібрано приблизно три кілограми речовини, ще певна кількість уламків потрапила до рук любителів.

Напередодні місяця з дня падіння метеорита вчені Інституту геології і мінералогії Сибірського відділення Російської академії наук оголосили про результати аналізу його складу.

Головні мінерали - силікати оливин і ортопіроксен. Є в дрібних фрагментах масою від 0,3 до 2,2 грама також сульфіди заліза і нікелю - троіліт, хізлевудит.

Були виявлені у субстанції і самородні метали - камасит і теніт. Крім того, до складу метеорита входять хроміт, клинопіроксен, плагіоклаз, скло високошпатового складу.

Директор астрономічної обсерваторії Іркутського державного університету Сергій Язєв повідомив, що речовину у складі метеорита можна назвати однією із найдавніших в Сонячній системі.

Метеорит складається з пилу, з якого колись формувалися планети, у тому числі Земля, Марс, Меркурій. Ці частинки є давньою речовиною, що дала початок планетам Сонячної системи, пояснив учений.

Нагадаємо, вранці 15 лютого жителі ряду регіонів Уралу спостерігали політ боліда, після чого стався спалах і потужний вибух. Ударна хвиля пошкодила будівлі і вибила безліч шибок у Челябінську, більше тисячі людей постраждали. Частинки метеорита були виявлені в районі озера Чебаркуль.

Читайте також:

Астрономи визначили, звідки у Челябінськ прилетів метеорит

Американці вчаться збивати астероїди з курсу, побоюючись "повторення Челябінська"

У російському МНС зізналися, що чекали на метеорит тільки через кілька тисяч років

NASA оцінило потужність вибуху челябінського боліда: у 30 разів могутніший за Хіросіму

За матеріалами: newsru.com
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...