В Іраку "революціонери арабських племен" захопили один з найбільших НПЗ країни

Поділитися
В Іраку "революціонери арабських племен" захопили один з найбільших НПЗ країни © Reuters
Повстанці зробили черговий крок до створення "держави джихаду". США збираються вжити заходів для порятунку проекту "демократичного перевлаштування" іракської держави, що просувається після повалення режиму Хусейна.

Сунітські повстанці захопили один з найбільших в Іраку нафтопереробний завод (НПЗ) у місті Байджі. Бої у Байджі, розташованому приблизно за 200 км на північ від Багдада, тривали 10 днів, однак іракській армії донедавна вдавалося відбивати атаки бойовиків, передає ВВС Росія.

За даними супутникового телеканалу Al Arabiya, підрозділи урядових військ, які охороняли підприємство, склали зброю і покинули його. Після цього територію НПЗ захопили так звані "революціонери арабських племен", які виступають проти нинішнього уряду шиїта Нурі Малікі.

Підрозділи іракської армії здали завод, розташований за 40 км на північ від Тікріта, без бою після переговорів командування ЗС з племінними шейхами. Як передають арабські телеканали, на вулицях Байджі проходять народні гуляння з нагоди "звільнення" НПЗ.

Представник повстанців заявив, що управління захопленим заводом буде передано місцевим жителям. За його словами, наступ джихадистів на Багдад продовжиться. ВВС зазначає, що захоплення заводу у Байджі було ключовим завданням повстанців, яким необхідне паливо для утримання захоплених територій.

Минулого тижня НПЗ намагалися захопити бойовики екстремістського угрупування "Ісламська держава Іраку і Леванту" (ІДІЛ), які вже контролюють кілька районів країни. Однак, за словами сунітських бійців, вони не мають стосунку до терористів. Бойовики наполягають на тому, що вони керують повстанням, або "народною революцією", проти правління Малікі.

Масований наступ джихадистів на Багдад почався на початку червня, причому спочатку преса повідомляла лише про угрупування ІДІЛ. Газета Financial Times писала, що ІДІЛ є організованою військовою структурою з чіткою політичною стратегією і корпоративними ознаками. На думку експертів, в лавах ІДІЛ налічується 15 тисяч бійців, а фінансування угрупування отримує від приватних джихадистських мереж Перської затоки. Окрім того, бойовики мають власні джерела коштів, одержувані від контрабанди нафти із Сирії, рекету і викрадень.

"Революціонери арабських племен" намагаються відмежуватися від ІДІЛ, хоча обидва угрупування мають однакові цілі і, судячи з усього, діють спільно. В лавах сунітських повстанців багато колишніх військовослужбовців іракської армії періоду правління Саддама Хусейна і функціонерів поваленої партії "Баас", які мають на меті відправити у відставку шиїтського прем'єра.

За даними представників військового командування "революціонерів племен", Мосул, Тікріт і ще кілька міст та прикордонних пунктів знаходяться в їхніх руках, а не під контролем ІДІЛ.

Відзначимо, що напередодні командування іракської армії підтвердило, що сунітські бойовики захопили військовий аеродром у місті Таль-Афар, що знаходиться за 60 км від кордону з Сирією. Минулої неділі повстанці взяли під контроль місто Рутба за 150 кілометрів на схід від кордону з Йорданією, а також два пости на кордонах з Йорданією і з Сирією. Взявши під контроль кордон, ісламісти зробили черговий крок до створення "держави джихаду", пише російська газета "Коммерсант".

Сполучені Штати збираються вжити екстрених заходів для порятунку західного проекту "демократичного перевлаштування" іракської держави, що просувається після повалення режиму Саддама Хусейна. У зв'язку з наступом сунітських бойовиків минулої неділі з екстреним візитом на Близький Схід прибув держсекретар США Джон Керрі. Він відвідав Каїр, обговоривши ситуацію в Іраку з главою МЗС Єгипту Самехом Шукрі, а напередодні провів переговори у Багдаді з Нурі Малікі і провідними політичними лідерами Іраку.

Американська адміністрація, з одного боку, не може відмовитися від допомоги уряду у протистоянні з бойовиками, з іншого, дає зрозуміти, що повторення кампанії з поваленням Хусейна не буде, тому Барак Обама зволікає з завданням авіаударів по позиціям бойовиків, про які просить Тегеран. !zn

Читайте також:

США оголосили про відправку військових в Ірак

США розглядають в Іраку варіант ракетних ударів

В Іраку ісламісти наступають на Багдад: американські політики чекають від Обами рішучих заходів

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі