У ЄС є чотири способи допомогти Україні - Atlantic Council

Поділитися
У ЄС є чотири способи допомогти Україні - Atlantic Council ЄС може допомогти Україні, щоб зміцнити і власну безпеку. © © European Council
Автор радить Брюсселю нарешті надати українцям безвізовий режим і припинити продавати технології російському оборонпрому.

Європейські лідери, схоже, розуміють виклики для трансатлантичного альянсу, які надходять від президенства Дональда Трампа. Канцлер Німеччини Ангела Меркель нещодавно нагадала Європі, що "наша доля в наших руках". В той час як лідер Союзу лібералів і демократів Європи Гі Верговстадт наголосив, що "Європа повинна взяти свою долю і безпеку у власні руки".

Про це в статті для Atlantic Council пише колишній координатор проектів USAID в пострадянських країнах Джош Коен. Він переконаний, що один із способів для Європи зміцнити контроль над власною долею і безпекою - це підвищити підтримку України.

"Зрештою, це в інтересах Європи мати стабільну, прозахідну Україну біля своїх східних кордонів", - пише автор, перелічуючи чотири кроки, які ЄС може зробити для досягнення цієї мети.

По-перше, на його думку, Євросоюз повинен нарешті надати Україні безвізовий режим. Ще у грудні 2015 року Брюссель визнав, що Київ виконав усі вимоги. Але зі свого боку він не виконав обіцянку через суперечки європейських політик щодо механізму призупинки безвізового режиму.

Автор зауважує, що це нечесно і до того ж ослаблює дипломатичні зусилля ЄС.

"Громадські активісти сказали, що всякий раз, коли Брюссель намагається підштовхнути Київ до реформ, в адміністрації президента, уряді Володимира Гройсмана, в парламенті чинять опір, використовуючи відмовку, що Брюссель повинен спочатку надати безвізовий режим, а потім критикувати Україну", - йдеться в статті.

Цей факт також використовують підконтрольні олігархам проросійські ЗМІ і політики, фальшиві аналітичні центри і російські соціальні мережі, щоб розповсюджувати твердження, ніби підтримка з боку ЄС скорочується. Якщо українці повірять, що ЄС не виконує свої обіцянки, цей тренд посилиться.

По-друге, на думку експерта, ЄС повинен залучити додаткові ресурси для підтримки української антикорупційної реформи. Чим глибше і швидше вона відбудеться, тим стабільнішою буде Україна. А це, в свою чергу, означає, що шанси на її безповоротну інтеграцію з Європою зростуть. Автор нагадує про те, що в Україні чиновники заповнили електронні декларації. На його думку, це стало серйозним кроком. Але потрібно піти далі і розібратися у походженні задекларованого. ЄС повинен допомогти Україні створити спеціальні антикорупційні суди. Це ключова вимога, яку перед Києвом ставить МВФ. ЄС може надати необхідне фінансування для організації роботи такої інфраструктури, щоб судді отримувати високі зарплати і лишалися незалежними від урядового фінансування.

По-третє, ЄС варто подумати над створенням "маленького плану Маршала" для України. Як вказав експерт Atlantic Council Андрес Аслунд, агресія Росії в Донбасі обійшлася Києву у шість мільярдів доларів прямих іноземних інвестицій, тим самим позбавивши її економіку капіталу, необхідного для зростання. Тому ЄС може викорстати Європейський інвестиційний банк і ЄБРР для прямого інвестування в українські компанії і інфраструктуру. Також європейські країни експортували свої кредитні агенції, які можуть гарантувати для своїх компаній безпеку інвестицій в Україні. Це заохотить європейські фірми прийти на український ринок. Автор зауважує, що "міні-план Маршала" піде на користь Донбасу, чия інфраструктура зруйнована війною.

Четвертий корок - ЄС повинен заборонити своїм фірмам продавати продукцію російському військово-промисловому комплексу. Приміром, ще в 2015 році компанії з Німеччини продавали Росії обладнання для виробництва двигунів для винищувачів "Сухой", російських ракет і систем протиповітряної оборони. Минулого ж року, багато європейських компаній продавали обладнання виробникам в Росії, які обслуговують ядерний арсенал, виробляють ракети, а також виробникам бойових літаків. ЄС може підтримати українські сили в Донбасі просто перекривши ці поставки.

"У власних інтересах ЄС збільшити підтримку для України. Чи є у Брюсселя бажання це зробити?" - йдеться в статті.

Тим часом, президент України Петро Порошенко запевнив, що Україні не потрібна військова допомога ЄС. При цьому він наголосив, що Київ зі свого боку виконує Мінські угоди. Порошенко запевнив, що Донецька і Луганська області вже отримали більше прав на самоврядування. В цей час, Росія ігнорує зобов'язання припинити вогонь, вивести свої війська і повернути контроль над кордоном.

Раніше колишній представник США в ООН Залмай Халілзад писав на сторінках видання National Interest, що президент США Трамп має шанс допомогти Україні і не образити Росію. На думку екс-дипломата, новий президент повинен наполягати на незалежності України, але на Крим може "закрити очі".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі