У Литві починається судовий процес у справі про події у Вільнюсі 13 січня 1991 року

Поділитися
У Литві починається судовий процес у справі про події у Вільнюсі 13 січня 1991 року Справа складається з 709 томів, один лише обвинувальний акт - з 13 томів © Википедия
13 січня 1991 року СРСР спробував силою повалити законну владу в Литві, в результаті чого 14 осіб загинули і понад 1000 постраждали.

У середу, 27 січня, Вільнюський окружний суд має намір почати розгляд однієї з найбільших за своїм обсягом і кількістю обвинувачених справ в історії Литви - справа про події у Вільнюсі 13 січня 1991 року.

Постраждалих у цій справі - майже 500 осіб, свідків - близько 1000. Справа складається з 709 томів, один лише обвинувальний акт - з 13 томів. У захисті обвинувачених задіяні понад 60 адвокатів.

Оскільки у Вільнюського окружного суду немає таких приміщень, де могли б розміститися всі учасники процесу, засідання будуть транслюватися в фойє біля залу засідань.

У даній справі 65 обвинувачених. Вони звинувачуються в забороненому міжнародним правом поводженні з людьми; вбивстві осіб, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права; нанесенні каліцтв; катування осіб, що перебувають під захистом міжнародного гуманітарного права, застосуванні забороненого військового штурму; використанні заборонених військових заходів та інших злочинах.

Обвинуваченим, які проживають за кордоном, про судові засідання повідомили через міністерство юстиції, шляхом надсилання додаткових повісток за місцем проживання. Також обвинуваченим повідомили, що, якщо вони вирішать брати участь у судових засіданнях, то буде зупинено виконання Європейського ордера на арешт, щоб вони могли в'їхати до Литви і безперешкодно пересуватися по ній.

Зокрема, звинувачення у справі про події 13 січня пред'явлені колишньому офіцеру КДБ Михайлу Головатову, колишньому міністру оборони СРСР Дмитру Язову, колишньому главі Вільнюського гарнізону радянської армії Володимиру Усхопчику, другого секретаря колишньої Компартії Литви Владиславу Шведу, колишньому секретареві Центрального комітету Компарії Литви Альгімантасу Науджюнасу.

Всіх підозрюваних, за винятком громадян Росії Геннадія Іванова і Юрія Меля, можливо, будуть судити в їхню відсутність. З метою забезпечення участі Іванова в процесі у нього вилучено документи, а Мілину перебуває під вартою.

13 січня 1991 року радянська влада намагалась силою повалити законну владу в Литві, яка 11 березня 1990 року оголосила про незалежність від СРСР.

При захопленні радянськими військовими частинами та спецпідрозділами Вільнюської телевежі і будівлі Литовського радіо і ТБ загинуло 14 осіб, понад 1000 беззбройних людей постраждало.

По справі 13 січня 1999 року за звинуваченнями у створенні антидержавних організацій та вчиненні інших злочинів було засуджено шість осіб: Міколас Бурокявичюс, Юозас Ярмалавичюс, Ляонас Бартошявичюс, Станиславас Міцкявичюс і Ярослав Прокопович. Міцкявичюс втік з Литви.

Читайте також: Литва краще інших країн ЄС усвідомлює небезпеку сусідства з Росією – Грібаускайте

У 2014 році Генпрокуратура Литви завершла підготовку європейських ордерів на арешт підозрюваних у справі про події 13 січня 1991 року у Вільнюсі. Підозрювані є громадянами України, Росії та Білорусі, які в 1991 році займали керівні посади в Компартії, в міністерствах оборони і внутрішніх справ, КДБ - офіцери, які брали участь у захопленні вільнюського Будинку друку, будівель Литовського радіо і телебачення.

"Лише Україна виконала наше прохання про правову допомогу та вручила двом особам постанови суду про визнання підозрюваними. Росія і Білорусія відмовляються виконувати наші прохання про правову допомогу", - заявив старший прокурор департаменту кримінального переслідування Генпрокуратури Сімонас Слапшінскас.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі