Турецький референдум може стати прелюдією перед сюрпризом у Франції - Bloomberg View

18 квітня в 13:40

Автор вказує, що виборці, схоже, готові наділяти лідерів силою авторитаристів заради обіцяних стабільності і безпеки.

Турция голосование референдум
Референдум показав, що виборці готові піти на жертви заради обіцянок про безпеку і стабільність.
Anadolu Agency
 Попри всі попередження з боку західних ЗМІ включно із The Economist, яке застерегло Туреччину від "скочування до диктатури", турецькі виборці, схоже, підтримали на референдумі розширення влади президента Раджепа Таїпа Ердогана за допомого внесення змін до конституції.

Судячи з коментарів деяких виборців, однією з головних причин результату референдуму була надія турків, що більш сильний лідер зможе забезпечити стабільність, безпеку і процвітання.

"Цей феномен спрацював також у інших країнах. І він може продовжити діяти ще багато місяців. Тому ні ринки, ні політологи не повинні недооцінювати те, на які жертви деякі виборці можуть погодитися і на які ризики вони можуть піти в пошуках більшої національної сили", - пише головний економічний радник компанії Allianz SE Мохамед Ель-Еріан на сторінках видання Bloomberg, додаючи, що цей механізм може спрацювати і у Франції в кінці місяця.

Автор нагадує, що після референдуму президент Ердоган і його уряд отримають більшу владу в усіх сферах. Він матиме вплив на законодавчу гілку і фінансовий сектор. Першим розпорядженням уже стало продовження дії надзвичайного стану ще на три місяці. Також в Анкарі вже говорять про відновлення смертної кари. Показовим стало і те, що виборці у трьох найбільших містах Туреччини проголосували проти зміни конституції. У Європі лідери теж вказали на це і застерегли турецький уряд, що йому варто зважати на цей розкол у суспільстві.

Разом з тим, все це жодним чином не скасовує висновок турецького референдуму, який світ зробив також після перемоги Дональда Трампа в США чи Brexit у Великій Британії.

"Невдоволені і розлючені люди хочуть, щоб сильний лідер взяв під контроль їхню долю. І це все сталося в часи неймовірної непевності як в середині країн, так і за кордоном", - йдеться в статті.

Наслідки будуть залежати від того, як турецький уряд і Ердоган скористаються своєю новою владою, яку дає їм змінена конституція. Однак, ринки і політологи повинні зрозуміти, що події у Туреччині минулої неділі ще раз підтвердили, що люди демонструють бажання йти на ризик, обираючи обіцянки сильних лідерів і ігноруючи вірогідність створення нових "культів особистості" і скочування до авторитаризму.

Читайте також: Лукашенко, який заходиться при владі чверть століття, привітав Ердогана з референдумом

"Цей феномен, вірогідно, буде випробуваний знову в першому турі президентських виборів у Франції 23 квітня. Там вже зараз три кандидати з-поза істеблішменту - Марін ле Пен, Жан-Люк Маленшон і Еммануель Макрон - потрясли політику країни", - йдеться в статті.

На думку автора, турецький референдум доводить, що шанси перемогти є не лише у поміркованого Макрона, а й у двох інших менш привабливих кандидатів.

Нагадаємо, 16 квітня у Туреччині відбувся референдум щодо конституційної реформи. Згідно з даними державного інформагентства Anadolu, її прихильники з мінімальним відривом (51,4% проти 48,6%) здобули перемогу. Опозиція заявила про численні порушення під час голосування і про наміри оскаржити його результати в суді.

Ініціатори реформи пропонують внести 18 поправок до основного закону, які повинні суттєво розширити повноваження президента.

В ОСБЄ вважають, що передвиборна кампанія була спотвореною на користь голосування "за". Рішення Виборчої комісії Туреччини дозволити вважати дійсними бюлетені без спеціальних печаток створило можливість для шахрайства на референдумі з конституційної реформи.

За матеріалами: DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...