Саакашвілі відмовився від державної охорони

27 лютого 2013 в 08:47

Президент Саакашвілі відмовився від послуг державної Служби охорони, після того як прем'єр Іванішвілі призначив її головою свою людину.

saakashvili.jpg
Михайло Саакашвілі

Президент Грузії Михайло Саакашвілі залишився без державної охорони. Тепер за безпеку глави держави і його сім'ї відповідає тільки особиста охорона. Від послуг Спеціальної служби безпеки Саакашвілі відмовився сам, після того як рішенням уряду її очолив керівник особистої охорони прем'єр-міністра Анзор Чубінідзе. Про це повідомила прес-спікер грузинського президента Манана Манджгаладзе.

Питання безпеки президента опинилося в центрі політичного торгу між прем'єр-міністром Бідзіною Іванішвілі, який наполягає на зміні Конституції, і Саакашвілі, що відмовляється підписати поправки в Основний закон країни.

Ще у жовтні минулого року Саакашвілі, пішовши в опозицію (після програшу своєї партії "Єдиний національний рух" на парламентських виборах-ред.), вирішив убезпечити себе і передав додаткові повноваження Спеціальній службі державної охорони, підпорядкованій особисто президентові. Служба отримала тоді можливість контролювати витрати адміністрації президента і високопоставлених осіб, питання прийому високопоставлених гостей, систему урядового зв'язку.

Однак коаліція "Грузинська мрія", яка перемогла на жовтневих виборах, вже в листопаді виступила з ініціативою перевести під контроль уряду службу держохорони. На початку лютого поправки в закон "Про Спеціальній службі державної охорони" повністю набули чинності і, таким чином, президент Саакашвілі втратив можливість керувати службою безпеки, яка тепер не тільки відповідала за безпеку його самого, а також його сім'ї і найближчого оточення, але і контролювала урядові зв'язки і витрати адміністрації президента. Лідер "Грузинської мрії", прем'єр Іванішвілі отримав право призначати і звільняти керівника служби. Програму дій служби, згідно із законом, тепер також затверджує уряд.

У вівторок, 26 лютого, Бідзіна Іванішвілі призначив начальником цієї служби главу власної охорони Анзора Чубінідзе. Досі начальником держохорони був голова особистої охорони Саакашвілі Тімур Джанашія.

Іванішвілі також у вівторок висунув ультиматум Саакашвілі, давши президентові "два-три дні на підписання конституційних поправок". "Звертаюся до вас з останньою пропозицією, протягом двох-трьох днів чітко і однозначно сказати, чи ви відмовляєтеся від конституційної диктатури, і підтримуєте чи ні заборону зміни уряду без згоди парламенту", - сказав прем'єр. Проект конституційних змін передбачає право президента на розпуск парламенту у будь-який час, в тому числі, протягом шести місяців після парламентських виборів і за півроку до закінчення президентських повноважень, що чинною редакцією Конституції забороняється. Разом з тим, у президента не буде права відправляти уряд у відставку без згоди парламенту, і зберігати призначений ним самим кабінет міністрів (невизначений час), якщо останній не буде затверджений парламентом.

Відмову від держохорони Саакашвілі пов'язав саме з торгом навколо конституційних поправок і побоюваннями президента за свою безпеку. "Після того, як прем'єр-міністр одноосібно звільнив з посади начальника Спеціальної служби державної охорони Тімура Джанашію, зараз замість надання охорони він ставить умову президентові - зміну Конституції", - заявила Манджгаладзе.

Пішовши у жовтні в опозицію, президент зазнав безліч обмежень від політичних опонентів. Так, міністр оборони Іраклій Аласанія наприкінці минулого року попередив, що бюджет військового відомства більше не може дозволити собі оплачувати утримання особистого літака президента. За словами глави Міноборони, ця стаття витрат щомісяця становила 800 тисяч ларі (485 тисяч доларів), що на рік виливається в суму більш ніж 80 мільйонів ларі. (Курс: 1 долар = 1,65 ларі). На балансі президентської адміністрації, витрати якої тепер контролює служба держохорони, залишився тільки один літак. Саакашвілі також запропонували перебратися з президентського палацу у більш скромні апартаменти. Іванішвілі заявив, що на обслуговування палацу бюджет країни витрачає занадто багато коштів.

Читайте також:

У Грузії зібрали мільйон підписів за відставку Саакашвілі

Влада Грузії оголосила про припинення переслідування прихильників президента Саакашвілі

Партії Кличка і Саакашвілі підписали угоду про співробітництво

За матеріалами: Газета.Ru
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.63
EUR 29.00
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...