Розворот Путіна на Схід провалився – Bloomberg

Поділитися
Розворот Путіна на Схід провалився – Bloomberg Путін не зміг знайти в Китаї заміну ЄС і США. Ілюстрація © politobzor.net
За рік Кремль так і не зміг знайти заміну західним партнерам і в інтересах російської економіки якомога швидше помиритися з ними.

Трохи більше року тому, після того, як ЄС і США ввели проти Росії економічні санкції через вторгнення в Україну, президент Володимир Путін фактично повторив англійських футбольних фанів: "Ніхто нас не любить і нам байдуже". Здавалося, він був впевнений, що знайде інші країни, з якими можна вести справи.

Але до цих пір Росія лише нажила собі нових ворогів і не змогла компенсувати втрати від конфлікту з ЄС, які включають скорочення інвестицій і торгівлі, а також від втрати доступу до американських кредитних ринків. Про це в редакційній статті пише Bloomberg.

Звісно, це не значить, що у Путіна зовсім немає друзів. Він серйозно працює над зміцненням зв'язків з Китаєм. Але угоди між Росією і КНР щодо побудови нової ГТС на сьогодні такі ж близькі до виконання, як і в травні 2014 року, коли вони були підписані. Російсько-китайська угода про випуск бондів у юані теж не призвела до наслідків, на які розраховувати у Москві. А торгівля з Китаєм зросла лише на 3,4% у порівнянні з першим півріччям 2014 року. Це покращення не може перекрити втрати від скорочення торгівлі з ЄС і іншими партнерами, не кажучи вже про падіння цін на нафту.

В цей же час, агресивна зовнішня політика Путіна закрила перед ним ще кілька потенційних джерел зростання. Приміром, Болгарія збиралася будувати ГТС "Південний потік", через яку російська сторона збиралася збільшити поставки газу в ЄС. Але через вторгнення російської армії на Схід України офіційна Софія заблокувала цей проект.

Путін не злякався і розвернувся вбік Туреччини, перетворивши "Південний потік" на "Турецький". Також Москва домовилася збудувати для Анкари атомну електростанцію. Але відносини між країнами теж стали холодними після того, як російські літаки почали бомбити турецьких союзників у Сирії, а турецькі F-16S збили російський Су-24. В результаті, "Газпром" лишився з купою труб на 2 мільярди доларів, які мали перетворитися на ГТС "Турецький потік", але тепер просто лежать на чорноморському узбережжі. Колосальні суми були викинуті просто на вітер.

Російська економіки поки що виживає, а популярність Путіна лишається високою. Однак ці умови не зможуть залишатися стабільними надовго, поки Росія не помириться зі своїми торговельними партнерами.

Раніше видання Newsweek.pl писало, що Путін боїться і створює ілюзію "самодостатньої" Росії. Путін не може далі брехати росіянам, що все в країні гаразд тоді, коли вони відчувають на собі, що військові авантюри в Україні і Сирії надто дорого обходяться економіці Росії, яка продовжує слабшати. Тому йому нічого більше не лишається, як запевняти росіян, що все буде гаразд, якщо вони згуртуються навколо свого лідера. А він же ж нібито знає, що робить.

А видання Financial Times писало, що хвора економіка Росії вимагає реформі лише слів Путіна замало. Джерела, наближені до російсього президента, кажуть, що він розуміє необхідність реформ. Але він планує відкласти найбільш критичні з них, такі як пенсійна реформа, до 2018 року, коли в країні відбудуться нові вибори президента. Так він хоче уникнути "ризику нестабільності".

Однак, пише видання, відстрочки лише збільшують розрив між Росією і передовими економіками світу, а також позбавляють її інвестицій. Путін минулого тижня заговорив про пом'якшення тиску регуляторів на бізнес, але цього не достатньо.

У свою чергу, оглядач Леонід Бершидський на сторінках Bloomberg писав, що Путін не знає, як витягти Росію з кризи і буде "гриміти зброєю". Зараз, коли Росія веде одночасно війну в Україні і Сирії, Кремль навряд чи атакувати силовиків. Президент знає, що відбувається у його відомствах і як від цього страждає бізнес. Але він не може або навіть не хоче нічого змінювати в цій системі, яка перерозподіляє ресурси в країні на користь наближених до нього посадовців.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі