Путін загнав у кут всю Центрально-Східну Європу - Politico

Поділитися
Путін загнав у кут всю Центрально-Східну Європу - Politico Росія намагається перекроїти Європу
Путін загнав у кут не тільки Україну, але й весь центрально-східний регіон Європи, але ніхто не хоче цього помічати.

Російський президент Володимир Путін за допомоги різних маніпуляцій намагається затягнути країни Центрально-Східної Європи на "російську орбіту".

Як пише у своїй статті в Politico колишній президент "Вільна європа/Радіо Свобода" і новий голова глобальної політики і безпеки в школі Джорджтаунського університету дипломатичної служби Джеффрі Джедмін, спектр використовуваних інструментів маніпуляцій у Путіна дуже широкий.

І, на думку Джедміна, Україна - не єдина країна, яка піддається цим маніпуляціям. Автор зазначає, що багато хто забув, як Путін вторгся в Грузію.

У ряді країн, у тому числі і у великій частині Центральної та Східної Європи, які залежать від поставок російського природного газу для опалення та електрики, агресія не приходить "у формі солдат та із танками, а приходить у формі торгівлі та енергії, яка використовується в якості зброї". "Звичайно, Росія потребує в цьому регіоні не тільки задоволення своїх геополітичних планів. Для Росії нафтова і газова галузь - це більше половини економіки і державного бюджету країни", - пише Джедмина.

Автор згадує про заяви чеського прокремлівського президента Мілоша Земана, через які його закидали яйцями. "Інший член НАТО - Угорщина - став кісткою в горлі ЄС і США з цілого ряду причин в останні роки", - зазначає Джедмін, маючи на увазі рішення парламенту країни почати будівництво газопроводу "Південний потік".

Автор продовжує і згадує, що США і ЄС чинили тиск на Болгарію цього літа, щоб країна вийшла з проекту з будівництва "Південного потоку". Але це не завадило прем'єр-міністру Угорщини Віктору Орбану, який слідує позиції пристосування до РФ, заявити влітку, що путінська Росія - це модель успішної країни.

"Це не поодинокий випадок, і це стає зрозумілим, коли починаєш з'єднувати всі точки. Ні, сьогоднішня Росія - це не Радянський Союз, але Москва знову перекроює Європу", - йдеться в статті.

Минулої зими, наприклад, віце-прем'єр Росії Дмитро Рогозін зловісно сказав молдаванам: "Сподіваюся, ви не замерзнете". Тоді Росія чітко дала зрозуміти, що шлях до Європи та ЄС призведе молдавських громадян до жахливих наслідків. Цієї осені міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров попередив балканські країни, що вступ до НАТО буде розглядатися в Москві як "провокація".

Крихітна Естонія стала вундеркіндом регіону, пише автор статті. Естонці розробили добре функціонуючу ринкову економіку, стабільну демократію конкурентоспроможний сектор інновацій та технологій. Але ця країна відчувала тиск Москви протягом багатьох років.

Путін продовжує "напирати" на кордони. У вересні в Таллінні президент США Барак Обама пообіцяв захищати Прибалтику від можливої агресії з боку Москви. Через два дні після того, як президент покинув столицю Естонії, російські агенти нахабно увійшли на територію Естонії та викрали офіцера розвідки. Викрадений залишається у російській в'язниці. Якщо б у Східній Німеччині співробітника Штазі викрали в Західну Німеччину в період холодної війни, піднявся б неймовірний галас у Вашингтоні і НАТО.

"Сьогодні таке порушення правових норм ледь помітили", - зазначає Джедмін, пояснюючи, що у НАТО є п'ята стаття, яка передбачає колективний захист від вторгнення. Путін продовжує свої дії, поєднуючи традиційну і нетрадиційну війну.

Загроза на заході Європи також зростає. Це підтверджується інформацією про підводний човен біля берегів Стокгольма. У Фінляндії в даний час 60 % громадян говорять, що розглядають Росію як загрозу, а чиновники скаржаться на збільшення кількості порушень фінської повітряного простору. Після недавнього візиту в Хельсінкі, голова комітету ГД РФ з міжнародних справ Олексія Пушкова він був радий повідомити, що Фінляндія готова відмовитися від санкцій проти Росії через агресії в Україні.

"Це абсолютно ясна картина: Путін продовжує говорити нам, якою він бачить Європу і дає чіткі сигнали про те, що він буде робити, але ми не слухаємо, а він продовжує", - йдеться в статті.

"Де все це закінчитися?", - задається питанням Джедмин. За його словами, дуже важливо визнати, що мова йде не тільки про Україну. Екс-радник президента Росії Володимира Путіна Андрій Ілларіонов вважає, що кінцева мета Путіна - взяти під контроль територію Росії, яка у неї була до 1917 року, в тому числі - Фінляндії, країни Балтії та частину Польщі.

"Це може звучати як смішні фантазії, але хто знає? Не може бути ніяких сумнівів у тому, що Путін буде продовжувати йти вперед", - резюмує автор.

Читайте також: Дії Путіна загнали російську економіку в кризу - The Economist

Як писало видання The Guardian, Захід дозволяє Путіну домагатися свого в Україні. А Москва продовжує нарощувати військові витрати з того моменту, як колишній кагебіст Путін з його царськими амбіціями вступив на посаду президента - "з того часу в країнах Балтії стає все тривожніше".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі