Путін переходить до прямого управління захопленою частиною Донбасу - Newsweek

Поділитися
Путін переходить до прямого управління захопленою частиною Донбасу - Newsweek Путіну вигідніше "заморозити" і забути про війну в Донбасі. Ілюстрація © Сайт президента России
Війна в Донбасі не стала для Росії ані маленькою, ані переможною, тому для Кремля вигідніше її якомога швидше "заморозити".

26 грудня президент Росії Володимир Путін призначив представником РФ у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту в Україні одного зі своїм найближчих і найбільш надійних союзників - Бориса Гризлова.

Це вказує на важливі зміни у російській політиці щодо України. Гризлов - "важковаговик" близького оточення Путіна, постійний член РНБО РФ, колишній міністр внутрішніх справ, екс-спікер Держдуми і колега президента з часів роботи в КДБ у Санкт-Петербурзі. Про це на сторінках Newsweek нагадує експерт Atlantic Council Андрес Аслунд.

Гризлов замінив на цій посаді посла Азамата Кульмухаметова, мета якого була зменшити російську роль і змусити Україну вести переговори напряму з лідерами самороголошених "ДНР" і "ЛНР", які контролює російська влада. Однак тепер, коли переговорником став Гризлов, очевидно, що Кремль бере під прямий контроль захоплені території Донбасу.

Експерт нагадує, що в 2015 році трьох командирів проросійськи бойовиків, а саме Павла Дрьомова, Олексія Мозгового і Алексія Бєднова, було вбито у дуже професійний спосіб. Оглядачі припустили, що ці вбивства могли вчинити агенти російської розвідки. Влітку стало зрозуміло, що сили "ДНР" і "ЛНР" підпорядковуються напряму Міністерству оборони Росії. А причетних напряму російських командирів ідентифікували в Міноборони України і СБУ.

Політичні лідери в самопроголошених "республіках" проросійських терористів залишалися незмінними з серпня 2014 року. Їхнє призначення розглядалося як відмова Росії від більш масштабного вторгнення і створення так званої "Новоросії". Під час переговорів у Мінську в лютому 2015 року однією з головних вимог Росії було те, що Україна повинна почати фінансувати окуповану частину Донбасу, але при цьому не збирати там податки. Україна ж вчинила розумно і наполягла на тому, що вона може виплочувати лише пенсії тим людям, які зареєструються на вільній від російських сил територіях Донбасу. В червні 2015 року Росія після певних вагань почала платити пенсії на окупованих територіях в рублях.

В жовтні Кремль таємно змінив відповідальних за управління окупованими територіями Донбасу. Кілька блогерів повідомили, що це сталося 30 жовтня. А згодом бізнесмени, які досі працюють в регіоні, підтвердили це. Управління перейшло від адміністрації президента РФ до російського уряду. Особистий помічник Путина Владислав Сурков передав справи вице-прем'єру Дмитру Козаку. Вони обоє лояльні до Путіна і звітують йому особисто. Але Сурков схильний до більш агресивних рішень. Він відповідав за реалізацію проекту "Новоросія", в той час як Козак курує заморожені конфлікти, які організувала Росія.

Економічний менеджмент окупованого Донбасу теж змінився. Козак призначив заступника міністра економічного і регіонального розвитку РФ Сергія Назарова відповідальним за розвиток захоплених територій. Він також очолив російську робочу групу з гуманітарної допомоги окупованого Донбасу, яка включає в себе всі відповідні російські відомства і ватажків так званих "ДНР" і "ЛНР". Російські приватні компанії, схоже, не відіграють жодної ролі.

Таким чином, на думку Аслунда, уряд Росії поступово переходить від беззаконня і руйнування Донбасу на поступову його відбудову. На це вказує те, що компаніям, які все ще працюють на захоплених територіях, дозволили почати виробництво. А компанія "ДТЕК" Ріната Ахметова отримала дозвіл на ремонт державної залізниці. Це дозволить олігарху добувати вугілля на окупованих територіях і продавати його у вільній Україні.

також російський уряд намагається відновити банківську систему в так званих "ДНР" і "ЛНР". Російські банки і саморобні "банки" бойовиків почали проводити деякі фінансовій операції в рублях.

Передача контролю над окупованими територіями Донбасу Козаку і Гризлову, на думку Аслунда" - це дуже важливий і знаковий етап. Призначення Козака означає, що активна воєнна фаза вторгнення Росії закінчилася. І тепер почнеться управління довгостроковим замороженим конфліктом. Але призначення Гризлова значно цікавіше.

Він був представником Путіна на переговорах у 2004 році, які призвели до третього туру виборів після "Помаранчевої революції" в Україні. ТОді Путін дозволив Гризлову зробити серйозні поступки на користь Києва, не виключено, що він зробить це і зараз. Війна в Донбасі для Росії не стала ані маленькою, ані переможною. Тож найкраще, що Кремль може зробити - це забути про неї. У всякому разі, Гризлов буде вести переговори від імені саме Кремля.

Тим часом, експерти Stratfor не чекають закінчення війни в Україні у 2016 році. Але попри це, США і Євросоюз не посилять санкції проти Росії. Втім пом'якшувати їх теж не будуть і, швидше за все, продовжать ще раз.

Тим часом, видання New York Times пише, що РФ готується до нової масштабної війни. У матеріалі зазначається, що військовий бюджет РФ було різко збільшено - майже на 11 мільярдів доларів в період з 2014 по 2015 рік. За версією російської влади, це необхідно для поповнення недостатніх інвестицій після розпаду СРСР.

При цьому експерти прогнозують, що РФ знизить військові витрати внаслідок антиросійських санкцій, падіння світових цін на нафту, а також інших факторів, які призвели до ослаблення російської економіки.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі