Топ Новини

Переговори "шістки" з Іраном зрушили з мертвої точки: призначено нову зустріч

27 лютого 2013 в 23:35

"Шістка" готова полегшити санкціонний тиск, якщо Іран припинить збагачення урану до 20 відсотків. Тегеран схвалив такі умови.

Переговоры шестерки с Ираном
Сторони домовилися провести черговий раунд переговорів у квітні - знову в Алмати
The New York Times

Чергові переговори "шістки" міжнародних посередників з Іраном, що пройшли в Алмати 26-27 лютого, не призвели до серйозного прориву, але показали певний прогрес. Обидві сторони відзначили, що діалог пройшов успішно.

Пріоритетом на нинішньому етапі переговорів було припинення Іраном збагачення урану до 20 відсотків на об'єкті у місті Ford. В обмін Тегерану запропонували пом'якшення діючих санкцій і відмову від нових.

Таким чином, у позиції "шістки" (Росія, США, Китай, Великобританія, Франція і Німеччина) намітилися зрушення у вирішенні проблеми.

Якщо раніше західні учасники переговорів категорично наполягали на повній відмові Тегерана від збагачення урану, тепер мова йде про зниження концентрації отриманої речовини.

Секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Саїд Джалілі вже заявив, що на таких умовах його країна готова до подальшого діалогу. Всі повинні визнати право іранців на збагачення урану, але до 20 або 5 відсотків - це інша справа, пояснив він.

Сторони вже склали графік подальшої роботи. 17 березня у Стамбулі зустрінуться експерти, які обговорять технічні аспекти співпраці. Переговори ж у повному складі продовжаться 5-6 квітня - знову в Алмати.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун привітав домовленість Ірану і країн "шістки" продовжити діалог. При цьому він зазначив, що "за Іраном залишається борг завоювати довіру міжнародного співтовариства".

Про успішність переговорів сказав і держсекретар США Джон Керрі.

"Серйозна участь Ірану в обговоренні даного питання могло б привести до довгострокової угоди між сторонами.... ...Іран знає, що йому потрібно робити. Президент США Барак Обама) дав зрозуміти, що рішуче налаштований проводити свою політику, добмагаючись того, щоб Іран отримав ядерну зброю", - підкреслив Керрі.

У той же час, поки в Алмати говорили про пом'якшення санкцій, британські ЗМІ підкинули супротивникам іранського атома нову поживу для роздумів, опублікувавши супутникові знімки, на яких видно пару, що піднімається над об'єктом в Аракі. Саме там розташований реактор, який буде введений в експлуатацію на початку 2014 року.

Розглянувши знімки, західні експерти вирішили: пара свідчить про виробництво важкої води, яка потрібна для отримання плутонію - який, у свою чергу, можна використовувати для створення ядерного боєзаряду.

Нагадаємо, США, низка інших країн Заходу та Ізраїль підозрюють Іран в розробці ядерної зброї під прикриттям програми мирного атома. Тегеран заявляє, що його ядерна програма спрямована виключно на задоволення потреб країни в електроенергії.

В даний час щодо Ірану діють чотири санкційні резолюції Ради безпеки ООН і прийняті в односторонньому порядку низкою країн і організацій резолюції, що вимагають від Ірану забезпечити повну прозорість ядерної програми і довести її виключно мирну спрямованість.

Читайте також:

МАГАТЕ знайшло в Ірану 167 кг урану, готового для ядерної бомби

Пхеньян продав Тегерану можливість спостерігати за ядерним випробуванням за мільйони доларів

Ізраїль закликав США завдати удару по ядерним об'єктам Ірану

Ехуд Барак порівняв кризу на Близькому Сході з крахом Османської імперії

Голос Росії
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.59
EUR 28.96
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...