Обама поставив хрест на мріях Дуди про Міжмор'я – Gazeta Wyborcza

Поділитися
Обама поставив хрест на мріях Дуди про Міжмор'я – Gazeta Wyborcza Варшаві стає важко просувати проект Міжмор'я, втрачаючи міжнародний авторитет © polonews.in.ua
Видання звертає увагу на те, що американський президент відмовився зустрічатися з польським колегою.

Під час ядерного саміту в Вашингтоні президент США Барак Обама не збирається зустрітися з польським лідером Анджеєм Дудою. І це ознака того, як серйозно погіршився імідж Польщі в світі.

Про це на сторінках Gazeta Wyborcza пише Бартош Вєліньський. Він звертає увагу на те, що на сайті президентської канцелярії сказано про зустрічі Дуди з президентами України, Туреччини і Грузії, але нічого немає про плани зустрічі з президентом США.

Оглядач пише, що винними у погіршенні політичного становища Варшави проурядові журналісти вже назвали опозиціонерів і незалежні ЗМІ. А міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський навіть припустив, що кампанію проти Польщі розгорнув колишній голова польської дипломатії Радослав Сікорський і його дружина – американська публіцистка Енн Еплбаум.

Також деякі голоси у Варшаві говорять, що з Обамою польському президенту навіть не варто зустрічатися, тому що восени він піде на політичну "пенсію". А міністр оборони Антоні Мацєревич навіть заявив, що американці, "які збудували свою країну в 18-му столітті" не можуть "вчити поляків демократії". Тому що нібито польська демократія "вже існувала в 13-му, 14-му столітті" і була "джерелом демократії для всієї Європи".

Однак, оглядач пише, що попри риторичні заяви "партійних PR-ників", крити владі зовнішньополітичні поразки нічим. І те, що у програмі візиту Дуди в Вашингтон немає запланованої зустрічі з Обамою, не компенсує розмова ні з президентом України, ні Туреччини, ні Грузії.

На думку видання, відмова польському президенту у зустрічі з Обамою – це чіткий сигнал, що Вашингтон не приймає вчинків уряду партії "Право і Справедливість", а саме встановлення контролю над Конституційним судом, утиски проти незалежних ЗМІ і ігнорування критики Венеціанської комісії. США намагалися повернути Польщу на демократичний шлях впродовж кількох місяців. У Варшаву приїжджали кілька важливих дипломатів з Держдепартаменту. Три впливових сенаторів написали листа прем'єр-міністру. Але всі ці сигнали викликали у "Права і Справедливості" лише роздратування.

"Рішення Вашингтона – це кінець мріям оточення президента Дуди про побудову Міжмор'я – блоку, який би включав в себе країни Центральної Європи і зрівноважував позицію ЄС. Міжнародне значення Польщі до цього часу визначали відносини з Німеччиною і США. Останнім часом взаємини з Берліном серйозно охололи завдяки прем'єру Беаті Шидло, і американці теж почали триматися на дистанції від Варшави. Наші партнери в Європі чітко бачать, як сильно Польща, яка ще рік тому була важливим гравцем на європейській сцені, розгубила свій політичний капітал. Після рішення американців ніхто не ризикне будувати спільні проекти з країною з поганим авторитетом. Особливо такі далекосяжні проекти, як Міжмор'я", - йдеться в статті.

Автор також зауважує, що показовим моментом буде саміт НАТО у Варшаві, який повинен пройти в липні. Для польського уряду буде ударом, якщо Барак Обама не приїде до польської столиці і пришле замість себе віце-президента Джозефа Байдена.

Проект Міжмор'я, згідно із задумом, повинен стати блоком країн від Балтійського моря до Чорного і включити в себе Литву, Польщу і Україну. Однак, як писав у статті для ZN.UA Якуб Логінов, Польща може зробити Румунію своїм головним партнером замість України. Оскільки це найбільша (після України) за площею та населенням країна європейської частини Чорноморського регіону і абсолютний лідер Причорномор'я за рівнем ВВП (відтак - надійніший, ніж Україна, партнер для інвестиційної та експортної експансії польських фірм). Країна, яка, на відміну від України, належить до ЄС і НАТО, і, на відміну від традиційно дружньої Угорщини, поділяє антиросійські погляди Польщі.

Більше про польсько-українські відносини читайте у статті Якуба Логінова "Польща іде угорським шляхом".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі