Ключові країни НАТО скорочують військові бюджети, поки Росія воює з Україною

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ключові країни НАТО скорочують військові бюджети, поки Росія воює з Україною Ключові країни НАТО скоротили витрати на армію © ZN.UA
Півроку тому країни Альянсу домовилися витрачати 2% від ВВП на армію, але це робить лише Естонія.

Ключові країни НАТО скоротили витрати на армію
Ключові країни НАТО скоротили витрати на армію
З початком військової агресії Росії проти України на Заході заговорили про відродження ролі НАТО в системі безпеки Європи. Минулого вересня на саміті в Уельсі лідери країн-учасниць Альянсу домовилися збільшити свої витрати на оборону до 2% від ВВП.

Але насправді цей план НАТО виконала лише Естонія, якщо не брати до уваги США, на плечі яких і без того падає левова частка фінансування оборонного об'єднання. Про це йдеться у звіті організації European Leadership Network щодо результатів імплементації домовленостей Уельського саміту.

Експерти проаналізували дані про військові бюджети 14 країн НАТО на 2015 рік, які були опубліковані в ЗМІ. Як виявилося, після розмов про загрози безпеці Європи з боку агресивної Росії і ісламістів на Близькому Сході, дійсно збільшили витрати на армію лише країни Балтії, Польща, Румунія, Норвегія і Нідерланди. Ключові ж країни НАТО, такі як Німеччина, Італія і Великобританія навіть скоротили свої витрати на армію.

"Велика трійка" НАТО не виконує Уельський план

Великобританія скоротила свій військовий бюджет до найнижчого рівня за останні 25 років. Попри попередження і заклики експертів, військових, аналітиків і деяких чиновників, у 2015 році витрати Лондона будуть становити лише 1,88% від ВВП. Хоча торік цей показник був майже на рівні уставної вимоги НАТО - 2,07%.

При цьому виділені на армію кошти, головним чином, підуть на забезпечення особового складу і обслуговування ядерного арсеналу.

І якщо Великобританія не збільшить витрати на армію, Збройні сили країни зовсім не зможуть провести важливі закупки. Або ж доведеться суттєво скоротити військовий флот і ВПС. Все це вплине на боєздатність королівської армії.

У свою чергу ВВП Німеччини зростає, але Берлін не збільшує федеральний бюджет і витрати на Бундесвер. Навіть навпаки, військовий бюджет країни скоротився в 2015 році на 3 мільярди доларів у порівнянні з минулим роком.

Таким чином, на забезпечення армії країна витратить 1,09% свого ВВП. Для порівняння, в минулому році на фінансування військових пішло 1,14% ВВП, а в 2013-му – 1,3%. В цей же час, урядові звіти, які потрапили в пресу, свідчать, що Бундесвер потребує серйозної модернізації в озброєнні і інфраструктурі. Випадки, коли військове обладнання не спрацьовує, дедалі частішають.

Таким чином постає питання, чи зможе Німеччина обслуговувати оборонні вимоги НАТО. Схожі проблеми спостерігаються і у Франції. В проекті витрат на 2014-2018 роки йдеться про те, що Париж буде витрачати на армію 41,2 мільярди доларів щороку і не збирається збільшувати чи зменшувати цю суму. Таким чином, французькі військові отримають 1,5% від ВВП країни.

В травні 2014 року військове командування Збройних сил Франції застерегло, що у разі ще більшого скорочення їхнього бюджету, французькі підрозділи не будуть здатні брати участь в міжнародних місіях. Після цього на Єлисейський полях вирішили відмовитися від урізання витрат на армію. А теракти в Парижі цього року змусили уряд відмовитися від звільнення 7,5 тисяч солдатів.

Балтія боїться Росію

В цей же час, як з'ясували експерти European Leadership Network, низка країн, розташованих біля самісінького кордону Росії, продемонстрували, що готові "годувати свою армію, щоб не годувати чужу". Країни Балтії навіть до саміту в Уельсі збільшили свої витрати на оборону. Хоча досягти бажаного рівня в обсязі 2% від ВВП у 2014 році вдалося лише Естонії, виділивши Збройним силам 430 мільйонів доларів. Таллінн при цьому продовжує збільшувати витрати на армію і нині віддає на потреби військових 2,05% ВВП, що дорівнює 461 мільйону доларів.

Латвія торік спромоглася збільшити бюджет Збройних сил до 253,8 мільйонів євро. Це становить лише 1% від обсягу її економіки. Однак Рига заявила, що збирається поступово щороку піднімати цей показник на 0,2%, аж доки не досягне бажаних 2% від ВВП.

Норвегія ще не затвердила свій бюджет на 2015 рік. Однак в міністерстві оборони країни вже заявили про збільшення фінансування до 6,8 мільярдів доларів. Це становить 1,6% від розміру економіки країни. Військове командування Норвегії вважає, що варто покладатися більше на власні сили в обороні.

Румунія теж стала однією з країн НАТО, яка виконує уельські домовленості, і збільшила витрати на армію до 1,7% від ВВП. Для Бухареста питання оборони стало пріоритетним через заморожений конфлікт в сусідній Молдові. При цьому румунська сторона почала переговори з ЄС і МВФ щодо розширення свого фіскального дефіциту в 2015 році на 0,3%, аби покрити витрати на армію. В цілому ж Бухарест планує досягти бажаних 2% до 2017 року.

Єдина країна Західної Європи, яка збільшила свій військовий бюджет – Нідерланди. Таке рішення Амстердам прийняв на фоні загострення відносин з Росією через підтримку Москвою проросійських терористів в Донбасі. Влітку бойовики збили малайзійський авіалайнер Boeing 777, серед 298 пасажирів якого було 193 громадян Нідерландів.

В цьому році королівство збирається витратити 8 мільярдів євро на оборону і, починаючи з 2015 року, підвищувати цю суму на 100 мільйонів. Це перший випадок за останні 10 років, коли Нідерланди вирішили витрачати більше на армію.

Польща теж майже досягла бажаної відмітки в 2%. Прем'єр-міністр Ева Копач вважає, що її країна точно виконає уельські домовленості наступного року. Таким чином, польська армія в 2015-му отримає 8,85 мільярдів доларів. Ця сума не включає виділену допомогу США на купівлю винищувачів F-16. Разом з американськими грошима військовий бюджет Польщі становить 10,4 мільярди доларів, або 1,95% від ВВП.

Варшава збирається провести тренування для особового складу, закупити гелікоптери і системи ППО. Крім того, польські військові мають в планах купити сучасні підводні човни.

В цей же час, не менш важливі члени НАТО Канада і Італія після саміту в Уельсі лише скоротили свої витрати на армію. Канадський уряд намагається скоротити дефіцит федерального бюджету і тому виділив військовим лише 1% від ВВП.

Рим цього року скоротив фінансування військових на один мільярд євро від минулорічних витрат у розмірі 17,3 мільярдів. При цьому Італія планує далі скорочувати оборонний бюджет. Експерти кажуть, що це шкодить навіть тим військовим проектам, які вже "на півдорозі" до завершення.

Агресія Росії проти України повинна була б змусити Болгарію і Угорщину теж збільшити бюджети оборонних відомств. Але сталося протилежне. При цьому обидві країни збираються скоротити чисельність своїх армій.

Не всі злякалися агресії Росії

Експерти European Leadership Network у звіті зауважують, що в 2014 році чотири країни НАТО витрачали 2% ВВП на оборону, як цього вимагає устав Альянсу. Однак через рік таких лишилося лише дві: США і Естонія.

Попри спільну риторику на вересневому саміті НАТО щодо "ключового значення" війни в Україні і загроз європейській системі безпеки з боку Росії, багато країн-учасниць не збільшили свої оборонні витрати згідно з Уельською декларацією.

Тиск з боку активніших учасників НАТО не змусив Великобританію, Німеччину і Францію витрачати більше на свої армії. А саме ці країни є ключовими у системі безпеки Європи. Натомість замороження і скорочення військових бюджетів цих країн створюють небезпеку зношення інфраструктури і озброєння.

Витрати на оборону говорять більше, ніж гучні заяви урядовців з країн НАТО про загрози, які нависли над Європою. Агресія Росії проти України на ділі налякала країни Балтії, Польщу, Норвегію і Румунію. Вони визнали небезпеку і пішли на збільшення оборонних бюджетів через територіальну близькість до агресора. Однак не завжди геополітичне положення підштовхує до рішень. Нідерланди теж вирішили більше витрачали на армію, хоча їхнє географічне положення одне із найбільш безпечних в Європі.

Ключові країни НАТО скоротили витрати на армію
Ключові країни НАТО скоротили витрати на армію
ZN.UA

Війна в Україні повинна була б змусити Болгарію і Угорщину збільшити фінансування військовим. Для Італії ситуація в Лівії теж повинна була б стати логічним поштовхом до такого кроку. Але насправді ці країни чомусь лише скоротили видатки на оборону. Це свідчить про те, що союзники в межах Альянсу по-різному оцінюють загрози.

Наприкінці минулого року генсек НАТО назвав 2014 рік "чорним" для європейської безпеки. Як повідомлялося в річному звіті альянсу, в минулому році 26 країн альянсу інвестували в оборону 250 мільярдів доларів, що приблизно на сім мільярдів менше, ніж у 2013 році.

При цьому в 1990 році європейські союзники по НАТО витратили на оборону 314 мільярдів, хоча тоді в Північноатлантичний альянс, крім США і Канади, входило всього 14 країн Європи, наголошується в доповіді організації.

Детальніше про витрати країн НАТО на оборону читайте у матеріалі Леся Диманя у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі