Казка про двох Володимирів: у Росії пам'ятники стали формою політики – The Economist

Поділитися
Казка про двох Володимирів: у Росії пам'ятники стали формою політики – The Economist В Росії наполягають, що поява в Москві пам'ятника київському князю не має політичного підтексту, але він вочевидь є. © Twitter/Дмитрий Смирнов
Історики дивуються, яке відношення київський князь Володимир має до Москви.

У Володимира Путіна з'явився новий сусід – 16-метрова бронзова статуя князя Володимира Великого, який правив у 10-му столітті нашої ери. Її встановили поруч з червоними кремлівськими стінами.

"В радянські часи тут був би Ленін", - сказав The Economist скульптор Салават Щербаков.

Видання пише, що прихильники встановлення пам'ятника запевняють, що його встановили з нагоди тисячоліття після смерті Володимира. Але політичний підтекст все одно простежується.

Держава, якою правив Володимир, була збудована навколо Києва і відома як Київська Русь. І Україна вважає його одним зі своїх батьків-засновників. Його портрет зображений на купюрі гривні, а інший пам'ятник йому вже височіє над Дніпром, в якому він хрестив людей. В цей же час, російські лідери вбачають Володимирі "прабатька" сучасної Росії.

"Він наш князь", - сказав Щербаков.

Критики встановлення пам'ятника підкреслюють, що це грубий політичний жест, який символізує російське домінування.

"Всі розуміють, що князь Володимир – це насправді президент Володимир", - писала політолог Катерина Шульманн, коли лише стало відомо про плани встановити статую в Москві. Історики також не бачать у цьому логіки.

"Коли Володимир жив, ніякої Москви ще не існувало", - зазначив експерт з історії Київської Русі Ігор Данилевський.

"Князь, який одружився з сестрою візантійського імператора Василя ІІ і був охрещений в Криму, помер на початку 11 століття. Його династія розділилася через феодальні чвари, що призвело до появи України, Білорусі і Росії", - пише видання.

В березні 2014 року Путін пригадав спадщину князя, щоб виправдати анексію Криму.

"Раптом люди зацікавилися древньою Руссю", - сказав Данилевський.

Невдовзі після слів Путіна російське Військово-історичне об'єднання – організація часів Російської імперії, яка відродилася в 2012 році – оголосила про намір встановити пам'ятник Володимиру Великому. Тендер на виконання робіт провів комітет на чолі з єпископом Тихоном, якого називають "духівником" Путіна.

В Росії останнім часом часто ставлять пам'ятники. Минулого місяця в місті Орьол з'явилася статуя Івана Грозного. В цей же час, Щербаков працює над скульптурою, присвяченій Михайлу Калашникову. Архітектор Євгеній Ассе пояснив, що в сучасній Росії "минуле стало головним джерелом величі".

Спочатку російська влада хотіла встановити в Москві 25-метровий пам'ятник київському князю. Однак ЮНЕСКО заявила про можливітсь виключення московського кремля з пам'ятників Всесвітньої спадщини. Тоді було вирішено зменшити монумент: висота постаменту пам'ятника становить 2,75 метра, висота самої скульптури - 12 метрів, крім того, хрест у правій руці князя Володимира підноситься над фігурою на три метри. Загальна висота пам'ятника складає 17,75 метра.

У 2015 році виповнилося 1000 з дня смерті князя Володимира Великого. У лютому президент України Петро Порошенко підписав указ про вшанування пам'яті князя київського Володимира Великого – "творця середньовічної європейської держави Русі-України у зв'язку з 1000-річчям його упокоєння".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі