Еліти в Кремлі починають розуміти, що для Путіна вони витратний матеріал – Newsweek

Поділитися
Еліти в Кремлі починають розуміти, що для Путіна вони витратний матеріал – Newsweek Путін позбувається одних друзів у Кремлі, щоб зробити інших залежними і заляканими. © kremlin.ru
Російській президент намагається позбутися друзів по КДБ, які можуть говорити з ним на рівних, і створює собі до виборів залякану і покірну еліту.

Дуже мало інсайдерів втрачали свої тепленькі місця впродовж 15 років правління Володимира Путіна. Більшість з них отримували все вищі посади в Кремлі і рядки в рейтингу багатіїв Forbes.

Але зараз вони масово йдуть зі сцени. Стара "мудрість", яка говорить, що Путін ніколи не йде проти своїх старих друзів, більше втратила сенс. Про йдеться в статті експерта Інституту Кеннана Максима Трудолюбова для Newsweek.

Він зауважує, що голова адміністрації президент Сергій Іванов був лише останнім з тих, хто втратив високу посаду. Список відправлених на пенсію чи звільнених перед ним вражає: колишній голова Федеральної служби охорони Євгеній Муров, екс-голова Федеральної служби з питань наркотиків Віктор Іванов, колишній очільник міграційної служби РФ Костянтин Ромодановський, екс-голова митниці Андрій Белянінов, колишній президент "РЖД" Володимир Якунін. Всі вони вважалися друзями Путіна, а отже недоторканними.

Нові губернатори були призначені в республіці Комі, а також в Тулі, Кірові, Ярославлі, Калінінграді і в окупованому російськими військами українському Севастополі. Також нещодавно замінити міністра освіти. В Москві ходять чутки, що наступним "на вихід" буде Вячеслав Володін, міністр внутрішньої політики, якого до цього часу вважали всесильним. Видання "Комерсантъ" писало, що, швидше за все, йому запропонують посаду спікера російського парламенту.

Останні звільнення і призначення навряд чи можна назвати кадровою революцією, але у всякому разі це велике потрясіння за стандартами Путіна. Існує маса припущень щодо причин і майбутніх наслідків цих перестановок. Одні вважають, що це боротьба за обмежені ресурси спустошеної економіки Росії, яка переживає тяжкі часи.

Інші ж вважають, що Путін намагається створити для себе новий правлячий клас, який би був залежний від нього особисто. Це б зіграло його на користь на президентських виборах у 2018 році. Процес незавершений, тому важко сформулювати остаточну думку. Вірогідно, відбуваються обидва вищеописані сценарії одразу. Також автор звертає увагу на цікаві коментарі, зроблені інсайдерами Кремля. Приміром, призначення Ольги Васильєвої на посаду міністра освіти спричинило великі дебати, оскільки вона виявилася "поміркованим сталіністом". Високопоставлений чиновник анонімно розповів виданню "Ведомости", що її призначення – це не просто підготовка до виборів, а "глибинний перегляд" фундаменту освітньої політики. Загальна суверенізація російської політики почалася в 2012 році. Однак ніхто не чіпав освітню систему з 1990-х років, попри "надзвичайно сильний зовнішній вплив". За словами співрозмовника видання, тепер систему освіти "змінять відповідно з інтересами національної безпеки".

Інший цікавий коментар зробив звільнений друг президента Володимир Якунін, який після свого звільнення сказав, що внутрішнє коло в Кремлі буде змінюватися і далі.

"Путін хоче сформувати стабільний правлячий клас, як у Росії часів царизму", - сказав він, додавши, що інсайдери в Кремлі помиляються, якщо вважають своє багатство і привілеї "своїм абсолютним правом". Експерт пише, що цей коментар дуже добре пояснює нинішні події у російській владі.

"Кремлівські еліти починають розуміти: вони – витратний матеріал. Особи, якими їх замінюють, - кар'єристи з державного сектору, чиновники середньої ланки і навіть просто колишні охоронці. Троє нещодавно призначених чиновників були колись особистими охоронцями президента. Бути могутнім і недоторканним, а потім раптом заміненим молодими, беззубим бюрократом – це надзвичайний поворот долі", - йдеться в статті.

Таким чином, мета чисток, які влаштував Путін, може полягати в тому, щоб позбутися старих партнерів і зробити тих, хто лишився на борту, залежними. Вони повинні боятися, що їх теж замінять.

Як раніше писало британське видання The Financial Times, Путін перекроює своє близьке оточення. Російські політичні оглядачі кажуть, що Путін оточує себе людьми, яким довіряє, яких може контролювати і які не будуть підривати легітимність його адміністрації. Інший неназваний політичний експерт, який раніше працював в адміністрації президента, сказав Financial Times, що змінилися пріоритети Путіна, йдеться в статті.

Раніше видання The Times писало, що поки Путін нагнітає кризу навколо Криму, в Кремлі йде боротьба за владу. Звільнення Путіним Сергія Іванова може бути одним з наступних звільнень. Так, видання не виключає, що скоро може настати звільнення "дискредитованого" прем'єр-міністра Дмитра Медведєва, якого замінить Олексій Кудрін.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі