Для Путіна може виявитися вигідно залишити Україну в спокої - Newsweek

Поділитися
Для Путіна може виявитися вигідно залишити Україну в спокої - Newsweek Путін міг піти на ескалацію в Донбасі, тому що у нього немає вибору. © Колаж ZN.UA
Підтримка російських маріонеток в Донбасі стає для Москви все більш обтяжливою.

Різке загострення насильства на Сході України викликало хвилю заголовків у пресі, що президент Росії Володимир Путін "випробовує" Дональда Трампа.

Можливо це і правда. Але є й інше пояснення. У Путіна не було іношого вибору, окрім як піти на ескалацію, щоб зберегти "перемогу" в Україні, на яку опирається легітимність його режиму.

Про це на сторінках Newsweek пише директор російських досліджень в American Enterprise Institute Леон Арон.

"Але, знову ж таки, вірогідно він вже зрозумів (чи зрозуміє скоро), що нескінченна війна на виснаження проти армії України, яка стає все більш компетентною і активною, буде неймовірно дорогою як в економічному, так і в політичному сенсі", - пише експерт.

Це дає США важелі і можливості розвернути ситуацію проти Путіна і "випробовувати" його самого в Україні. На думку автора, змусити змінити свої погляди російського президента може те, що підтримка його маріонеток в Донабсі стає економічно і військово занадто дорогою.

Арон пише, що по-перше, ще до російського вторгнення в 2014 році Донбас був регіоном з відчутною присутністю злочинності. І зараз з появою проросійських бойовиків беззаконня стало ще більшим. На окупованих територіях постійно відбуваються "політичні вбивства" ватажків терористів. Не виключено, що їх знищують агенти російської ФСБ, щоб зміцнити контроль Москви.

"Путін не хоче відбудовувати чи керувати зруйнованим регіоном. Він швидше віддасть це Україні", - йдеться в статті.

По-друге, Росія вторглася в Україну влітку 2014 року, щоб врятувати проросійських бойовиків від тоді маленької і неорганізованої української армії. Сьогодні важко сказати, чи зможуть бойовики відбити гіпотетичний наступ ЗСУ, особливо якщо США нарешті передадуть українцям летальне озброєння, а Москва виведе з Донбасу свої війська.

"В результаті, вперше за два з половиною роки Путін постав перед складною дилемою: добиватися збереження статус-кво в Донбасі ціною можливих російських втрат, економічно підтримувати захоплені територі і страждати від західних санкцій чи відступити і чекати, коли в Україні почнеться внутрішній політичний вибух", - йдеться в статті.

Читайте також: Бої у Авдіївці можуть ускладнити зближення США і Росії - NYT

Існує, однак, і третій варіант, який дає можливості для США. Він передбачає відмову від заплутаного і неефективного Мінського процесу, одностороннє спонукання до виведення російських військ і їхніх маріонеток за підтримки ООН, яка схвалить демілітаризацію регіону. Після чого можуть відбутися вибори під наглядом ОБСЄ, а Донбас отримає певну автономію, при цьому суверенітет України і її контроль над кордоном з Росією буде безперечним. Зважаючи на те, що більшість українців хочуть повернути Крим і Донбас, очистивши їх від проросійських бойовиків, а також приєднатися до НАТО, США мають унікальну можливість скерувати ситуацію за третім сценарієм.

Через слабку еконміку і наближення президентських виборів у 2018 році, Путін може вирішити, що ескалація - це єдина можливість збереження стабільності його режиму, яка опирається лише на патріотизм і зовнішні авантюри. Однак, перевірка Путіна - це те, що адміністрація Трампа може дійсно захотіти спробувати, при цьому даючи Москві чітко зрозуміти, що якщо вона не виведе свої війська з України і не розжене своїх маріонеток, підтримка української армії збільшиться. А це завдасть більшого болю Росії, якщо вона обере агресію.

Тож так, "перевірка" Трампа в Україні може бути неминучою. Але і перевірка Путіна - теж.

Читайте також: Вживання аспірину здатне продовжити життя – вчені

Нагадаємо, ситуація в зоні АТО серйозно загострилася: супротивник з 29 січня веде масований обстріл Авдіївки та її околиць, а підрозділи ЗСУ на позиціях біля населеного пункту відбили кілька спроб штурму. Обстріли Авдіївки з великокаліберної артилерії і РСЗВ вже призвели до серйозних руйнувань і жертв.

Через обстріли російської армії порушено тепло - та енергопостачання міста, у місті введено режим надзвичайної ситуації, призупинив роботу коксохімічний завод.

Детальніше про ескалацію ситуації під Авдіївкою читайте в статті Юрія Бутусова "Що сталося в Авдіївці?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі