За півтора року Україна не спромоглася розслідувати трагедію в Одесі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
За півтора року Україна не спромоглася розслідувати трагедію в Одесі Будинок профсоюзів в Одесі. Ілюстрація
В Міжнародній дорадчій групі Ради Європи кажуть, що затягування розслідування ставить під сумнів здатність органів влади знайти винних.

За півтора року Україна так і не змогла суттєво просунутися у розслідуванні трагічних події в Одесі, які сталися 2 травня 2014 року. Тоді в ході сутичок між проросійськими і проукраїнськими активістами загинули 48 людей.

Такого висновку дійшли в Міжнародній дорадчій групі Ради Європи, яка оцінила роботу ГПУ і МВС у розслідуванні Одеської трагедії. Звіт європейського відомства опинився в розпорядженні DT.UA.

"Попри те, що такий результат можна певною мірою пояснити складними умовами, у яких проводилися ці розслідування, Міжнародна дорадча група вважає, що недоліки слідства негативно позначились на спроможності органів влади з'ясувати обставини злочинів, вчинених під час подій в Одесі, та встановити винних осіб", - йдеться у документі.

Серед таких недоліків експерти Міжнародної дорадчої групи називають проведення несвоєчасних експертиз, неспроможність слідчих органів перевірити очевидну версію причин трагічних подій в Одесі і нездатність ефективно зберегти всі докази.

"Слідчі органи не вжили достатніх та своєчасних заходів щодо збереження доказів, що є основною вимогою ефективного розслідування. Зокрема, незважаючи на те, що Будинок профспілок було оглянуто слідчими органами одразу після того, як пожежу було ліквідовано, вже 4 травня будівлю було відкрито для широкого загалу, і лише 20 травня на неї було накладено арешт, тобто майже через три тижні після подій. Міжнародна дорадча група вважає, що через це існує істотний ризик того, що певні докази були прибрані з будівлі або ж, навпаки, занесені туди", - йдеться в документі.

Крім того, на думку експертів, ефективному розслідуванню завадило те, що підозрювані у співпраці з проросійськими силами екс-голова Одеського обласного відділення МВС Петро Луцюк і його заступник Дмитро Фучеджі все ще займали свої посади. А їхня подальша втеча позбавила слідства головних підозрюваних.

В Міжнародній дорадчій групі вважають, що Генпрокуратура і МВС неефективно розподілили між собою розслідування. Тому робота обох відомств виявилася неякісною, а в частині доказів, свідків і потерпілих – однаковою.

"В кожному з проваджень слідчі органи не проявили належної повноти та ретельності, як на стадії порушення провадження, так і під час подальшого його розслідування, у результаті чого загальна ефективність розслідувань була поставлена під загрозу", - йдеться у звіті Міжнародної дорадчої групи.

Міжнародна дорадча група була створена Генеральним секретарем Ради Європи в квітні 2014 року з метою нагляду за дотриманням усіх вимог Європейської конвенції з прав людини та практики Європейського суду з прав людини при розслідуванні випадків насильницьких дій, які мали місце в Україні, починаючи з 30 листопада 2013 року, коли на Майдані були побиті мирні демонстранти. Також група займалася моніторингом процесу розслідування трагічних подій в Одесі 2-4 травня 2014 року.

2 травня 2014 року в Одесі сталися сутички між проросійськими і проукраїнськими активістами. Відразу в центрі міста загинули кілька людей. Після цього проукраїнські активісти прийшли на Куликове поле, у табір проросійськи налаштованих громадян. У розташованому на Куликовому полі Будинку профспілок, в якому знаходилося багато людей, почалася пожежа, під час якого також загинули громадяни. В загальному 2 травня постраждало близько 300 осіб, загинуло 48 осіб.

Через кілька днів затримали головних фігурантів екстремістських організацій, а також кілька співробітників міліції.

Водночас екс-начальник ГУ МВС України в Одеській області Дмитро Фучеджі оголосили в розшук. Він перетнув кордон України і втік від слідства. Українська влада неодноразово заявляля, що Фучеджі перебуває в Придністров'ї.

Саме Фучеджі працював заступником керівника міліції Одеської області з питань громадської безпеки і особисто був у центрі Одеси 2 травня. Також він виконував обов'язки начальника обласного УВС 4 травня, коли після штурму міського управління внутрішніх справ міліціонери відпустили затриманих проросійських активістів.

25 вересня радник глави МВС Зорян Шкіряк повідомив, що Головне слідче управління МВС завершило розслідування кримінального провадження за фактами масових заворушень в Одесі 2 травня.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі