Волонтери зізнаються, що їхня діяльність нелегальна, але закликають не спекулювати на цій темі

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Волонтери зізнаються, що їхня діяльність нелегальна, але закликають не спекулювати на цій темі З точки зору законодавства волотенство в Україні нелегальне
Діяльність волонтерів "за визначенням вся нелегальна", а будь-якому громадянину України можна "пришити" якусь статтю, кажуть волонтери.

У волонтерській діяльності в Україні абсолютно все є нелегальним, оскільки для такої діяльності відсутня юридична база.

Таку думку в коментарі DT.UA висловив волонтер і публіцист Юрій Касьянов, відповідаючи на прохання розповісти про нелегальне, з точки зору чинного законодавства, у волонтерській діяльності; і про те, що з цим робити, і як відокремити сумлінних волонтерів від нечистоплотних.

"Так що питання, напевно, треба ставити не про легальність-нелегальніcть, а про доцільніcть і справедливість", - зазначив він.

"У моїй практиці не було якихось дій відверто нелегального характеру, пов'язаних із фінансами. На свою картку я збирав не такі вже великі суми й намагався підкріплювати всі витрати чеками. Хоча не завжди це можна було зробити. Податків із зібраних грошей я не платив. Поки що мене ніхто про це не запитував. Та й платити їх мені ні з чого. Останні два місяці я постійно докладаю власні гроші, щоб підтримувати створену мною систему", - розповів Касьянов.

На його переконання, "при бажанні у нас будь-якого громадянина можна заарештувати і пришити йому якусь статтю".

"Нелегально все в усіх сферах діяльності - починаючи з того, що зарплати повсюди виплачуються в конвертах, а податків, принаймні в належному обсязі, ніхто не платить. Інакше будь-який бізнес у країні прогорить", - зазначив Касьянов.

На його думку, неможливо законодавчо відокремити сумлінних волонтерів від непорядних. "Суспільство саме має відділяти сумлінних від несумлінних волонтерів на підставі результатів їхньої роботи та відгуків. І законодавчо цього аж ніяк не зробити. Понад те, я вважаю це абсолютно шкідливим і нерозумним заняттям. Тому дав би темі волонтерів спокій і не спекулював би на ній. Ні з одного, ні з другого боку. Не вкрали волонтери таких сум, щоб говорити про це як про глобальне явище", - переконаний Касьянов.

На думку волонтера Дани Ярової, називати волонтерство нелегальним некоректно, хоча вона визнає, що з точки зору законодавства мирного часу у волонтерському русі була маса порушень.

"Жоден тепловізор у цю країну не був завезений офіційно. Чи ті ж кровоспинні засоби. Ми просили людей, які летіли зі США, і вони везли це валізами. Ми просили прикордонслужбу, щоб вона цих валіз не чіпала. І їх не чіпали, бо всі розуміли: коли йдеться про життя людей, то на якісь речі доводиться заплющувати очі. Що, власне, всі ми й робили", - розповіла Ярова.

Волонтер Леся Литвинова впевнена, що діяльність волонтерів "за визначенням вся нелегальна".

"Коли почалися перші бойові дії, все було "контрабасом". Перші каски і броніки фізично заносилися через кордон. Перші відправлення на фронт були точно такі самі. І, дуже захотівши, завжди можна запитати: "Покажіть, будь ласка, звітність". А показати - нереально... ", - розповідає Литвинова.

За її словами, якщо діяти за законодавством, то вся волонтерська діяльність буде безглуздою.

"Ну й ніхто не скасовував 20-відсоткового податку з надходжень на картки. Я не знаю волонтерів, які готові його заплатити. Люди платять податок державі, щоб вона працювала. Вона не працює. Люди по другому колу, добровільно платять ще один податок, перераховуючи гроші на волонтерські картки, щоб усе-таки запрацювала. І після цього втретє платити податок державі, яка все ще не працює? Це маячня", - навела один з прикладів Литвинова.

За її словами, близько півроку тому волонтерські організації почали приводити папери в порядок і з цього моменту можна вимагати прозорої звітності. "Але в той період абсолютно всім можна пришити різні статті - і податкові, і кримінальні. Практично, всі тією чи іншою мірою були задіяні в контрабанді. І треба придумувати якийсь механізм, щоб захистити людей", - сказала Литвинова.

Вона також навела у якосты прикладу дві схеми, як недобросовісний волонтер може наживатися на пожертвуваннях:

"Припустімо, якийсь колектив зібрав мені гроші на тепловізор. Таку ж саму суму я взяла в іншому місці. Теж на тепловізор. Я його навіть купила й привезла. Сфотографувала і отримала акт прийому-передачі. І всі ці документи надіслала в обидва місця, де отримала гроші. Хоча тепловізор один. Якщо фантазувати далі, то з хлопцем, якому привезла тепловізор, я домовилася. І через два дні він написав папірець, що тепловізор не працює. Я забрала його назад, здала в магазин. Сказала, що він мені не знадобився. І мені повернули повну вартість…".

"Припустімо, у мене є зареєстрований фонд допомоги АТО. І у вас є такий самий. І ще в когось. Я збираю гроші в скарбничку й зовсім офіційно ввечері знімаю касу в банку. Кладу ці гроші на свій офіційний рахунок, із якого допомагаю АТО. 20% цієї суми залишаю на адмінвитрати, а решту переказую вам як фонду допомоги АТО. Ви робите те ж саме, знімаючи свої 20%, і переказуєте решту коштів третьому фонду. Який, знову-таки, знімає свої 20%. Усі чисті перед законом. І так до нескінченності. У результаті, на 100 грн, які залишилися, купують тушонку й відправляють у військову частину за офіційно оформленими документами. І ні до чого не прискіпаєшся. Все чисто".

Читайте також: У Миколаєві невідомі влаштували вибух в офісі волонтерів

Директор Українського форуму благодійників Анна Гулевська-Черниш розповіла, що для волонтерів є дві основні загрози.

"Перша - перед тими, хто збирав гроші на картки. Це адмінпокарання, штрафи за несплачені податки за 2014 р. або необхідність заплатити податки за 2015-й. Цієї загрози сьогодні ще можна уникнути. Всі категорії волонтерів, задіяних в АТО, повинні зареєструватися в реєстрі АТО. За наявності мінімального набору підтверджувальних документів їх звільнять від сплати податку на дохід фізичних осіб, якщо зібрана фондом або волонтером сума становить до 1000 мінімальних зарплат. На сьогодні це 1 млн 218 тис. грн. Допомога, зібрана понад цю суму, оподатковується".

Друга загроза, за її словами, стосується якраз благодійних фондів, створених для допомоги АТО. Їх можуть звинуватити у нецільовому використанні коштів.

Партнер юридичної фірми "Анте" Андрій Гук, який свого часу захищав Фонд Приірпіння, що збирав гроші для сімей Небесної Сотні, підкреслює кілька нюансів, які виникли у випадку з фондом Корбана.

1. Необхідно ознайомитися із законами "Про благодійні організації" та "Про волонтерську діяльність". Намагатися виконувати їх вимоги й привести у відповідність поточну діяльність, бо завжди є ризик отримати претензії, особливо від тих, кому волонтери допомагають. Багато волонтерів такого не очікують.

2. Більшість волонтерів працюють на базі фондів. Необхідно розуміти, які у фонду є програми, під які потреби збиралися гроші або речі, і чітко дотримуватися цільового використання коштів та ресурсів. Якщо гроші збирали на одяг, то не можна за них купувати тепловізор. Тому дуже важливо максимально докладно розписувати програми фондів.

3. Благодійний фонд, за законом, має право використовувати 20% зібраних за рік коштів для адміністративних потреб (утримання фонду, зарплати). Бажано не використовувати всі 20% (або взагалі їх не використовувати). Якщо потім буде виявлено нецільове використання коштів (що цілком можливо при активній діяльності або коли з'являються якісь специфічні запити від одержувачів допомоги), то під ці витрати можна обґрунтувати спірні операції. До речі, сума нібито розкрадання, в якому підозрюють Корбана, становить саме близько 20% коштів фонду.

4. Необхідно оформляти відносини з донорами коштів і передбачати, що фонд має право використовувати пожертвування на свій розсуд.

5. Обшуків у справі Корбана остерігатися не слід. Варто взяти до уваги, що вони можуть бути, але волонтери не є метою слідства. Якщо обшуки й будуть, то для виявлення доказів, інформації, свідків. Найімовірніше, волонтери в цій справі проходитимуть лише як свідки. Однак треба консультуватися з юристами і зрозуміти, які можуть бути питання у слідства і як на них відповідати.

6. Важливу роль відіграє публічність. Це примушує слідство стежити за тим, що відбувається з волонтерами. Також дуже важлива репутація фонду або волонтерів. Не треба бути занадто скромними й відмовлятися від подячних листів. Навпаки, їх треба збирати.

Детальніше про проблеми законності в діяльності волонтерських організацій читайте в статті Алли Котляр Зерна і кукіль: про "нелегальне" у волонтерстві у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі