В Україні використовують цукрозамінники, заборонені у розвинених країнах

Поділитися
В Україні використовують цукрозамінники, заборонені у розвинених країнах Цукрозамінники солодші за цукор у кілька разів, що в результаті робить їх більш дешевим продуктом
З 13 дозволених в Україні штучних підсолоджувачів чотири визнані європейськими та американськими експертами потенційно шкідливими для здоров'я людини - Е950, Е951, E952 і Е954.

В Україну щорічно ввозиться така кількість цукрозамінників, яка еквівалентна приблизно 300 тисячам тонн цукру.

Державою дозволено використання 13 видів цукрозамінників при виробництві продуктів харчування - при тому, що чотири з них частково або повністю заборонені до використання у розвинених країнах, заявили журналістам експерти аналітичної компанії Da Vinci AG.

Так, у США заборонено цикламову кислоту (позначається E952), у Великобританії - ацесульфам калію (Е950; за винятком безалкогольних напоїв), пише "КоммерсантЪ-Україна".

Також у низці розвинених країн введено обмеження на використання аспартама (Е951) і сахарину (Е954), на продукти наноситься спеціальне маркування чи забороняється використання Е951 при виробництві продуктів, що проходять термічну обробку.

Всі ці речовини в Україні можна використовувати за умови дотримання допустимих доз.

Зазначені цукрозамінники використовуються при виготовленні таких видів продуктів, як безалкогольні напої, кондитерські вироби, плодоовочеві консерви, джеми, желе, жувальна гумка, соуси, десерти на кисломолочній основі.

"Якщо в низці країн було проведено дослідження, і за їхніми результатами було доведено, що зазначені підсолоджувачі негативно впливають на здоров'я людей, чому ми повинні використовувати їх в Україні?" - зазначив керуючий партнер Da Vinci AG Андрій Колпаков.

За словами директора Da Vinci AG Анатолій Баронін, використання підсолоджувачів у продуктах пояснюється їхньою дешевизною порівняно з цукром.

"Цукрозамінники солодші за цукор в кілька разів, що в кінцевому підсумку робить їх більш дешевим продуктом. Наприклад, вартість аспартама становить 16-30/кг. В той же час кілограм аспартама замінює 160-200 кг цукру", - розповів Баронін.

Експерти запропонували ввести в Україні єдиний документ, який би регулював обіг харчових добавок та норми їхнього використання з урахуванням досвіду розвинених країн.

Раніше обмежити використання цукрозамінників у харчовій і переробній промисловості пропонували виробники цукру. У квітні цього року їхню ініціативу підтримало Міністерство аграрної політики. !zn

Читайте також:

Росія знайшла в шоколаді Roshen бензопірен. У Молдові, Казахстані і Таджикистані все "чисто"

МОЗ порекомендував українцям їсти менше м'яса і хліба

У твердих сирах двох українських компаній виявлено антибіотики

Українські лабораторії не знайшли в шоколаді Roshen канцерогенів

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі