В Україні планують створити академічний університет, який об'єднає вищу освіту та науку

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
В Україні планують створити академічний університет, який об'єднає вищу освіту та науку Освіта хочуть об'єднати з наукою
Київський академічний університет може покласти початок створенню вищих навчальних закладів нового типу.

Рішення про створення Державної наукової установи "Київський академічний університет" (далі - КАУ) НАН і МОН України прийнято ще 25 березня 25 березня на спільному засіданні президії Національної академії наук і колегії Міністерства освіти і науки. КАУ покликаний започаткувати вищим навчальним закладам нового типу, в основі діяльності яких лежить тісне об'єднання вищої освіти з науковими дослідженнями. Поки що проект постанови Кабінету міністрів України, підготовлений МОН і підтриманий НАН, ще не затверджений. Це викликає занепокоєння у прихильників ідеї створення академічного університету, оскільки затримка з прийняттям рішення може як мінімум на рік (добре, якщо не назавжди) відтягнути реалізацію даного проекту, пишуть автори статті "чи Потрібен Україні Академічний університет?" відомі вчені Віталій Шадура, Анатолій Завгородній, Олександр Кордюк в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

"Незважаючи на фінансові труднощі в державі, ми впевнені, що можливий, і розглядаємо Київський академічний університет (КАУ) як проект становлення такого опорного науково-дослідницького університету. Підстави для нашого оптимізму такі", - пишуть автори.

По-перше, НАН України усвідомлює необхідність реформувати процес підготовки молодих вчених, тим часом багато молоді вчені прагнуть до змін і можуть стати основою такого університету.

По-друге, це невеликий проект зі значною кількістю інноваційних ідей, реалізація яких повинна зацікавити всі українські університети. Є повне розуміння і підтримка цієї ідеї з боку МОН України.

по-третє, у нас є Фізико-технічний навчально-науковий центр (ФТУНЦ) НАН України, відомий раніше як Київське відділення Московського фізико-технічного інституту (МФТІ), який в нашому радянському минулому якраз реалізовував, і досить успішно, систему науково-дослідного навчання як "систему фізтеху": базову бакалаврську підготовку студенти проходили в МФТІ, а магістерську та аспірантську - на "базових кафедрах" при окремих інститутах НАН України. З 1978 р. ДО МФТІ випустило 981 молодого вченого, з яких 281 стали кандидатами наук (половина зараз працює в Україні), 30 - докторами, 4 - членами-кореспондентами НАН України. Реформування ФТУНЦ у КАУ дозволить зосередити навчання на бакалаврском рівні талановитих українських студентів в Україні в провідних київських університетах. Зокрема, вже є домовленість з Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка про навчання бакалаврів КАУ виділеними потоками на трьох факультетах фізико-математичного профілю.

І ще одне, чого не можна не брати до уваги. З наведеного випливає, що ФТУНЦ має великий позитивний і унікальний для України досвід роботи з найбільш талановитої шкільної молоді та введення в досить повному обсязі "системи фізтеху". Не скористатися цим досвідом означало б відмовитися від апробовано шляхи вдосконалення системи освіти і втратити можливість, принаймні, призупинити відтік талановитої наукової молоді за кордон. "Це була б нічим не виправдана страшна і непоправна втрата", - відзначають вчені.

За своєю ідеологією Академічний університет є дослідницьким університетом, на базі якого планується реалізувати систему органічного поєднання науки і освіти в Україні, в тому числі для прискорення інтеграції в Європейський дослідницький простір (European Research Area).

КАУ повинен адаптувати до українських умов систему дослідно-орієнтованої підготовки фахівців найвищої кваліфікації для наукових, наукомістких виробничих та освітніх установ. Ця система базується на об'єднанні освітнього та дослідницького процесів індивідуальним залученням студентів на ранніх стадіях їх навчання до науково-дослідницької та інноваційної діяльності в наукових установах. Бакалаврський рівень підготовки студенти КАУ проходять на базі афілійованих ключових університетів в рамках двосторонніх угод між КАУ і цими університетами. Ключові університети вибираються з кращих національних і міжнародних університетів, акредитованих за відповідними спеціальностями. Зокрема, вже є домовленості з Київським національним університетом ім. Тараса Шевченка.

КАУ повністю забезпечує підготовку фахівців і професіоналів по 7-9 рівнів Національної рамки кваліфікацій (магістрів, докторів філософії і докторів наук) на базових кафедрах КАУ при профільних інститутах НАН України. Штатний розклад кафедр КАУ буде формуватися з урахуванням того, що проведення ефективного дослідницького навчання за сучасними науковими напрямами потребує спеціальних навчальних методиках та індивідуальній роботі зі студентами. Це, в свою чергу, передбачає невелику кількість слухачів у навчальних групах (до п'яти), а навантаження на професора-дослідника на базових кафедрах повинна обраховуватися за європейською методикою FTE (full-time equivalent - методикою рівноцінного обрахунку як викладацькій, так і дослідної навантаження професора-дослідника), яка застосовується у провідних європейських дослідницьких університетах.

Планується, що академічний університет стане базою для системи підготовки докторів філософії НАНУ, а саме: освітню складову своєї підготовки аспіранти отримуватимуть на базі КАУ, а наукову - на базі академічних інститутів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі