Українська мова втрачає позиції у медіа та рекламі

Поділитися
Українська мова втрачає позиції у медіа та рекламі Українська мова утримує позиції в освіті та кінопрокаті, але втрачає у медіа та рекламі
Дослідження про становище української мови в Україні ґрунтується на даних державної статистики, соціології, а також на власних моніторингових заходах, здійснених волонтерами у всіх регіонах України.

В Україні дещо зросла частка школярів, які навчаються українською мовою і випускників, які складали державні тести ЗНО, в кінопрокаті також збільшилася частка фільмів, дубльованих чи озвучених українською. Однак на телебаченні, радіо, у друкованих ЗМІ, рекламі та сфері послуг російська мова все більше витісняє українську. Такими є підсумки аналітичного огляду "Становище української мови в Україні у 2013 році", оприлюдненого рухом "Простір свободи".

Документ представлено з нагоди Дня української мови та писемності, який відзначатиметься 9 листопада. Експерти використовували дані державної статистики, соціології, а також власні моніторингові дослідження.

Так, частка школярів, що отримують освіту українською мовою, зросла на 0,1% і склала у 2012/13 навчальному році 82%. Найбільше - на 1,5 % - зросла кількість школярів, які навчаються українською у Донецькій області.

У Луганській, Одеській областях і Криму цей показник знизився на 0,4-0,5 %, а частка учнів, які навчаються російською, навпаки, зросла. Причому у Криму навчаються українською 7,4% школярів, а влада, відзначають автори дослідження, перешкоджає відкриттю нових українських шкіл або класів, незважаючи на заяви батьків.

Окрім того, під час складання тестів у 2013 році українську мову обрали 82,7% від загальної кількості випускників, що на 1,7 % більше, ніж минулого року.

Як повідомляється, у кінопрокаті збільшилася сумарна кількість фільмів, дубльованих чи озвучених українською мовою: 71,3% цього року проти 64,8% минулого. Інші 28,7% фільмів - переважно російського виробництва і озвучені російською мовою - мають українські субтитри.

При цьому частка газет, що видаються українською мовою, знизилася ц 2013 році до 30,2%, а журналів, навпаки, збільшилася, проте становить лише 18,5%. Лише 50% книг надруковано в Україні державною мовою, причому більшість з них - навчальна література, а масовий імпорт книг із Росії в рази перевищує випуск книжок в Україні.

В ефірі восьми найрейтинговіших телеканалів у жовтні 2013 частка російської мови перевищила 50%, а української - 31,8%. Разом із тим скоротився час "двомовних" ефірів. При цьому моніторинг шести найбільш рейтингових радіостанцій показав, що частка пісень українською мовою в ефірі продовжує падати і становить 2,2%.

Проведені у 2012-13 роках соціологічні дослідження показали, що українську мову вважають рідною 50% респондентів, російську - 29% і рівною мірою обидві мови - 20%.

У той же час автори дослідження відзначають, що триває процес "русифікації" сфери послуг, реклами, торгівлі.

Так, за підсумками моніторингу кафе і ресторанів ву 29 великих містах (всі обласні центри і всі міста з населенням більше 300 тисяч осіб) тільки 46% закладів мають українські вивіски, у 49% є меню українською, і лише в 36% закладів персонал обслуговує україномовних клієнтів українською мовою.

Протягом року в зазначених містах зросла частка російської мови у зовнішній рекламі. Зокрема, українською розміщено рекламу на 68% бігбордів (у минулому році - 71%). Автори огляду переконані, що звуженню сфери застосування української мови сприяє дія закону "Про засади державної мовної політики". !zn

Читайте також:

Пивовари протестують проти закону про мови - не готові перекласти етикетки російською

"Батьківщина" запропонувала заборонити рекламу всіма мовами, крім української

Солістка Національної опери Катерина Абдулліна назвала учнів україномовних шкіл "бидлом"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі