Українці бояться, що вони найбільше програли на виборах в США – WP

Поділитися
Українці бояться, що вони найбільше програли на виборах в США – WP Політика Трампа не обов'язково буде такою проросійською, як його передвиборчі заяви. © Yahoo!News
Політика Трампа після виборів може відрізнятися від його заяв впродовж кампанії.

Головний редактор українського видання "Новое время" Віталій Сич підготував статтю лише про одного з кандидатів у президенти США для публікації після оголошення результатів голосування, за яким "українці стежили, як ніколи". Матеріал був про Гілларі Клінтон.

А потім стався "вибух", відлуння якого було чути від Потомака в Меріленді до Дніпра в Україні. "Америка сваляла дурака", - говорив заголовок українського видання над портретом Дональда Трампа наступного дня після оголошення результатів. Колеги ледве відговорили Сича не публікувати матеріал з тим заголовком, який він пропонував спочатку: "Грубіян, неук і расист – зустрічайте нового президента США".

"Головна емоція тут – це знервованість і тривога, тому що він дійсно говорив усі ці речі, то ж, напевне, він вірить в щось таке", - цитує слова Сича Washington Post.

Серед слів Трампа, які непокоять українців – його обіцянки потоваришувати з президентом Росії Володимиром Путіним, який нібито "не збирається вторгатися в Україну", а також слова про людей в Криму, які "хотіли бути більше з Росією, а не там, де вони були". Крім того, переможець на виборах в США пообіцяв "подумати" про зняття санкцій проти Росії.

Головою виборчого штабу Трампа до певного моменту був Пол Манафорт, який до цього був політичним консультантом екс-президента України Віктора Януковича. Якщо Росія вболівала за кандидата-республіканця у ніч виборів у США, можна легко сказати, хто займав протилежну позицію.

"Найбільше на виборах програла Україна", - написав на своїй сторінці в Twitter колишній посол США в Росії Майкл МакФол.

В приватних розмовах деякі українські політики погоджуються з ним. Один депутат сказав, що головний страх Києва в тому, що він може втратити американську підтримку в розпал російської агресії. А коментуючи заяву Трампа про можливе визнання Криму російською територією, заступник голови Верховної Раді Оксана Сироїд сказала: "Я обурена. Сподіваюся, що після закінчення кампанії він змінить свою думку".

Але через тиждень після вибрів ніхто в українському уряді не хоче обговорювати речі, які Трамп сказав про Україну. В даному випадку довелося проявити "товстошкірість" і своєчасний напад амнезії. Київ намагається налагодити зв'язки з переможцем на виборах і Республіканською партією. Трамп і український президент Петро Порошенко у вівторок вперше провели телефонну розмову. А українські чиновники оптимістично сподіваються організувати першу зустріч двох президентів у Нью-Йорку в лютому, коли Україна буде головувати в Раді безпеки ООН.

"Я розглядаю це як виклик з плюсом", - сказала український депутат Вікторія Войціцька, яка занепокоєна рівнем корупції в Україні і двозначними заявами від американських чиновників, які працюють в Білому домі зараз. "Думаю, він буде прямолінійним і вимагатиме реальних змін. Якщо він не зробить цього, ми приречені", - додала вона.

Читайте також: Трамп може призначити зятя-мільйонера своїм радником в Білому домі – WSJ

Попри думки про бажане, українські чиновники намагаються оцінити всі занепокоєння, які можуть справдитися під час президентства Трампа. Через два роки після "Революції гідності" Україна розглядає США як противагу до сусідньої Росії і як джерело допомоги і порад у проведенні реформ. Існує дві умови, чому ще не все втрачено для Києва. Перша – це те, що переможець на виборах багато перебільшував і навмисне говорив радикально під час кампанії. І його слова не відображають реальну програму щодо зовнішньої політики.

"Я переконана, що через власний егоїзм він вирішить показати, хто головний. Риторика щодо Росії? Думаю, він говорив все це для того, щоб виділятися. Насправді ж він почне демонструвати м'язи великої держави", - вважає Войціцька.

А друга обставина – це наявність великої кількості "яструбів" у Республіканській партії, які будуть корегувати політику Трампа щодо України і Росії. Зараз увага прикута до того, хто очолить ключові позиції у Білому домі в справах України і Росії. Зокрема, хто прийде на зміну віце-президенту Джозефу Байдену і помічнику Держсекретаря з питань Європи і Євразії Вікторії Нуланд.

"Республіканці більш проукраїнські, ніж демократи. Звісно, вони будуть впливати на свого кандидата", - сказав виданню неназваний український чиновник.

Києву подобається, що на ключові позиції претендують сенатор Боб Коркер, відомий своїми вимогами передати Україні летальну зброю, колишній дипломат і "яструб" Джон Болтон, а також екс-мер Нью-Йорка Рудольф Джиліані, до якого українці теж добре ставляться. Однак фаворитом став Нют Грінч, який у вересні побував у Києві і виступав на саміті YES. Тоді він сказав аудиторії, що реальна політика Трампа буде відрізнятися від того, що він говорив під час кампанії.

Тим часом, видання Financial Times пише, що Росія почала наступ у Сирії відразу після телефонної розмови Путіна і Трампа. А у вівторок міністр оборони Росії Сергій Шойгу в ході наради з представниками Міноборони та ОПК, яке проводив Путін, доповів, що авіаносець "Адмірал Кузнєцов" почав приймати участь в бойових діях в Сирії.

Як йдеться у статті свіжого тижневика "Дзеркало тижня. Україна", поки незрозуміло, чи усвідомлює президент-республіканець, що втручання Росії в Сирії лише поглибить кризу в цій країні та на Близькому Сході в цілому, виштовхуючи все нові і нові хвилі міграції в Європу, яка вже захлинається і від мігрантів, і від зростання ксенофобії. Практично непомітні його наміри щодо наповнення чимось іншим нинішнього курсу США на Близькому Сході.

Детальніше про перемогу республіканця Дональда Трампа на виборах у США та пріоритети його політики на посаді глави держави читайте в статті Богдана Яременка та Олега Белоколоса "Вибори президента США: як сталося неймовірне, і чого очікувати Україні?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі