Україна може втратити статус антарктичної держави

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Україна може втратити статус антарктичної держави Станція «Академік Вернадський» не має аеродрому © procherk.info
Якщо негайно не вирішити питання фінансування, то можна передбачити два сценарії розвитку подій: один дуже поганий, а інший - катастрофічний

Через нестачу коштів на фрахт судна льодового класу доставка на українську антарктичну станцію "Академік Вернадський" чергової зміни полярників та повернення з Антарктиди 19-ї Української антарктичної експедиції опинилася під загрозою зриву.

"Станція "Академік Вернадський" знаходиться в унікальній, з погляду наукових досліджень, точці Антарктиди. У цієї станції є лише один недолік - вона не має аеродрому, і сполучення з нею можливе лише в короткий період антарктичної навігації. Якщо за лічені дні, що залишилися до Нового року, не буде прийнято позитивне рішення, ситуація може розвиватися за катастрофічним сценарієм вже хоча б тому, що ніхто полярної навігації нам не продовжить", - прокоментував для ZN.UA заступник міністра освіти і науки доктор фізико-математичних наук Максим Стріха.

В Україні виконується державна науково-технічна програма досліджень в Антарктиці - одна з двох (друга - космічна) державних програм, які на цей момент не секвестровані. На антарктичні дослідження у цьому році було виділено 23 млн грн. Таку ж суму передбачено і на наступний рік.

На жаль, Україна не має експедиційного судна льодового класу. І основні витрати за цією програмою - це фрахт такого судна за кордоном, на що разом із закупівлею паливно-мастильних та інших матеріалів доведеться заплатити 1,5 млн євро. Решта залишається власне на наукові дослідження, забезпечення життєдіяльності станції.

"У зв'язку зі стрімким зростанням валютного курсу (програма була прийнята в 2010 р.) цьогорічний дефіцит бюджету на антарктичні дослідження становить понад 10 млн грн. Якщо негайно не вирішимо питання про ці кошти, то можна передбачити два сценарії розвитку подій: один дуже поганий, а інший - катастрофічний", - розповів Стріха.

За його словами, дуже поганий сценарій- це те, що "змушені будемо випадковими кораблями евакуювати наших полярників з Антарктиди. Але при цьому втратимо статус антарктичної держави. Ми не зможемо законсервувати станцію, відтак вона становитиме джерело екологічної небезпеки. Як наслідок - Україна наражається на великі санкції світового співтовариства".

Другий сценарій, за словами Стріха, про який страшно навіть подумати - це коли не вдасться домовитися про фрахтування судна, і наші 12 полярників залишаться на другу зимівлю без палива і харчів.

Міністерство освіти і науки направило низку листів як у Мінфін, так і на ім'я прем'єр-міністра. Однак питання не вирішується. Проект документа, в якому йдеться про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених МОН на 2014 рік, дотепер знаходиться на розгляді в Мінфіні (вхідний номер 11-32760 від 11.11.2014, відповідальний виконавець – Нікітюк Т.М.).

Таким чином, склалася критична ситуація, оскільки несвоєчасне прийняття відповідної постанови Кабміну (до 20 грудня 2014 року) "призведе до зриву укладення договору із власником судна на доставку на українську антарктичну станцію "Академік Вернадський" чергової зміни полярників та повернення з антарктиди учасників 19-ї Української антарктичної експедиції" - йдеться в листі МОН за підписом С. Квіта міністру фінансів Н. Яресько.

Фактично Мінфін зараз веде ситуацію до краху з українською присутністю в Антарктиді.

"Це буде величезною помилкою. Навіть за нинішньої економічно досить складної ситуації названа сума не є такою, якої держава собі не може дозволити. Адже статус антарктичної держави - це стратегічний статус. Якщо ж ми ганебно втратимо цей статус, то втратимо всі права", - зазначив Стріха.

З 2006 р. Україна набула статусу консультативної сторони Договору про Антарктиду. Із 193 країн ООН тільки 29 мають найвищий консультативний статус з правом голосу та вето. Україна - серед них, оскільки наша країна має державну цільову науково-технічну програму досліджень в Антарктиці, свою антарктичну станцію і щорічно споряджає антарктичні експедиції.

Антарктика займає десяту частину поверхні планети. В ній знаходяться 90% льоду, 70% запасів прісної води всієї Земної кулі. Поклади газогідратів тут у півтори рази перевищують поклади на Аравійському півострові, наявні й величезні поклади дорогоцінних, рідкоземельних металів, мінералів.

Приантарктичні моря багаті рибними ресурсами. Щорічно Україна одержує квоти на вилов риби та криля. На розробку корисних копалин накладена тимчасова заборона. А промисел риби, криля та інших морських продуктів постійно збільшуються.

У майбутньому розподіл доступу до ресурсів Антарктики буде здійснюватися, перш за все, за фактом присутності країни в регіоні та вкладом у його вивчення. Тому підтримання наукової присутності України в Антарктиді має стратегічне значення.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі